Forum Suport Tehnic Opinii despre avocatnet.ro 1.000 de experiente Avocatnet.ro. Ajuta si tu!
Discuție deschisă în Opinii despre avocatnet.ro

1.000 de experiente Avocatnet.ro. Ajuta si tu!

Ajutati-ne sa strangem 1.000 de pareri / experiente despre Avocatnet.ro. Cu aceste texte vom intampina in viitor oamenii care vor sa se inscrie in site si care nu stiu cu ce i-ar ajuta Avocatnet.ro.

V-a fost util? V-ati facut prieteni? Ati castigat ceva prin aderarea la comunitatea Avocatnet.ro? Impartasiti-le si altora din experientele pe care le-ati trait in acest site.

Apelam la ajutorul comunitatii pentru simplul motiv ca povestile adevarate scrise de cei care au trait deja experienta Avocatnet.ro sunt mult mai importante decat frazele goale scrise de cineva ca prezentare a unui concept abstract.

Va multumim anticipat pentru ajutor si pentru faptul ca imprastiati vestea acestei campanii. Si va vom tine la curent cu numarul de recenzii care s-au strans in acest forum.

Tinta este 1.000. Si speram sa o atingem pana la finalul anului.

Multumim. =D>
La intrare ar trebui sa stea scris: Atentie! Avocatnet da dependenta si dauneaza grav timpului liber.

Eu am descoperit avocatnet atunci cand am decis sa reduc motoarele alergaturii zilnice…

Intr-o zi am avut o revelatie. Din pacate m-a condus catre ea frica de moarte cu care paseam pe holurile Institutului Oncologic (deie Domnul sa nu mai trebuiasca sa calc pe-acolo).

Stiti de ce i se spune “satisfactie” profesionala si nu bucurie? Pentru ca reusita profesionala poate sa intre in conflict cu bucuria de a trai.

M-am intalnit cu reusita, alergand s-o descopar, dar am avut un sentiment ciudat incercand sa ma bucur de ea si neputand. Scoala-te tu ca sa ma asez eu! - asta-i singura lege a ei. Orice reusita profesionala isi are intotdeauna testamentul pregatit din timp, daca nu esti gata sa-ti privesti si restul vietii ca pe o fisa de post. Dar cum sa muncesti la birou ca la ocna si cu pretentia sa-ti placa?

Ne irosim timpul din care e facuta viata apasand pe acceleratie intr-o cursa nebuna. Naiba stie pentru ce. Alergatura asta iti poate aduce un castig, poti sa ai tot ce-ti trebuie, dar ajungi atat de stresat si de istovit incat nu-ti mai trebuie nimic.

Si daca va relatez astazi o inmormantare la care am fost participanta si nu “sarbatorita”, inseamna ca am decis sa-mi inmormantez alegatura dupa "cariera", "satisfactie" si “implinirea profesionala” - alta gogorita valabila doar la nivelul unei vorbarii mediocre.

Cum s-ajungi “implinit”!?! Asta inseamna sa dovedesti lumii ca …asta esti tot, ca doar de atat ai fost in stare. Pai, asta insemna ca mai mult pretuieste un “ratat” – macar in asta lumea vede posibilitati si calitati mai mari decat cele de care a dat dovada…

Citesem pana in ziua aceea cam toate definitiile “carierei profesionale” dar nu bagasem de seama ca acest cuvant sta in dictionar intre cancer si crima. A cui crima? A vietii asteia private si “banale” care merita traita.

Nemaialergand dupa nimic si nemaifacandu-mi o datorie din “cariera”, descopar ca ma pot bucura de profesia mea fara greutate pentru ca mai am si timp, mai am si timp pentru a trai.

Dar ati bagat de seama ca taranul, atunci cand nu da cu sapa, nu prea stie ce sa faca cu mainile si tot in coada sapei si le odihneste? Cam asa mi s-a intamplat si mie. Mi le-am odihnit …tot pe tastatura.

Atunci am descoperit avocatnet si am inceput sa raspund in forum daruind si altora din timpul meu. De-atunci rar mi s-a intamplat sa ma trezesc dimineata fara sa scriu macar un raspuns in forum. Sa dai! Sa dai! – iata o adevarata bucurie cu care poti incepe o zi.

Si totusi ceva ma necajeste . Ma necajeste ca oamenii confunda placerea noastra de a le darui si lor o parte din timpul nostru liber cu disponibilitatea de a ne ucide pana la nimicire intervalul diurn, socotindu-se indreptatiti sa ne umple casuta de e-mail cu interminabile expuneri. Unii cer mai mult decat li se poate darui, fara sa inteleaga ca mai mult inseamna totusi…activitate lucrativa si ca pentru asta avem fiecare din noi, probabil, cate un birou.
romascanu, moderator
romascanu a scris:

La intrare ar trebui sa stea scris: Atentie! Avocatnet da dependenta si dauneaza grav timpului liber.

Si totusi ceva ma necajeste . Ma necajeste ca oamenii confunda placerea noastra de a le darui si lor o parte din timpul nostru liber cu disponibilitatea de a ne ucide pana la nimicire intervalul diurn, socotindu-se indreptatiti sa ne umple casuta de e-mail cu interminabile expuneri. Unii cer mai mult decat li se poate darui, fara sa inteleaga ca mai mult inseamna totusi…activitate lucrativa si ca pentru asta avem fiecare din noi, probabil, cate un birou.

Da, e interesanta chestia cu Atentie! Avocatnet da dependenta si dauneaza grav timpului liber.

Si partea cu necajitul este interesanta.
Oameni oricum nu inteleg care este treaba cu avocatul.El nu munceste , doar vorbeste.De aceea, sunt foarte multi care vor sa devina avocati.
Pana la urma in Romania orice este posibil.
Cine spune ca avocatul nu munceste,greseste.E adevarat ca marea majoritate a celor care au de a face rar sau foarte rar cu diferitele forme a legilor,penale sau civile,nu-si pot da seama cita framintare si alergatura are un avocat.Ei nu vor stii poate niciodata cite ore pierde un avocat pe la diferite usi si cabinete.Doar avocatii sunt cei care asteapta cu mai multa sau mai putina rabdare sa primeasca solutiile instantelor de care depinde deseori anii de libertate si viitorul unor oameni.De avocatii depinde desori recuperarea muncii de o viata cind esti in pericol sa pierzi tot din oarece motive sau greseli ale tale sau a celor din jur.Pe oricine aud ca are o problema imediat il si aud ca a gasit si solutia,MERGE LA AVOCAT.Din 100 de oameni cu care stau de vorba cei mai multi spun ca merg sa consulte un avocat iar cei care se duc la medic sunt mult mai putini.Pentru foarte avocatu este mai important decit popa sau medicu.Si atunci cum se poate spune ca avocatu nu munceste si doar da din gura??Efortu psihic al unui avocat e mult mai mare decit orice munca fizica.Iar acesta nu se pune?
Acest forum nu poate fi comparat cu nici un forum de drept,AICI TOTI CEI CARE PUN INTREBARI SI AU DIFERITE PROBLEME DE DREPT,TOTI PRIMESC RASPUNS.Si nu doar atit ci sunt raspunsuri argumentate din mai multe puncte de vedere,deoarece sunt putini care-si permit mai multi avocati sau juristi.De cind pui o intrebare in acest forum deja ai forte multe variante ale unei solutii ca si cum ai aveat toti specialistii care te pot ajuta si cam de cele mai multe ori ai de unde alege intre mai multe solutii.Iara cest lucru doar pe FORUM AVOCAT NET POTI sa-l gasesti.
Felicitari tuturor specialistilor din acest forum care-si mai fac timp si pentru a raspunde si celor care au nevoie de sfaturile unor OAMENI SPECIALIZATI IN DREPT.Si dau aceste sfaturi dezinteresatti material,iar timpul care si-l petrec dind sfaturi gratuit ei lar putea petrece si altfel.
Felicitri si iarasi falicitari pentru cei care fac posibil sa functioneze acest site.
Felicitari si mult succes echipei AVOCAT NET.
romascanu a scris:

La intrare ar trebui sa stea scris: Atentie! Avocatnet da dependenta si dauneaza grav timpului liber.

Eu am descoperit avocatnet atunci cand am decis sa reduc motoarele alergaturii zilnice…

Intr-o zi am avut o revelatie. Din pacate m-a condus catre ea frica de moarte cu care paseam pe holurile Institutului Oncologic (deie Domnul sa nu mai trebuiasca sa calc pe-acolo).

Stiti de ce i se spune “satisfactie” profesionala si nu bucurie? Pentru ca reusita profesionala poate sa intre in conflict cu bucuria de a trai.

M-am intalnit cu reusita, alergand s-o descopar, dar am avut un sentiment ciudat incercand sa ma bucur de ea si neputand. Scoala-te tu ca sa ma asez eu! - asta-i singura lege a ei. Orice reusita profesionala isi are intotdeauna testamentul pregatit din timp, daca nu esti gata sa-ti privesti si restul vietii ca pe o fisa de post. Dar cum sa muncesti la birou ca la ocna si cu pretentia sa-ti placa?

Ne irosim timpul din care e facuta viata apasand pe acceleratie intr-o cursa nebuna. Naiba stie pentru ce. Alergatura asta iti poate aduce un castig, poti sa ai tot ce-ti trebuie, dar ajungi atat de stresat si de istovit incat nu-ti mai trebuie nimic.

Si daca va relatez astazi o inmormantare la care am fost participanta si nu “sarbatorita”, inseamna ca am decis sa-mi inmormantez alegatura dupa "cariera", "satisfactie" si “implinirea profesionala” - alta gogorita valabila doar la nivelul unei vorbarii mediocre.

Cum s-ajungi “implinit”!?! Asta inseamna sa dovedesti lumii ca …asta esti tot, ca doar de atat ai fost in stare. Pai, asta insemna ca mai mult pretuieste un “ratat” – macar in asta lumea vede posibilitati si calitati mai mari decat cele de care a dat dovada…

Citesem pana in ziua aceea cam toate definitiile “carierei profesionale” dar nu bagasem de seama ca acest cuvant sta in dictionar intre cancer si crima. A cui crima? A vietii asteia private si “banale” care merita traita.

Nemaialergand dupa nimic si nemaifacandu-mi o datorie din “cariera”, descopar ca ma pot bucura de profesia mea fara greutate pentru ca mai am si timp, mai am si timp pentru a trai.

Dar ati bagat de seama ca taranul, atunci cand nu da cu sapa, nu prea stie ce sa faca cu mainile si tot in coada sapei si le odihneste? Cam asa mi s-a intamplat si mie. Mi le-am odihnit …tot pe tastatura.

Atunci am descoperit avocatnet si am inceput sa raspund in forum daruind si altora din timpul meu. De-atunci rar mi s-a intamplat sa ma trezesc dimineata fara sa scriu macar un raspuns in forum. Sa dai! Sa dai! – iata o adevarata bucurie cu care poti incepe o zi.

Si totusi ceva ma necajeste . Ma necajeste ca oamenii confunda placerea noastra de a le darui si lor o parte din timpul nostru liber cu disponibilitatea de a ne ucide pana la nimicire intervalul diurn, socotindu-se indreptatiti sa ne umple casuta de e-mail cu interminabile expuneri. Unii cer mai mult decat li se poate darui, fara sa inteleaga ca mai mult inseamna totusi…activitate lucrativa si ca pentru asta avem fiecare din noi, probabil, cate un birou.

Stimata DOAMNA,
In primul rand, LA MULTI ANI! Sa va bucurati de sanatate si de dragoste!

In al doilea rand, dezamagirea care se citeste printre randurile dumneavoastra este un motiv extraordinar ca sa va ... reveniti. Alegeti partea frumoasa si optimista a vietii, fie ea profesionale sau personala. Nu va dau sfaturi, pentru ca uneori acestea sunt de prisos, mai mult strica decat ajuta... Se spune ca, atunci cand Dumnezeu inchide o usa, intotdeauna deschide o fereastra. Va doresc ca, prin ferestrele care va sunt deschise, sa intre atat lumina calda a soarelui cat si blanda adiere a vantului.
Si nu va mai chinuiti cu oamenii care nu stiu sa aprecieze o mana intinsa de ajutor. Ganditi-va ca nimic nu se intampla intamplator. Sa fii avocat in ziua de azi, nu numai ca este dificil, dar inseamna sa fii, in acelasi timp: psiholog, doctor, contabil, invatator, profesor si ... magician. Pentru ca numai asa reusesti.
Avocanet.ro este doctoria dumneavoastra. Sa-si faca efectul si sa va fie bine.
albulescu a scris:

Cine spune ca avocatul nu munceste,greseste.E adevarat ca marea majoritate a celor care au de a face rar sau foarte rar cu diferitele forme a legilor,penale sau civile,nu-si pot da seama cita framintare si alergatura are un avocat.Ei nu vor stii poate niciodata cite ore pierde un avocat pe la diferite usi si cabinete.Doar avocatii sunt cei care asteapta cu mai multa sau mai putina rabdare sa primeasca solutiile instantelor de care depinde deseori anii de libertate si viitorul unor oameni.De avocatii depinde desori recuperarea muncii de o viata cind esti in pericol sa pierzi tot din oarece motive sau greseli ale tale sau a celor din jur.Pe oricine aud ca are o problema imediat il si aud ca a gasit si solutia,MERGE LA AVOCAT.Din 100 de oameni cu care stau de vorba cei mai multi spun ca merg sa consulte un avocat iar cei care se duc la medic sunt mult mai putini.Pentru foarte avocatu este mai important decit popa sau medicu.Si atunci cum se poate spune ca avocatu nu munceste si doar da din gura??Efortu psihic al unui avocat e mult mai mare decit orice munca fizica.Iar acesta nu se pune?
Acest forum nu poate fi comparat cu nici un forum de drept,AICI TOTI CEI CARE PUN INTREBARI SI AU DIFERITE PROBLEME DE DREPT,TOTI PRIMESC RASPUNS.Si nu doar atit ci sunt raspunsuri argumentate din mai multe puncte de vedere,deoarece sunt putini care-si permit mai multi avocati sau juristi.De cind pui o intrebare in acest forum deja ai forte multe variante ale unei solutii ca si cum ai aveat toti specialistii care te pot ajuta si cam de cele mai multe ori ai de unde alege intre mai multe solutii.Iara cest lucru doar pe FORUM AVOCAT NET POTI sa-l gasesti.
Felicitari tuturor specialistilor din acest forum care-si mai fac timp si pentru a raspunde si celor care au nevoie de sfaturile unor OAMENI SPECIALIZATI IN DREPT.Si dau aceste sfaturi dezinteresatti material,iar timpul care si-l petrec dind sfaturi gratuit ei lar putea petrece si altfel.
Felicitri si iarasi falicitari pentru cei care fac posibil sa functioneze acest site.
Felicitari si mult succes echipei AVOCAT NET.

Eu unulnu pot sa va contrazic intrucat prea aveti dreptate in ceea ce scrieti si realizati exact cum sta treaba.=D>