Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Refuz virare indemnizatie somaj pe card
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Refuz virare indemnizatie somaj pe card

Conform art.3, al.1, lit.c din HG 1090/2.10.2009 virarea indemnizatiei de somaj se poate face la cererea beneficiarului si pe card.
Cand am solicitat acest lucru la AJOFM Iasi, mi s-a raspuns raspicat ca nu se poate, ca ei vireaza indemnizatia de somaj doar prin mandat postal.
Va rog frumos sa ma sfatuiti cum sa procedez pentru a obtine virarea indemnizatiei de somaj pe card.
Dupa parerea mea nu cer sa mi se faca o favoare, cer doar sa fie respectata legea si in cazul meu.
Multumesc.
1. Trebuie sa mai faceti un drum la AJOFM unde ati depus dosarul pentru somaj.
2. Numai acolo puteti lua urma dosarului si a nevirarii indemnizatiei pana acum.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Poate i-a virat pe card.Ati verificat cardul?
Situatia ma cam ingrijoreaza, deoarece fostele mele colege care au intrat in somaj in aceeasi zi, si-au primit indemnizatia luna aceasta.

Am mers la AJOFM si raspunsul lor a fost ca "angajatorul a depus actele tarziu".
Am verificat si la angajator - actele au fost depuse in aceeasi zi pentru toti salariatii.

Precizez ca eu am fost singura dintre ele care a solicitat virarea indemnizatiei pe card, drept pentru care nu am primit nici un ban.
Nici nu stiu cum sa procedez acum.

Mai astept luna februarie sa vad daca se rezolva, daca nu, se pare ca va trebui sa renunt la ideea cu cardul.
Buna ziua,

Urmare a solicitarii mele de virare a indemnizatia de somaj pe card am primit urmatorul raspuns:

"Ca urmare a restrictiilor financiare din ultima perioada, plata indemnizatiei de somaj, suportata din bugetul asigurarilor pentru somaj, se realizeaza in anul 2010, in exclusivitate, prin Regia Autonoma "Posta Romana", din creditele bugetare aprobate cu aceasta destinatie.

Plata indemnizatiei de somaj se poate realiza si prin card, la cererea dumneavoastra, cu conditia sa va angajati, in scris, ca veti suporta toate costurile aferente (taxe si comisioane bancare)"

Va doresc mult succes!