avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare camere de supraveghere la intrarea în casa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare camere de supraveghere la intrarea în casa scării: câți proprietari trebuie să își dea acordul?

Buna ziua, as dori să știu dacă la montarea camerelor la intrarea in casa scării, 20 de apartamente, este suficient să își dea acordul doar 11 familii, deci jumătate plus unu, după cum mi s-a precizat de către cei puși pe treabă. Va mulțumesc!
Ultima modificare: Luni, 26 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: adamar , utilizator 20:03, 15 Octombrie 2019
Buna seara,ma poate ajuta cineva cu un model de plângere la poliție in acest caz ? Va multumesc frumos !

codrutz2007 a scris:

cris0811 a scris:

nu mai inteleg nimic, dati mai multe detalii! unde sunt montate camerele, in casa sau pe scara? ii lipseste acordul unui proprietar, sau nimeni nu si-a dat acordul. fiti mai explicit ca sa vedem daca va putem ajuta sau nu


Sunt montate la intrare in scară,dar vizionarea se face din casa administratorului care sta la etajul 1 de pe un smart tv .S-au montat fara acordul Adunări Generale. Sunt puse din anul 2012 .Știe tot ce se întâmpla, Strigam la el sa intre in legalitate si imi spunea ca stie ce face .Automat dacă ar intra in legalitate nu ar mai putea fi la el in casa camerele de luat vederi.In legalitate ma refer de la adunarea generală până la ANSPDCP .Dar plangerea sa o fac exact pentru prelucrarea datelor cu caracter personal dar si fara acordul Adunări Generale, dar vreau sa fac ceva in privinta asta .Multumesc frumos ..

cris0811 a scris:

autoritatea e posibil sa va spuna ca nu are competenta..
incercati totusi la politie. puteti avea surpriza sa se intample ceva.


Buna ziua, utilizator cris0811! Astăzi am depus o sesizare la politie privind camerele de luat vederi.Sunt curios să văd cum se finalizeaza .Multumesc frumos pentru sfat !
Ultima modificare: Luni, 7 Octombrie 2019
codrutz2007, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


codrutz2007 a scris:

cris0811 a scris:

autoritatea e posibil sa va spuna ca nu are competenta..
incercati totusi la politie. puteti avea surpriza sa se intample ceva.


.........Astăzi am depus o sesizare la politie privind camerele de luat vederi.Sunt curios să văd cum se finalizeaza .....

Pai sa ne spuneti si noua ce raspuns primiti. Este de interes general.
Multumim!
Am inteles,am sa va tin la curent ,o zi buna sa aveți !

gigiz a scris:



codrutz2007 a scris:

cris0811 a scris:

autoritatea e posibil sa va spuna ca nu are competenta..
incercati totusi la politie. puteti avea surpriza sa se intample ceva.


.........Astăzi am depus o sesizare la politie privind camerele de luat vederi.Sunt curios să văd cum se finalizeaza .....

Pai sa ne spuneti si noua ce raspuns primiti. Este de interes general.
Multumim!

Dar la 38 ap cate voturi trebuie ca sa se monteze?

latka a scris:

In cazul relatat de dvs. numărul "magic" e 14, in conformitate cu art. 51 din legea 196 /2018. Altfel lucrarea e ilegală.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Date cu caracter personal monitorizare video asociatie de propietari Andra Alexa Andra Alexa As vrea sa stiu cum pot sa aflu de la asociatia de propietari acte care sa releva faptul ca ma poate monitoriza pe camerele de luat vederi si cine are dreptul ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere lavinia_stoica lavinia_stoica Buna ziua! De circa 10 zile au fost montate la intrarea in scara blocului (in exterior), la parter si la fiecare etaj ( linga usile lifturilor) camere de luat ... (vezi toată discuția)
Montare camere video la intrare in bloc si pe paliere dianahauk dianahauk Locuiesc intr-un bloc care are propia asociatie de proprietari. la ultima sedinta s-a discutat despre montarea camerelor video la intrare in bloc si pe ... (vezi toată discuția)