Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentar decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentar decedat

O persoana care nu a fost casatorita niciodata, nu are copii dar are 4 frati a decedat. A lasat prin testament incheiat la notar toate bunurile unei nepoate si sotului nepoatei (menționați expres in testament). Sotul nepoatei a decedat acum cativa ani iar persoana care a lasat testamentul a decedat de curand. Cui se impart bunurile?
Multumesc tuturor pentru mesaje! E o speta dificila care tine strict de interpretare. Noi am deschis succesiune insa notarul vrea sa imparte 50% nepoatei si restul moștenitorilor de drept. Eu as vrea sa se pronunte instanta si sa decida daca nepoata are totusi dreptul la tot insa nu stiu cum se procedeaza. Ce actiune trebuie făcuta? Mai este nevoie sa deschid succesiunea pe cale notariala?