Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vă rog să mă ajutați să înțeleg situația în ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vă rog să mă ajutați să înțeleg situația în care ma aflu: cum pot evita ca declarațiile mele să ajute la incriminarea fostului iubit?

Buna ziua, am fost citata ca martor intr-un proces penal. M am prezentat la data si locatia respectiva unde mi s a adus la cunostinta motivul pentru care am fost citata. In urma cu ceva timp am practicat prostitutia, nesilita de nimeni, pe teritoriul unui stat in care aceasta activitate nu este considerata ilegata, dimpotriva. Fostul meu iubit, care a avut la cunostinta activitatile mele independente, este acum cercetat penal pentru proxenetism. Dupa ce m am dat o declaratie, care a cuprins detaliat hotararea mea de a practica aceasta activitate, neacuzandu l pe el in nici un fel, la o perioada de timp, a fost ridicat de la locuinta de resedinta, punandu i se sechestru pe autoturism. In aceste momente se afla in arest. Nu a fost vorba despre nici o grupare organizata, mentionez, nu m a determinat in nici un fel. Faptul ca exista probe fizice cum ar fi trimiterea unor sune de bani pe numele lui, bani de care beneficiam impreuna, dar nu ma obliga nimeni, poate sa constituie proba impotriva lui?
Marturisesc ca sunt foarte speriata, intrucat, orice declaratie a mea poate fi interpretata impotriva lui. Nu vreau sa ascund nimic in fata procurorilor, fiindca activitatea a fost desfasurata pe alt teritoriu decat al Romaniei, iar el n a inlesnit sau n a determinat practicarea.
Punctul negativ este ca a fost prins la gramada cu o anume grupare cu care eu stiu ca avea doar relatii amicale dar nu "afaceri".
Care este probabilitatea sa primeasca o pedeapsa mai "usoara" sau doamne ajuta cu suspendare?
Admin, administrator
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Si eu sunt de părere că scopul organului de urmărire penală ă fost deja atins.
Trebuie să aveți grijă să nu vă autoincriminati.
Pe astfel.de cazuri situațiile sunt foarte complicate.

Nu inteleg însă cum era el proxenetul.dvs. daca erați la mare distanta unul de altul.
Ca ii trimiteti bani din prostituție si il intretineati nu constituie infracțiune în sine.

Multumesc pentru raspuns!
Se poate spune ca eram la mare distanta unul de altul, doar pentru ca activitatile pe care le desfasuram, le desfasuram pe alt teritoriu decat al Romaniei. In Romania, locuiam impreuna. Deci, banii trimisi de mine acasa, erau administrati de mine in primul rand si apoi de el fiind iubitului meu, bineinteles. Am inteles ca obtinerea de bunuri si foloase de pe urma practicarii prostitutiei constituie o infractiune si anume cea de proxenetism.
Cat despre cele declarate de mine, nu consider ca l ar incrimina faptul ca am sustinut ca nu m a obligat nimeni, nu m a fortat, nu mi a controlat niciodata activitatea, lucruri adevarate.
Ideea este că, diferența o face faptul cum practicați prostitutia. Chiar daca va aflați într-o țară in care este legal acest lucru.
Adică, plateati impozit pe sumele obținute din prostituție ?

Că exemplu, sa zicem că un tânăr aflat în Marea Britanie, vinde alcool . Lucru permis de lege și nimic incriminant. Idea este că, daca face acest lucru fără să fie înregistrat ca fiind comerciant și ulterior să plătească taxe și impozite pe acele sume , se numește că vinde alcool ilegal.
Lucru pedepsit de lege.

Așa și cu activitatea dvs., daca nu practicați într-o formă organizată și controlată de autoritățile din țara respectivă, se cheamă că era ilegal. Chiar daca legea nu incrimina activitatea de prostituție, ea fiind legală.
Daca așa stă situația, chiar l-ati incriminat pe iubitul dvs.
Pentru că, activitatea de prostituție și proxenetism sunt "infracțiuni de obicei", așa cum vă poate confirma și colegii avocați.
Și e prea puțin relevant pentru autorități, faptul că erați la distanta unul de celălalt, atâta timp cât ambii "beneficiați" din sume obținute ilegal.

In schimb, dacă sunteți înregistrată în aceea tara că profesând așa ceva, nu are valoare faptul că îi trimeteati bani in mod regulat iubitului.
Quartila a scris:

Ideea este că, diferența o face faptul cum practicați prostitutia. Chiar daca va aflați într-o țară in care este legal acest lucru.
Adică, plateati impozit pe sumele obținute din prostituție ?

Că exemplu, sa zicem că un tânăr aflat în Marea Britanie, vinde alcool . Lucru permis de lege și nimic incriminant. Idea este că, daca face acest lucru fără să fie înregistrat ca fiind comerciant și ulterior să plătească taxe și impozite pe acele sume , se numește că vinde alcool ilegal.
Lucru pedepsit de lege.

Așa și cu activitatea dvs., daca nu practicați într-o formă organizată și controlată de autoritățile din țara respectivă, se cheamă că era ilegal. Chiar daca legea nu incrimina activitatea de prostituție, ea fiind legală.
Daca așa stă situația, chiar l-ati incriminat pe iubitul dvs.
Pentru că, activitatea de prostituție și proxenetism sunt "infracțiuni de obicei", așa cum vă poate confirma și colegii avocați.
Și e prea puțin relevant pentru autorități, faptul că erați la distanta unul de celălalt, atâta timp cât ambii "beneficiați" din sume obținute ilegal.

In schimb, dacă sunteți înregistrată în aceea tara că profesând așa ceva, nu are valoare faptul că îi trimeteati bani in mod regulat iubitului.

Multumesc pentru raspuns!
Nu, nu plateam taxe. Nu era nimic organizat, era independent. Exista posibilitatea ca si eu sa pățesc ceva? Dumneavoastra spuneti, ca amandoi beneficiam de banii obtinuti "ilegal". In acest caz, pot si eu din martor sa devin inculpat din cauza pacticarii acestei activitati?
Nu cred că veți pati nimic. Însă, faptul că declarați că asta practicați in alta tara și din banii obținuți trimiteați iubitului, face că el sa fie acuzat de proxenetism.
Pedeapsa este de la 2 la 7 ani.
Iar dacă erați constrânsă să faceți așa ceva, pedeapsa este de la 3 la 10 ani.
Prin urmare, nu prea l-ati ajutat cu nimic. Dimpotrivă.

Macar, puteați să spuneți că îi returnați iubitului banii dați cu împrumut că să puteți pleca din țară. Nu că îl întrețineti din banii obținuți din prostituție.
Aici ați greșit.
UtilozatorX a scris:

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Si eu sunt de părere că scopul organului de urmărire penală ă fost deja atins.
Trebuie să aveți grijă să nu vă autoincriminati.
Pe astfel.de cazuri situațiile sunt foarte complicate.

Nu inteleg însă cum era el proxenetul.dvs. daca erați la mare distanta unul de altul.
Ca ii trimiteti bani din prostituție si il intretineati nu constituie infracțiune în sine.

Multumesc pentru raspuns!
Se poate spune ca eram la mare distanta unul de altul, doar pentru ca activitatile pe care le desfasuram, le desfasuram pe alt teritoriu decat al Romaniei. In Romania, locuiam impreuna. Deci, banii trimisi de mine acasa, erau administrati de mine in primul rand si apoi de el fiind iubitului meu, bineinteles. Am inteles ca obtinerea de bunuri si foloase de pe urma practicarii prostitutiei constituie o infractiune si anume cea de proxenetism.
Cat despre cele declarate de mine, nu consider ca l ar incrimina faptul ca am sustinut ca nu m a obligat nimeni, nu m a fortat, nu mi a controlat niciodata activitatea, lucruri adevarate.

Nu, simplul fapt ca ii trimiteti bani si il intretineati practic nu reprezintă în sine proxenetism.
Trebuie să fie cela la mijloc care leagă lucrurile.
Dacă ă facilitat practicarea prostituției este proxenetism.
Este necesar ca avocatul sa vada exact despre ce este vorba.

Mai exista si varianta cu " love boy".
Apararile se fac în concret si nu in general ca sa fie exacte.
Adică se ia taurul de coarne si se da cu el de pământ daca este nevinovat sau fuge si se urca pe gard daca e vinovat.
E neclară situatia dar organul de ancheta stie sa "agate " ceea ce ii trebuie fără ca dvs sa va fi dat seama.
Apararile în astfel.de cazuri trebuie facute in concret si e bine sa nu se declare fără avocat ceva.
Dacă se declara ceva chiar aiurea apar probleme imense.

Si un om nevinovat poate ajunge la închisoare în astfel de cazuri daca apărarea nu exista de la început.