Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare camere de supraveghere la intrarea în casa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare camere de supraveghere la intrarea în casa scării: câți proprietari trebuie să își dea acordul?

Buna ziua, as dori să știu dacă la montarea camerelor la intrarea in casa scării, 20 de apartamente, este suficient să își dea acordul doar 11 familii, deci jumătate plus unu, după cum mi s-a precizat de către cei puși pe treabă. Va mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,ma poate ajuta cineva cu un model de plângere la poliție in acest caz ? Va multumesc frumos !

codrutz2007 a scris:

cris0811 a scris:

nu mai inteleg nimic, dati mai multe detalii! unde sunt montate camerele, in casa sau pe scara? ii lipseste acordul unui proprietar, sau nimeni nu si-a dat acordul. fiti mai explicit ca sa vedem daca va putem ajuta sau nu

Sunt montate la intrare in scară,dar vizionarea se face din casa administratorului care sta la etajul 1 de pe un smart tv .S-au montat fara acordul Adunări Generale. Sunt puse din anul 2012 .Știe tot ce se întâmpla, Strigam la el sa intre in legalitate si imi spunea ca stie ce face .Automat dacă ar intra in legalitate nu ar mai putea fi la el in casa camerele de luat vederi.In legalitate ma refer de la adunarea generală până la ANSPDCP .Dar plangerea sa o fac exact pentru prelucrarea datelor cu caracter personal dar si fara acordul Adunări Generale, dar vreau sa fac ceva in privinta asta .Multumesc frumos ..

cris0811 a scris:

autoritatea e posibil sa va spuna ca nu are competenta..
incercati totusi la politie. puteti avea surpriza sa se intample ceva.

Buna ziua, utilizator cris0811! Astăzi am depus o sesizare la politie privind camerele de luat vederi.Sunt curios să văd cum se finalizeaza .Multumesc frumos pentru sfat !
codrutz2007, utilizator

codrutz2007 a scris:

cris0811 a scris:

autoritatea e posibil sa va spuna ca nu are competenta..
incercati totusi la politie. puteti avea surpriza sa se intample ceva.

.........Astăzi am depus o sesizare la politie privind camerele de luat vederi.Sunt curios să văd cum se finalizeaza .....

Pai sa ne spuneti si noua ce raspuns primiti. Este de interes general.
Multumim!
Am inteles,am sa va tin la curent ,o zi buna sa aveți !

gigiz a scris:

codrutz2007 a scris:

cris0811 a scris:

autoritatea e posibil sa va spuna ca nu are competenta..
incercati totusi la politie. puteti avea surpriza sa se intample ceva.

.........Astăzi am depus o sesizare la politie privind camerele de luat vederi.Sunt curios să văd cum se finalizeaza .....

Pai sa ne spuneti si noua ce raspuns primiti. Este de interes general.
Multumim!

Dar la 38 ap cate voturi trebuie ca sa se monteze?

latka a scris:

In cazul relatat de dvs. numărul "magic" e 14, in conformitate cu art. 51 din legea 196 /2018. Altfel lucrarea e ilegală.