Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile actualei sotii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile actualei sotii

Buna ziua!

Actuala sotie are dreptul asupra bunurilor fostului meu sot?

Va multumesc anticipat pentru un raspuns urgent!
Daca legea oblige sa fie trecute doua persoane pe act ce legatura are al treilea care a urmarit sa fure de la altul?
obliga
Vb de lucruri care nu au legatura cu mostenirea.
Dvs aveti un bun comun cu fostul sot, cereti partajul si veti beneficia de jumatate din proprietate..
apoi jumatatea sotului e tot ce intra in masa succesorala, acea jumatate se imparte cf cotelor de mai sus.
Vorbim exact de ce trebuie.
Banii I-am dat eu toti dar legea m-a obligat sa il trec si pe el in contract.
De ce sa beneficieze o nula de banii dati de mine in casatoria cu el?

Nu stiu ce inseamna moderator dar banuiesc ca e clar ca eu scriu bine ce scriu....

Nula mosteneste 1/4 din 1/2 din valoarea bunurilor, deci 1/8?

Multumesc!