Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... act normativ repartizare apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

act normativ repartizare apa

Imi puteti indica actul normativ care reglementeaza modul de repartizare a consumului de apa rece/calda inregistrat la nivelul bransamentului blocului?
Multumesc.
@elga
Am inteles ce mi-ai scris si inca odata multumesc pentru raspuns.
Ma intriga faptul ca art.41 din HG 1588/2007 face referire la niste norme tehnice care stagneaza in faza de proiect pe site ANRSC din anul 2007. Sunt convinsa ca acele reglementari - Norma metodologica de facturare si repartizare pe proprietari individuali a consumului total de apa inregistrat la nivelul bransamentului condominiului- ar fi dat raspuns la multe intrebari ce se pun continuu de catre locatarii de la bloc.
Daca te referi la intrebarea pe care am adresat-o @freeelis-moderator (sper ca nu am facut o confuzie), citind textul meu anterior vei constata o intrerupere .........."pe Forum cineva a scris:" Am presupus ca moderatorul nu a permis acel citat, si am intrebat "DE CE?"
Nu stiu despre ce vorbiti in ultima parte a mesajului.
Nu are importanta!
E mai importanta problema topicului decat accidentele din site.
@proprietarul
Va amintiti perioada de promovare a apometrelor?
De ce la acel moment Apa Nova nu ne-a prezentat consecintele montarii apometrelor denumite acum "repartitoare orientative de consum" ?
Rezultatele unor teste, recomandarile, "simularile cu ajutorul unei instalatii-pilot compuse din 50 de contoare individuale, instalate similar montajului din apartamente si un contor de bransament montat pe alimentarea generala a instalatiei-pilot" pe care acum ni le fac cunoscute, cred ca ne-ar fi dus la concluzia de a ramane la consum pausal, fara cheltuieli si fara disputele dintre locatarii care sustin sa plateasca conform inregistrarii apometrului din apartament de 0,035 mc/persoana (da, doua galeti de apa pe luna) si cei de bun simt, sau cei necontorizati carora, cf. FAPR ar trebui incarcati cu 11 mc/persoana.
Acum vin sa ne explice "De ce exista diferente intre inregistrarile contorului de bransament si suma contoarelor de apartament (individuale)" si invita administratorii de bloc sa vada aceasta instalatie.
Acum vorbesc de pierderile de apa de 11%-38% si de prevederi legale conform carora contoarele individuale ar trebui montate in afara apartamentelor, pe scara blocului, pentru a putea fi corect supravegheate.
Locatar B
va duceti prea departe cu discutia si nu sesizati megafurtul national realizat prin intermediul aparatelor individulae contorizat apa calda care sunt setate la temperatura de 60,90 C.
Realitatea este alta,si anume ca respectivele aparate sunt de la achizitie mai scumpe,se invart daca sunt strabatute de orisice lichid indiferent de temperatura , si nimeni nu este interesat sa repare si aceasta nedreptate.
Afara ,bateriile sunt din fabricatie realizate cu sonda de temperatura ,si nu permit curgerea apei decat la valoarea sondei.
Ne referim la calitatea si performantele aparatelor individuale de contorizat consum ,care este realitatea dura cu repartitoarele de caldura ?
Si desi exista fundatii nationale cu directori mult mediatizati ,organizatii speciale
infiintate cu scopul sustinerii si protejarii intereselor si solutionarii problemelor asociatiilor de proprietari,realitatea este dureroasa
@LocatarB
Am sa va spun un singur lucru din alte cateva care nu e bine facut si pentru care masurarea consumului, cu apometrele pe care le avem in casa, nu e corecta.
- apometrele trebuie montate in plan orizontal. Firmele care au facut montarea stiau lucrul acesta si totusi l-au ignorat. Credeti ca a avut cineva interes sa faca asa? Vedeti vreo miscare subversiva care sa fi vrut ca noi sa ne balacarim unii cu altii? Nu. Pur si simplu au avut niste lucratori care au montat contratimp, fara sa-si faca probleme de ce lasa in urma lor. Las de-o parte felul cum le-au ansamblat in retea, cu pexal de cea mai proasta calitate si cu racorduri care au cedat destul de repede, inundand casele oamenilor si producand si astfel pierderi de apa.
Este un singur aspect. si mai sunt.....

PS. Cel ce are consum cat 2 galeti de apa procedeaza prin strangerea apei de la robinetele care-i curg la baie, consum "picurat" care nu se inregistreaza si pe care apa o foloseste cu succes la treburile casei. Este un om care face baie o data pe luna in cada umpluta cu trei ligheane de apa si in aceeasi apa se scalda si nevasta. Sunt cazuri vazute (cu picuratul) si aflate de mine (cu imbaiatul) din gura lor personala......