Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Penalitati neplata TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Penalitati neplata TVA

Buna ziua,
nu ma pricep la contabilitate, insa familia are un SRL (la care sunt si eu administrator) si avem de platit TVA in valoare de 14000 lei. Imi puteti spune ce se intampla daca nu platim toata suma ci doar 2000-3000 lei pe luna? Cat reprezinta aceste penalitati? Exista vreo posibilitate sa esalonez aceasta plata cu acordul autoritatii fiscale?
Va multumesc din suflet pentru orice raspuns mi-ati da.
O zi buna.
Da, e una dintre situatiile in care statul poate falimenta un contribuabil bine intentionat. Comerciantul factureaza fara sa incaseze nimic sau incaseaza doar partial, nu plateste TVA, si, pe langa penalitatile/dobanzile calculate, ii pune si o poprire pe contul bancar, ca atunci cand vor sosi banii primul servit sa fie el si omului sa-i ramana te miri ce...

Sper sa nu fii in situatia asta!
~ Conținut șters la cerere ~
eu as propune plata TVA-ului la incasarea acestora doar in cazul livrarilor sau prestarilor catre stat. pe stat nu-l intereseaza relatiile comerciale dintre agenti economici, mai ales ca in ziua de azi sunt foarte multi tepari.

de asemeni, as mai propune si suspendarea masurilor de executare silita pentru agentii economici care au de incasat sume importante de la institutiile statului.
danike a scris:

.....o alta mare problema, inafara majorarilor, este inceperea executarii silite pentru sumele neachitate la scadenta. executarea silita incepe prin comunicarea unei somatii de plata insotita de titlu executoriu. daca in 15 zile de la comunicarea somatiei nu veti achita sumele inscrise in titlul executoriu, se va trece la blocarea conturilor bancare, adica poprire bancara, iar apoi sechestru pe bunurile mobile si/sau imobile cu care figurati in evidentele Primariei, Serv Inmatriculari si OCPI.

mult succes!

chiar asa este, am primit somatie + titlul executoriu - ieri am primit-o, azi o platesc, insa imi puteti spune aceasta suma este parte din totalul de 14000 pe care il am de plata, corect? ce mai putem pati? luna viitoare primim alta somatie+tit executoriu??
Multumesc tuturor din suflet pentru raspunsuri date.
ce sume sunt inscrise in titlul executoriu? nu apare toata suma de 14.000 lei, aferent tva de plata inscris in decontul depus la 25.09.2009?