avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interzicerea accesului pe stadion
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interzicerea accesului pe stadion

Dupa cum multi stiti, in acest moment exista la Steaua Bucuresti un conflict intre suporterii echipei si patronul George Becali.
Acesta, pentru a scapa de contestatari, doreste ca la urmatoarele meciuri ale echipei Steaua Bucuresti pe teren propriu sa interzica accesul unui numar de 1000 de suporteri in stadion. Nu exista o hotarare judecatoareasca prin care nici unul dintre respectivii sa fie interzis pe vre-un stadion de fotbal sau la orice alta manifestare. Clubul Steaua este doar gazda a manifestarii sportive, organizarea apartinand UEFA sau dupa caz, Federatiei Romane de Fotbal, organism care se incadreaza la art.145 C.P. Deci, daca functionarul de la casa de bilete refuza sa elibereze bilet unei persoane, pe motiv ca se afla intre cei 1000, fapta acestuia se incadreaza la 247 C.P.? Daca acesta nu poate elibera bilet deoarece sistemul informatic a fost programat in asa fel incat sa nu poate fi emis bilet pentru unul din cei 1000, poate fi tras la raspundere cel care a programat sistemul ? Daca sistemul a fost programat la dispozitia lui George Becali, acesta poate fi tras la raspundere pentru instigare la abuz in serviciu prin ingradirea unor drepturi ? Sau direct pentru 247 C.P. - in acest caz, patronul unei firme/societati poate fi asimilat unui functionar ?
Astept raspunsurile voastre si o dezbatere pe forum cat mai productiva.
Sunt deacord ca DOAR o instanta de judecata poate lua asemenea decizii .

Si totusi nu pot crede ca exista suporteri adevarati care vin si sustin echipa , sunt al 12 jucator , au un comportament civilizat si sa fie interzisi pe stadioane.
Am prieteni care sunt stelisti dinainte de a ma naste eu.... si n-au avut niciodata probleme pe stadion. GARANTAT ca nu vor avea nici de acum. Ei de ce oare nu au probleme?
Domnule Felix , sa stiti ca dictuatura comunista a inceput in acelasi fel persuasiv cum incercati dvs sa motivati o eventuala actiune ILEGALA! Fiindca si dictatorii au fost initial animati de cele mai bune intentii! Dar a lasa la aprecierea cuiva daca esti un om bun sau rau , sau daca esti un suporter bun sau rau , inseamna a lasa puterea de a decide DISCRETIONAR unei persoane sau grup de persoane care nu sunt instanta de judecata si care nu au nici un fel de putere asupra drepturilor si libertatilor cetatenesti!
Cine ne garanteaza domnule Felix ca astazi fiind suporteri buni , maine nu vom fi considerati suporteri rai? Cine? Dvs? Nu cred!
LEGEA ESTE UNA PENTRU TOTI!
Cand toti romanii vor intelege acest lucru vom vedea o schimbare pozitiva de atitudine! Asa cum cei care gresesc , distrug , lovesc , savarsesc infractiuni trebuie sa fie aspru pedepsiti fiindca savarsesc aceste fapte in grup ceea ce ridica pericolul social , tot asa si cei care nu sunt CONDAMNATI , au dreptul conferit prin lege si statuat de a beneficia de PREZUMTIA DE NEVINOVATIE!
Va doresc mult noroc!=D>
O conduita antisociala a anumitor persoane da dreptul la o anumita preventie atunci cand este vorba de provocarea de daune unei persoane juridice.Amenzile sunt mari si nu ajuta clubul deloc.Mai mult de atat se poate ajunge si la suspendarea terenului ceea ce dauneaza grav clubului.
Sunt doar cateva din aspectele relevante care trebuie avute in vedere...

avocat Claudiu Lascoschi
felixtm a scris:

Sunt deacord ca DOAR o instanta de judecata poate lua asemenea decizii .

Si totusi nu pot crede ca exista suporteri adevarati care vin si sustin echipa , sunt al 12 jucator , au un comportament civilizat si sa fie interzisi pe stadioane.
Am prieteni care sunt stelisti dinainte de a ma naste eu.... si n-au avut niciodata probleme pe stadion. GARANTAT ca nu vor avea nici de acum. Ei de ce oare nu au probleme?


Indiferent de situatie,fara a avea nicun fel de dovezi,dvs,acreditati ideeea ca cei"iterzisi"de patronul Stelei,toti sunt a priori vinovati .
Este un punct de vedere eronat.
Mai nou,la ce infractiune se incadreaza atitudinea aceluiasi patron,europarlamentar, care intr-un interviu,dat la ore de maxima audienta le cere imperativ fortelor de ordine "sa le dea bataie ca la militia de pe vremuri" (comunista), "bataie la talpa,puscarie ca pe vremuri"
Nu cumva aceasta se numeste "incitare la violenta" ?
Pentru aceasta,nu credeti ca trebuie sa raspunda cel vinovat ?
Indiferent de situatie formulati plangeri impotriva acestui individ la Parchetul General si la Consiliul Europei.
Folositi inregistrarea de pe "GSP Tv "impotriva acestuia,pentru ca trebuie ca aceasta rusine nationala sa inceteze.
La fel aceia dintre suporteri ca se dedau la acte huliganice,in afara de cei care il contesta pe patron intr-un mod civilizat,trebuie sa raspunda.
Nu se poate ca disolutia puterilor in stat sa fi ajuns la un asemenea nivel incat o asemenea persoana sa faca dreptate de unul singur,sa stabileasca vinovati in locul organelor abilitate.
Mai interesant este ca firma de paza este cea care a facut" prapad" ,aplicand corectiicorporale unei persoane la Moll intr-o situatie care a facut valva acum cateva luni.
Oameni nevinovati nu sunt lasati sa intre pe stadion,in urma selectiei aleatorii facute de"slujbasii" patronului,cel putin acestea sunt relatarile de la aceasta ora 17,45 ale postului GSP Tv.
Aceasta este o dovada de netagaduit a "dictaturii" lipsei de ratiune impotriva legii .Aceasta este dovada prin care o singura perasoana,se subroga legii.
Am mai afirmat-o si continuu sa o afirm;cea mai mare rusine a mea este ca sunt contemporan cu acest "personaj"


Pfff. ... m-ati facut praf.... de unde ati dedus ca eu am zis ca sunt deacord cu "berbecali"?
De la primul comentariu tip tare si spun doar atat: ORICE HULIGAN BEAT CARE AGRESEAZA ALTI SUPORTERI LINISTITI MERITA SA FIE INTERZIS PE STADION DACA SUNT DOVEZI CLARE (chiar si de administrator ,putin imi pasa ca e berbecali , Ghita sau Vasile).
E pacat ca administratorul impreuna cu jandarmeria nu pot interzice acesti derbedei. Calea cu judecatoria ,traind in preafumoasa Romania ,e lunga si pana se da o "interzicere" dureaza cel putin un campionat. Si intr-un campionat se pot intampla multe... Si de platit plateste clubul...

Alte discuții în legătură

Drepturile si obligatiile jandarmilor Am fost la meciul de fotbal steaua - dinamo. vis-a-vis de hotelul marriot este un fast food si am zis ca sa intru si sa manac ceva (ajunsesem mai devreme) si ... (vezi toată discuția)
Condamnarea patronului echipei steaua - un abuz? toppp toppp Buna ziua, As vrea sa supun atentei si sa aducem argumente juridice pentru eliberarea D-lui B. din inchisoare. Scriu aceste randuri deoarece consider un ... (vezi toată discuția)
Incalcarea articolului 30 din constitutie de catre politia locala narcis08 narcis08 In contextul tulburentelor politice vizavi de coruptie, tentativa de legalizare partiala si de sustinerea pe care unii batrani o acorda unor oameni corupti ... (vezi toată discuția)