Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Am sunat pentru revizie înainte de a expira ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Am sunat pentru revizie înainte de a expira garanția, dar service-ul a programat mașina la câteva zile după expirare. E legal să mi se refuze reparația pe garanție în cazul prezentat?

Buna ziua,

Recent am fost sa-mi fac revizia la masina la un dealer autorizat (de la care am si cumparat masina).
La finalul reviziei, mi s-a zis ca s-a gasit o problema si ca se poate repara prin garantie si ca vor reveni cu un telefon dupa ce vorbesc cu reprezentanta marcii de masina respectiva (daca e nevoie pot sa spun care e) si ca ar dura cam o saptamana.
Dupa o saptamana si jumatate ii sun eu si ii intreb care e situatia si mi-au zis ca nu se poate repara prin garantie pentru ca nu mai sunt in perioada de garantie.
Eu am cumparat masina pe 1 iulie 2016 si revizia s-a efectuat pe 3 iulie 2019.
DAR, eu am sunat sa fac programarea pe 25 iunie. Ca ei m-au programat pe 3 iulie, asta nu depidea de mine.

As vrea sa stiu daca e legal sa-mi refuze repararea pe garantie in cazul prezentat si, daca nu e legal, daca ii pot sa-i dau in judecata?

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
jjob1960 a scris:

Era bine să mergeți la ei și să explicați treaba că de la om la om.

Nu inteleg ce vreti sa spuneti. Unde sa merg si ce sa explic?
La service? Pai ei sunt cei care mi-au zis ca imi refuza reparatia pe garantie pentru mi-a expirat garantia. Tocmai despre asta este vorba. :)

Sau va referiti la altceva?
~ Conținut șters la cerere ~
Nu ați înțeles.
Nu știam ca urmează sa expire garanția (credeam ca am 5 ani, nu 3+2. Vedeți descrierea problemei de la inceput)
Si nici nu știam de defecțiune. Am aflat de ea abia după revizie.
Dacă știam de lucrurile ăstea două, nu mai aveam discuția asta.

jjob1960 a scris:

Având în vedere că mai erau 3 zile și expira garanția, era bine să mergeți la service sa planificați reparația,sa vorbiți cu seful atelierului,probabil un inginer,sa vă asigurați că beneficiați de garanție. Problemele sensibile nu se vor rezolva la telefon.