Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lege spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lege spor vechime

care este legea care stabileste cu exactitate cuantumul pentru sporul de vechime in munca a salariatilor? multumesc
Imi pare rau sa va contrazic, dar un astfel de act normativ EXISTA:D: el este HGR 281/1993, si este inca in vigoare (se aplica doar salariatilor din institutiile bugetare). - s-au modificat anexele, insa partea dispozitiva este inca aplicabila.
Ce ati parcurs dumneavoastra este un act personalizat. Adica pot avea procent de ..sa zic 7% pentru vechime cuprinsa intre 3-5 ani, fara a ma abate de la lege....
corect,nu?
ART. 7 din HGR 281/1993:
(1) Persoanele salarizate potrivit prezentei hotariri beneficiaza, la functia de baza, de un spor de vechime in munca de pina la 25%, calculat la salariul de baza, corespunzator timpului efectiv lucrat in program normal de lucru, astfel:
Transa de vechime in munca ---------------------------Cota la salariul de baza
intre 3 si 5 ani ----------------------------------------------------------5%
de la 5 la 10 ani ------------------------------------------------------10%
de la 10 la 15 ani ----------------------------------------------------15%
de la 15 la 20 ani ----------------------------------------------------20%
peste 20 ani -----------------------------------------------------------25%
(2) Pentru personalul incadrat in munca, dupa data aplicarii prezentei hotariri, conducerea unitatii poate aproba luarea in considerare pentru acordarea sporului de vechime in munca a perioadelor lucrate in alte sectoare decit cele bugetare, daca vechimea respectiva se apreciaza ca este utila realizarii sarcinilor si atributiilor ce-i revin.

Repet, pentru personalul contractual din institutiile bugetare. Pentru functionarii publici aceleasi procente fixe sunt prevazute de OG 6/2007, modificata si completata prin OG 9/2008
Kyandra, moderator
stimati consilieri, multumesc pentru raspunsuri, dar cu riscul de a ma repeta va rog sa-mi spuneti in cazul meu ce spor de vechime trebuie sa primesc. mentionez inca o data ca am lucrat doar in institutii bugetare astfel: .din 1995 pana in 2002 contabil , din 2002 pana ACUM asistent medical.
Ce spor de vechime am dreptul sa primesc?
1. Dupa datele date de dvs. ar fi o vechime de 14 ani.
2. Din tabelul dat de colega mea mai sus ar fi un spor de 15%.