Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prima la nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prima la nastere

Buna ziua. As dori sa stiu daca eu, angajat al unui consiliu judetean, fara contract colectiv de munca, doar cu contract individual pot beneficia de Art. 51, lit. c din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010. -
"In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate"

Am fost la personal si am intrebat daca pot beneficia de acest articol insa raspunsul a fost ca noi nu avem contract colectiv de munca si Consiliul judetean functioneaza pe baza legii 53/2003- Codul muncii.

Daca nu avem contract colectiv de munca incheiat la nivel de unitate nu se aplica Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010?

Multumesc.
alinaa80, utilizator
caty2002 a scris:

Codul muncii
Art. 157.
(2) Sistemul de salarizare a personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral sau in majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale se stabileste prin lege, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative.

Ma scuzati dar nu inteleg la ce ma ajuta articolul respectiv, mentionez ca nu suntem afiliati niciunui sindicat , astept raspunsul dumneavoastra, multumesc!
akri a scris:

ana500 a scris:

Luptati-va pentru drepturile dumneavoastra............eu am nascut acum doi ani si ceva iar la vremea aceea toti au tacut "malc" . Nu a spus nimeni nimic iar eu am ramas cu degetul in gura. Am aflat mai tarziu de acest drept dar nu am mai indraznit sa zic ceva. Eu lucrez in invatamant ca si contabil dar la vremea aceea facea altcineva statele.

Pai daca au trecut doi ani si ceva si nu trei de cand ai nascut, nu vad de ce nu ai face o cerere sa ti se plateasca prima de nastere.

Intrucat este posibil sa nu i se mai acorde, iar daca merge in instanta cererea va fi respinsa ca fiind tardiv depusa ... a depasit termenul de a se adresa instantei de judecata.
Termenul de cerere pentru orice drept dat de unul din contractele colective de munca este de 6 luni de la nasterea dreptului!
freeelis a scris:

In niciun caz instanta nu va cere de la ITM asa ceva ... de altfel , parerea mea despre obligativitatea ca ITM-ul sa furnizeze asa ceva am mai expus-o .

In litigiile de munca sarcina probei este a angajatorului si nu a ITM-ului.

De regula, cand exista probleme cu angajatorul, angajatul este indrumat catre ITM si ajungi sa crezi ca ITM-ul te va ajuta daca este in masura!
Nici nu am afirmat ca ar fi obligatia ITM-ului, ci, prin exemplul dat, informez ca nu e cazul sa se apeleze la ITM pentru ajutorul acesta intru-cat, chiar daca au datele necesare, nu sant dispusi sa faca ceva fara plata! Nicio legislatie nu interzice furnizarea acestei informatii...dar daca nu este cuprinsa in "fisa postului"...nu se da! Pe cei ce lucreaza la serviciul financiar-contabil in unitate, ii inteleg, isi pot pierde postul daca dau aceasta informatie...dar pe cei de la ITM...X-(

P.S. Scuze dublu post :">
Marioara Maftei, utilizator
freeelis a scris:

akri a scris:

ana500 a scris:

Luptati-va pentru drepturile dumneavoastra............eu am nascut acum doi ani si ceva iar la vremea aceea toti au tacut "malc" . Nu a spus nimeni nimic iar eu am ramas cu degetul in gura. Am aflat mai tarziu de acest drept dar nu am mai indraznit sa zic ceva. Eu lucrez in invatamant ca si contabil dar la vremea aceea facea altcineva statele.

Pai daca au trecut doi ani si ceva si nu trei de cand ai nascut, nu vad de ce nu ai face o cerere sa ti se plateasca prima de nastere.

Intrucat este posibil sa nu i se mai acorde, iar daca merge in instanta cererea va fi respinsa ca fiind tardiv depusa ... a depasit termenul de a se adresa instantei de judecata.

Eu stiu ca aceasta cerere pt acordarea salariului mediu pe unitate se poate depune in termen de 3 ani de la nasterea copilului, termenul de adresare in fata instantei nu este tot de 3 ani, daca nu, care este acesta?
alinaa80, utilizator