Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune urgent???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune urgent???

Tatal meu a cumparat in anul 1960 fara chitanta, 350 mp de teren in intravilan. Pana in anul 1965 el a ridicat o casa fara autorizatie de constructie (ca asa era atunci), fapt pentru care a fost amendat de mai multe ori de primaria orasului. A urmat impunerea pentru aceasta casa si terenul aferent. Pana in prezent nimeni nu i-a contestat dreptul de proprietate. Ce trebuie facut pentru obtinerea titlului de proprietate? Mentionez ca nu stiu daca vanzatorii mai traiesc sau daca au mostenitori. Va multumesc anticipat.

P.S. Daca ar fi existat o chitanta de mana pentru teren, cu ce s-ar fi schimbat rezolvarea problemei?
cristinaghita, utilizator
cu parere de rau trebuie sa-ti spun ocv2066 ca trebuie sa mai citesti.:(
codul civil opereaza unde nu opereaza legea cartilor funciare.
aste un lucru elementar de stiut, iar trecerea a 20 de ani de la data decesului proprietrului tabular, este prevazut in legea cartilor funciare.;)
art. 111 c.pr.c. este temeiul de drept al actiunii in constatarea dreptului, fondul dreptului - la constructie - este art. 492 cod civil - constructia edificata pe terenul altcuiva.:P
te rog sa mai consulti legislatia aplicabila, practica judiciara si pe urma mai vorbim.
de cord?:)
apropos:
de cine sa se apere daca nu a atacat-o nimeni?:O
sau dupa parerea ta ar trebui sa stea in asteptarea unui proces ca sa se poata apara?:))
csg, utilizator
Buna ziua,

am si eu o mica problema si nu prea stiu de unde sa incep; am auzit ff. multe variante;
pe scurt:
-in 1967 tatal meu a cumparat un teren intravilan cu chitanta de mana, pe care a construit o locunta fara autorizatie;
- totodata mentionez ca am si actul de proprietate original al fostului proprietar;
- am inteles de la tatal meu ca fostul proprietar ar fi murit si ca nu avea copii;
- in 1996 am obtinut certificatul de mostenitor pe acest teren si imobil;
- figurez la Circa financiara cu ROL, cu toate taxele achitate la zi.
Doresc sa obtin o autorizatie de constructie pe acest teren, de extindere.
Am nevoie de titlu de proprietate? (daca da cum se poate obtine?),
sau este suficient certificatul de mostenitor?

Cu stima,
Vio.
vviorell, utilizator