avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare camere de supraveghere la intrarea în casa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare camere de supraveghere la intrarea în casa scării: câți proprietari trebuie să își dea acordul?

Buna ziua, as dori să știu dacă la montarea camerelor la intrarea in casa scării, 20 de apartamente, este suficient să își dea acordul doar 11 familii, deci jumătate plus unu, după cum mi s-a precizat de către cei puși pe treabă. Va mulțumesc!
Ultima modificare: Luni, 26 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: adamar , utilizator 20:03, 15 Octombrie 2019


cris0811 a scris:

si cine a platit pentru montarea camerelor daca nu a existat acord!? oricum, nu pt montarea camerelor fara acordul adunarii generale trebuie sa faceti plangere, ci pt incalcarea drepturilor dvs in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal



De plătit , le-a plătit administratorul ,și-a facut un fel de fortareata având camerele de luat vederi in casa fara acordul unui proprietar.
Exact pentru prelucrarea datelor cu caracter personal ,dar vreau sa fac ceva in privinta asta .Multumesc frumos .
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
exista asociatii stat in stat. comitetul, bazat pe delasarea membrilor asoc., face ce vrea fara nicio aprobare a AG. de la rampe metalice, la schimbat coloane si supraveghere video. daca gasiti solutia plangerii postati aici va rog, as face si eu jalba.


filip01 a scris:

exista asociatii stat in stat. comitetul, bazat pe delasarea membrilor asoc., face ce vrea fara nicio aprobare a AG. de la rampe metalice, la schimbat coloane si supraveghere video. daca gasiti solutia plangerii postati aici va rog, as face si eu jalba.



Am inteles, asta caut si eu ! Ei dictează nu le pasa de nimeni si de nimic, Am asa o lehamite de ei de nu va mai zic dar nu pot să-i las asa ! Au 4.5 inși pe lângă ei si zic ca toată lumea e a lor ! Uite ca nu e chiar asa .
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu mai inteleg nimic, dati mai multe detalii! unde sunt montate camerele, in casa sau pe scara? ii lipseste acordul unui proprietar, sau nimeni nu si-a dat acordul. fiti mai explicit ca sa vedem daca va putem ajuta sau nu
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
cris0811 a scris:

nu mai inteleg nimic, dati mai multe detalii! unde sunt montate camerele, in casa sau pe scara? ii lipseste acordul unui proprietar, sau nimeni nu si-a dat acordul. fiti mai explicit ca sa vedem daca va putem ajuta sau nu


Sunt montate la intrare in scară,dar vizionarea se face din casa administratorului care sta la etajul 1 de pe un smart tv .S-au montat fara acordul Adunări Generale. Sunt puse din anul 2012 .Știe tot ce se întâmpla, Strigam la el sa intre in legalitate si imi spunea ca stie ce face .Automat dacă ar intra in legalitate nu ar mai putea fi la el in casa camerele de luat vederi.In legalitate ma refer de la adunarea generală până la ANSPDCP .Dar plangerea sa o fac exact pentru prelucrarea datelor cu caracter personal dar si fara acordul Adunări Generale, dar vreau sa fac ceva in privinta asta .Multumesc frumos ..
Ultima modificare: Luni, 16 Septembrie 2019
codrutz2007, utilizator

Alte discuții în legătură

Date cu caracter personal monitorizare video asociatie de propietari Andra Alexa Andra Alexa As vrea sa stiu cum pot sa aflu de la asociatia de propietari acte care sa releva faptul ca ma poate monitoriza pe camerele de luat vederi si cine are dreptul ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere lavinia_stoica lavinia_stoica Buna ziua! De circa 10 zile au fost montate la intrarea in scara blocului (in exterior), la parter si la fiecare etaj ( linga usile lifturilor) camere de luat ... (vezi toată discuția)
Montare camere video la intrare in bloc si pe paliere dianahauk dianahauk Locuiesc intr-un bloc care are propia asociatie de proprietari. la ultima sedinta s-a discutat despre montarea camerelor video la intrare in bloc si pe ... (vezi toată discuția)