Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lege spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lege spor vechime

care este legea care stabileste cu exactitate cuantumul pentru sporul de vechime in munca a salariatilor? multumesc
pai asta e....ziceti temeiurile legale pentru spor vechime,spor conditii grele,nocive,deosebite,spor de noapte ,periculozitate calculator,......pentru diferitele perioade in care a lucrat angajatul....daca unul a lucrat in intervalul 1975-1987 si i trebuie vechimea si sporurile permanente,dupa care legi dati sporurile??
1. Chiar din 1879 a lucrat ????

HG 281/2009 nu are nicio legatura cu pensiiile.
[ link extern ]

Daca va referiti la HG nr.281 din 17 iunie 1993 cu privire la salarizarea personalului din unitatile bugetare, aceasta a fost in vigoare pana la data de 1 ian. 2010, cu excepţia art. 21, 22, 23 şi 30 (articole in vigoare si astazi).

2. Legea nr.57 din 29 octombrie 1974 a retribuirii dupa cantitatea şi calitatea muncii .
Detalii despre sporurile prevazute de acest act normativ :
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic