avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune urgent???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune urgent???

Tatal meu a cumparat in anul 1960 fara chitanta, 350 mp de teren in intravilan. Pana in anul 1965 el a ridicat o casa fara autorizatie de constructie (ca asa era atunci), fapt pentru care a fost amendat de mai multe ori de primaria orasului. A urmat impunerea pentru aceasta casa si terenul aferent. Pana in prezent nimeni nu i-a contestat dreptul de proprietate. Ce trebuie facut pentru obtinerea titlului de proprietate? Mentionez ca nu stiu daca vanzatorii mai traiesc sau daca au mostenitori. Va multumesc anticipat.

P.S. Daca ar fi existat o chitanta de mana pentru teren, cu ce s-ar fi schimbat rezolvarea problemei?
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Martie 2006
cristinaghita, utilizator
Cel mai recent răspuns: vviorell , utilizator 23:50, 9 Aprilie 2006
cu parere de rau trebuie sa-ti spun ocv2066 ca trebuie sa mai citesti.:(
codul civil opereaza unde nu opereaza legea cartilor funciare.
aste un lucru elementar de stiut, iar trecerea a 20 de ani de la data decesului proprietrului tabular, este prevazut in legea cartilor funciare.;)
art. 111 c.pr.c. este temeiul de drept al actiunii in constatarea dreptului, fondul dreptului - la constructie - este art. 492 cod civil - constructia edificata pe terenul altcuiva.:P
te rog sa mai consulti legislatia aplicabila, practica judiciara si pe urma mai vorbim.
de cord?:)
apropos:
de cine sa se apere daca nu a atacat-o nimeni?:O
sau dupa parerea ta ar trebui sa stea in asteptarea unui proces ca sa se poata apara?:))
Ultima modificare: Vineri, 7 Aprilie 2006
csg, utilizator
Buna ziua,

am si eu o mica problema si nu prea stiu de unde sa incep; am auzit ff. multe variante;
pe scurt:
-in 1967 tatal meu a cumparat un teren intravilan cu chitanta de mana, pe care a construit o locunta fara autorizatie;
- totodata mentionez ca am si actul de proprietate original al fostului proprietar;
- am inteles de la tatal meu ca fostul proprietar ar fi murit si ca nu avea copii;
- in 1996 am obtinut certificatul de mostenitor pe acest teren si imobil;
- figurez la Circa financiara cu ROL, cu toate taxele achitate la zi.
Doresc sa obtin o autorizatie de constructie pe acest teren, de extindere.
Am nevoie de titlu de proprietate? (daca da cum se poate obtine?),
sau este suficient certificatul de mostenitor?

Cu stima,
Vio.
Ultima modificare: Duminică, 9 Aprilie 2006
vviorell, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiune de 30 ani mcrucita mcrucita Tata ar vrea sa deschida o ACTIUNE IN REVENDICARE prin care sa dobandeasca proprietatea asupra terenului de sub casa, a curtii si gradinii aferente invocand ... (vezi toată discuția)
Uzucapiunea de 30 de ani rasvan20 rasvan20 Tatal meu a cumparat cu chitanta de mana in 1974 un teren in suprafata de 70 mp de la unul dintre cei doi proprietari ai terenului in suprafata de 190 mp. S-a ... (vezi toată discuția)
Partaj wolfmistery wolfmistery Buna ziua ...as dori sa aflu si eu numarul si numele legii care te pune in posesia unui imobil dupa 30 de ani de locuire in respectivul imobil.....v-as ruga ... (vezi toată discuția)