Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare de nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare de nume

am si eu o problema,va rog sa ma ajutati.am un copil din prima relatie,nu am fost casatoriti niciodata,copilul ii poarta numele,doar atat,caci niciodata nu l-a interesat,nu i-a dat alocatia de stat,dar pensie alimentara,s-au orice alt ajutor.acum la clasa a doua a primit carnetelul de cec de la scoala de alocatie.intrebarea mea este;cum trebuie sa procedez pentru schimbarea de nume al copilului in noul nume de familie.sunt casatorita de doi ani si mai am un copilas.mereu baiatul m-a intrebat de ce noi avem un nume,iar el altul?i-am explicat de multe ori,a inteles,dar nu a acceptat.este sigur ca se poate face ceva.multumesc si astept raspuns.
daca nu i-a platit niciodata pensie alimentara si nici nu i-a trimis nici un pachet ,s-au un semn de viata,credeti ca ii va da de acum incolo?m-as mira.este un om rau si crud .nu cred ca va plati ceva,chiar daca e copilul lui.poate asa sa am o sansa in privinta adoptiei.nu stiu ce sa mai fac .zi de zi ma gandesc la lucrul asta.sunt disperata.
eu zic ca poti dovedi neglijenta grava in indeplinirea obligatiilor de parinte tocmai motivelor mai sus expuse de tine. daca vei citi legea privind drepturile copilului vei vedea ca parintii au fata de copii niste obligatii. atata timp cat poti demonstra ca nu si-a indeplinit aceste obligatii ai sanse de reusita.
nu am nimic scris,o dovada scrisa,dar pot vorbi.alocatia el a luat-o.a primit un mandat de bani-alocatie.deci poate sa se confirme lucrul asta ,adica a luat niste bani de la stat care nu ii apartineau.iar daca spune ca mi-a trimis bani pentru copil,voi intreba cum si unde?el stie unde locuiesc,are adresa mea.stia si nr. de tel. ,dar din motive date de el,l-am schimbat;ma suna si ma jicnea,s-au cerea baiatul la tel. si ii punea tot felul de intrebari despre mine.acum suntem bine,am un sot care ma iubeste si pe mine si pe copii mei.de la inceput la considerat fiul lui.
am vorbit si cu sotul meu si vom merge la tribunal pentru a face o cerere pentru adoptie.vom cauta un avocat care sa ne ajute si sa ne invete cum sa procedam.sunt constienta ca va fi nevoie si de el ,tatal ,cel cu numele,vom termina odata pentru totdeauna.multumesc pentru raspunsurile voastre si sper sa reusesc.copilul meu merita un parinte care il creste,il protejeaza,dar mai ales il iubeste.