Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara in fct de salarul minim
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara in fct de salarul minim

nelamurirea mea este urmatoarea: instanta a hotarat plata pensiei in suma fixa 150 lei..pe atunci fostul sot avea loc de munca.din martie 2008 nu mai lucreaza cu contract de munca si nu a mai platit pensia pe motiv ca nu lucreaza si nu are de unde.la un proces de abandon....o sa fie obligat sa plateasca 25%din sal minim pe ec....dar de unde plateste????e doar o diferenta de vreo 20 lei fata de cat trebuie sa plateasca acum.si daca iar ramane restant...iar trebuie sa dovedesc ca e rea credinta???
nu mai inteleg...nu are acum 150 lei pt ca nu are loc de munca,de unde are 25% din sal.min pe ec????zic si eu nu are...ca are der e ffff greu sa dovedesc ca lucreaza la negru,nu?:)
Trebuie sa va adresati unui executor judecatoresc si chiar daca nu are niciun bun pe numele lui , puteti macar sa va asigurati ca nu va avea niciun cont in banca , iar daca este imputernicit si scoate bani , asta este o dovada de rea credinta .

Daca nu mai avea serviciu , era obligatia lui sa solicite micsorarea pensiei alimentare datorate .
multumesc=D>..parca incep sa primesc sfaturi in favoarea mea..pana acum primeam doar sfaturi negative.multumesc.daca are bunuri ar trebui sa stiu eu ..sau o sa se cerceteze?si inca ceva...chestia cu executorul ....pot sa ma adresez acum unu ex sau ar trebui sa astept sa se termine procesul de abandon?si in urma sentintei acesteia sa merg la ex?sau pot cu sentinta de divort,unde e specificata obligarea lui la plata pensiei?ms
Procesul penal nu influenteaza procedura de executare a hotararii prin care s-a stabilit obligatia de plata a pensiei.
Cererea de executare va trebui sa fie adresata unui executor judecatoresc de la locul de domiciliu al tatalui - debitorul obligatiei de plata.
Asigurati-va ca hotararea de divort, care este si hotararea de obligare la plata, este legalizata de instanta care a pronuntat-o. Nu este necesar sa o investiti cu formula executorie pentru ca aceasta este executorie de drept.
Executorul sesizat va trebui sa inceapa executarea pentru toate sumele restante, dar nu mai vechi de trei ani. De asemenea, la cererea dumneavoastra se va putea actualiza suma de plata in functie de rata inflatiei.
multumesc!am inteles,dar....nu mai stiu mai nimic de el...ce bunuri are..cte...executor face cercetari in sensul acesta sau trebuie sa stiu eu si sa-l informez?pt ca asta e cam greu..:(aaaaa inca o intrebare...cat costa un executor in acest caz?
RAMOnaBC, utilizator
In functie de suma pe care o aveti dvs de recuperat. Ati putea discuta cu executorul sa isi ia onorariul de la sot