avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier soldat cu decesul victimei
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier soldat cu decesul victimei

Buna seara!
Ma bucur enorm ca am gasit acest site pentru ca sunt disperata si am nevoie de sfatul cuiva.
Acum doua saptamani sotul meu a avut un accident de circulatie cu masina de la serviciu. Se afla intr-o localitate, iar din partea dreapta un om i-a tasnit in fata masinii. Nu se afla pe trecerea de pietoni, sotul meu a incercat sa evite victima luand viraj stanga, dar degeaba. Accidentul nu a putut fi evitat. Victima a fost dusa la spital, dar a in cel mai scurt timp a fost declarata in moarte cerebrala. Acum o saptamana a decedat.
Sotului meu i-a fost ridicat permisul, dar i s-a dat dovada pentru a circula cu masina pana la solutionarea cazului. De la politie ni s-a spus ca acum se aduna probe la dosar, dupa care dosarul va fi inaintat la procuratura. Ni s-a mai spus ca se va face si o expertiza, probabil dinamica accidentului, prin care se va stabili a cui a fost culpa. Intrebarea mea este : care sunt pasii care urmeaza mai departe?
Ce ar trebui sa facem noi? Ce se intampla dupa terminarea expertizei?Sotul meu are dreptul sa stie rezultatele analizelor de sange de la dosar? Noi banuim ca victima a fost sub influenta alcoolului.
Mentionez ca sotul meu avea pe acea portiune limitare de viteza, pe care nu a respectat-o.
Multumesc pentru raspunsuri!
Intr-adevar asa este..pacat de viata acelui om. Va dati sema ca si noi suntem disperati. Nimeni nu a vrut sa se intample lucrul asta. Exclus faptul ca sotul meu l-ar fi acrosat. Drumul avea doua benzi, cate una pentru fiecare sens. Trotuar nu exista, iar pana la trecerea de pietoni mai erau cam 150 m. Sotul meu l-a vazut ca statea pe marginea drumului, dar cand s-a apropiat, pur si simplu a luat-o la fuga in fata masinii. Singurul lucru care l-a putut face a fost sa franeze si sa ia viraj stanga. Nu inteleg de ce spuneti ca nu are relevanta faptul ca victima s-ar fi aflat in stare de ebrietate. Am inteles de la cumnata victimei ca ar fi avut si oarece probleme psihice. Va rog sa ma-ntelegeti, nu vreau sa-l scot pe sotul meu nevinovat, dar chiar nu pot sa inteleg cum ar putea un om cu mintea limpede sa tasneasca pur si simplu in fata unei masini(tir). Vina sotului meu este ca nu a respectat limitarea de viteza, intr-adevar.
Cunoasteti experti in Targoviste? Cum se procedeaza in cazul expertizei? Vom fi anuntati de inceperea ei? Ne va comunica cineva ce se intampla? Avocatul trebuie angajat inainte, nu dupa inaintarea dosarului in instanta?
Multumesc! Suntem atat de bulversati. Noi suntem din Slobozia, jud Ialomita. Accidentul a avut loc la Sacuieni, dosarul a fost in prima faza la Moreni, jud Dambovita, dupa care va fi trimis la Targoviste, am inteles. Nu cunoastem pe nimeni, nu stim cum sa procedam. Probabil ca ne va trebui un avocat din Targoviste.
Onorariul expertului desemnat de catre organul de urmarire penala intra in cadrul cheltuielilor de judecata ce vor fi suportate de cel ce va pierde procesul.
Numai bine
Buna ziua!
Sotul meu a fost la Moreni sa i se prelungeasca dovada de circulatie. Dosarul inca este acolo, nu a fost inaintat la Targoviste. Nu au ajuns nici rezultatele analizelor de sange la dosar si nici rezultatul autopsiei cred. Asta ce presupune? Cat mai dureaza pana incepe expertiza tehnica? Cine desemneaza expertul si cand?
Din cele relatate de dvs.,este vorba in mod cert despre o culpa comuna a soferului cu a victimei,primul prin nerespectarea vitezei legale,iar victima prin faptul ca traversa prin loc nepermis.In afara de acestea in urma efectuarii expertizei de stabilire a dinamicii producerii accidentului,dar si de situatia de la fata locului stabilite de politisti dupa accident(masuratori,urme de franare,fotografii,etc.),mai pot eventual,aparea si alte date.
Este stringent necesara angajarea unui avocat si a unui expert parte(consilier pe probleme tehnice)pentru a usura situatia,in acest caz urmand a se retine in sarcina sotului dvs.,probabil infractiunea de ucidere din culpa,pedepsita conf.art.178 al 2 c.pen. cu inchisoarea de la 2 la 7 ani.

Alte discuții în legătură

Accident auto cu decesul victimei iulianbadila iulianbadila Buna ziua, in data de 28.10.2009 am avut un accident in Cluj Napoca pe o artera principala eu fiind conducator auto iar victima pieton cu traversare ... (vezi toată discuția)
Accident rutier cu victima dragos1988 dragos1988 buna seara, acum 2 luni am lovit un pieton care traversa neregulamentar din partea dreapta spre stanga a directiei mele de mers!pietonul avea o concentratie ... (vezi toată discuția)
Accident emilyB emilyB Buna ziua. In urma cu doua luni sotul meu a accidentat o persoana care s-a angajat in traversarea drumului fara sa se asigure. In zona nu exista treceri de ... (vezi toată discuția)