Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare de nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare de nume

am si eu o problema,va rog sa ma ajutati.am un copil din prima relatie,nu am fost casatoriti niciodata,copilul ii poarta numele,doar atat,caci niciodata nu l-a interesat,nu i-a dat alocatia de stat,dar pensie alimentara,s-au orice alt ajutor.acum la clasa a doua a primit carnetelul de cec de la scoala de alocatie.intrebarea mea este;cum trebuie sa procedez pentru schimbarea de nume al copilului in noul nume de familie.sunt casatorita de doi ani si mai am un copilas.mereu baiatul m-a intrebat de ce noi avem un nume,iar el altul?i-am explicat de multe ori,a inteles,dar nu a acceptat.este sigur ca se poate face ceva.multumesc si astept raspuns.
pentru a obtine acordul in forma autentica nu trebuie decat sa mearga in fata notarului si sa isi exprime acceptul cu privire la schimbarea numelului minorului. atata macar poate face pentru acest copil. incearca si vezi ce obtii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! multa bafta!
multumesc pentru raspuns,dar sunt sigura ca asa ceva nu va face in veci.este singurul copil,din cate stiu eu,deci nu va renunta asa usor.poate ca intre timp s-a insurat,s-au mai are vreun copil,dar nu cred.nu stiu ,el nu locuieste in bucuresti,sta cu parinti lui intr-un sat de langa targoviste,asa ca nu prea stiu de viata si situatia lui.speram sa pot face ceva fara prezenta lui.doar eu si baiatul.este destul de mare,zic eu sa-si spuna punctul de vedere.voi merge totusi la tribunal pentru mai multe informatii.oricum multumesc.
sa inteleg ca vrei sa il decazi din drepturile parintesti? asta ar fi o posibilitate prin care nu ti s-ar mai cere acordul tatalui. in ce priveste afirmatia cu privire la varsta fiului tau si la faptul ca poate isi exprime opinia, este departe de a avea vreo sustinere pentru ca, copilul se afla sub autoritatea parintilor sai pana cand dobandeste capacitatea deplina de exercitiu. el nu va fi ascultat in instanta decat dupa implinirea varstei de 10 ani.
acest lucru il poate face doar autoritatea tutelara.