Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturile actualei sotii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturile actualei sotii

Buna ziua!

Actuala sotie are dreptul asupra bunurilor fostului meu sot?

Va multumesc anticipat pentru un raspuns urgent!
De ce? Pentru ca tot potrivit Codului civil, veniturile sunt bunuri comune. Si tot in Codul civil scrie ca orice bun dobandit in timpul casatoriei este bun comun.
De maritat nu v-a obligat nimeni. Din clipa in care ati consimtit la casatorie, ati fost perfect constienta si de obligatiile si drepturile care vin la pachet.
De asemenea, nu v-a obligat nimeni sa stati asa, sa nu faceti partajul cu sotul si sa dovediti in instanta ca aveti o contributie de 100% , caz in care bunul v-ar fi fost atribuit in totalitate dvs.
Dvs scrieti dintr-o furie personala. Dar legal, nu aveti dreptate.
Are legatura cu dreptatea nu cu ce ziceti.
Cum sa beneficieze o nula de banii mei?
Deci, 1/4 sau 1/8?

Mersi!
In prezent, nu e nula, e valabila, ca e casatorita legal.
Nu ii dati dvs, ii da legea. 1/8.
Dreptatea este de partea celor care isi fac ordine in viata, in bunuri, lasa trecutul in urma si merg mai departe.
Da. Imi vorbiti despre cu totul altceva….
Ii dau eu unei Hoate, asta e clar, ca nu a muncit legea pentru banii mei.