avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prima la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prima la nastere

Buna ziua. As dori sa stiu daca eu, angajat al unui consiliu judetean, fara contract colectiv de munca, doar cu contract individual pot beneficia de Art. 51, lit. c din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010. -
"In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate"

Am fost la personal si am intrebat daca pot beneficia de acest articol insa raspunsul a fost ca noi nu avem contract colectiv de munca si Consiliul judetean functioneaza pe baza legii 53/2003- Codul muncii.

Daca nu avem contract colectiv de munca incheiat la nivel de unitate nu se aplica Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010?

Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 26 Noiembrie 2009
alinaa80, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:10, 12 Decembrie 2009
nikol.ilea a scris:

Aceasta nu este o informatie confidentiala, iar plata acestui salariu mediu pe unitate este un drept al salariatilor care trebuie respectat....


Am primit un drept banesc la care baza de calcul sta salariul mediu brut pe unitate.Cumnata patronului mi-a facut plata asigurandu-ma ca e corecta, dar din informatiile indirecte ce le detin am mari dubii ca ar fi asa!De la serviciile contabilitate/financiar mi s-a refuzat informatia salariului mediu brut respectiv.

La cererea mea catre ITM pentru a mi se comunica salariul mediu brut pe unitate corespunzator unei luni mi s-a raspuns : "nu avem asa ceva, nu stim cum se calculeaza, nu e obligatia noastra...", am cerut apoi total salarii brute si nr.salariati si mi s-a raspuns : "salariul este confidential", cand am specificat ca nu cer salariul nimanui ci total salarii mi s-a spus : " daca ati fi fost patron v-ar fi convenit sa dam asemenea informatii?...mergeti in instata si platiti expert !"...nu comentez!

P.S.Cererea catre ITM a fost transmisa electronic, in evidenta lor pe calculator nu exista e-mailul respectiv iar raspunsurile de mai sus au fost verbale, date de trei persoane (inspectorul si urmatorii doi sefi ierarhici).
Ultima modificare: Joi, 10 Decembrie 2009
Marioara Maftei, utilizator
Cred ca nu mai este un secret parerea mea despre anumiti functionari, asa ca ...ce sa mai comentez. Daca instanta va cere acest document, atunci nu va mai avea nimeni nimic de comentat (sau daca vor avea, vor comenta in gand) si vor prezenta informatiile.
Raspunsul :" mergeti in instanta!" este dat din ce in ce mai des pentru ca multi nu vor sa recunoasca dreptul legal al altora indiferent daca acesta ii afecteaza direct sau nu...unii din comoditate, altii din invidie si , nu putini, din interes personal ( "atentiile" sunt binevenite...).
S-ar parea ca e bine ca avem inca instanta nepartinitoare...
Ultima modificare: Joi, 10 Decembrie 2009
Marioara Maftei, utilizator
akri a scris:

Asta mi se pare nesimtire din partea lor. Pentru ca in legea 53/2003, acelasi articol 241, acelasi aliniat 1, la litera d) se specifica:
Art. 241.
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti salariatii angajatorului, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
b) pentru toti salariatii incadrati la angajatorii care fac parte din grupul de angajatori pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel;
c) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din ramura de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca la acest nivel;
d) pentru toti salariatii incadrati la toti angajatorii din tara, in cazul contractului colectiv de munca la nivel national.


Eu am inteles aspectul insa ei sustin ca noua nu ni se aplica CCMUNN, cu alte cuvinte nu avem contract colectiv de munca semnat la nivel de unitate si nu se aplica nici cel la nivel national, nu functionam decat in baza legii 53/2003 si a Ordonantei Guvernului nr. 10/2008, este posibil asa ceva?

Avand in vedere ca e dreptul meu, unul din putinele pe care le avem as dori sa merg mai departe, in instanta, dar doar daca as sti sigur ca se aplica CCMUNN.
Astept raspunsurile dumneavoastra, va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 10 Decembrie 2009
alinaa80, utilizator
1. Din pacate angajatorii nostri nu respecta legile, chiar si atunci cand nu este nici un dubiu, si "prefera" o hotarare judecatoareasca.
2. Aveti sanse 100% sa va fie aplicate prevederile CCMUNN.
3. E pacat ca trebuie sa recurgem, aproape mereu, la instantele de judecata pentru a ne primi drepturile legale ce ni se cuvin!

Alte discuții în legătură

Ccm nu prevede toate clauzele din ccmunn! care se aplica?? adela05 adela05 Buna ziua! Societatea la care lucrez eu are incheiat CCM. In acest contract nu se prevede si art 51 din CCM la nivel national. Intrebarea mea este, in situatia ... (vezi toată discuția)
Salar comp. pentru nastere copil ildyt ildyt Buna ziua, sunt angajata cu CIM din 2005 la o soc.privata cu 4 angajati, am depus cerere pt acordare salar comp. pt nastere copil {am nascut in 9 04 2009} ... (vezi toată discuția)
Ccm la nivel de ramura simona.elisa simona.elisa Buna ziua, Firma la care lucrez nu are CCM la nivel de unitate, iar ca si cod CAEN - 1051- fabricarea produselor lactate si a branzaturilor, deci dupa ... (vezi toată discuția)