Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare camere de supraveghere la intrarea în casa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare camere de supraveghere la intrarea în casa scării: câți proprietari trebuie să își dea acordul?

Buna ziua, as dori să știu dacă la montarea camerelor la intrarea in casa scării, 20 de apartamente, este suficient să își dea acordul doar 11 familii, deci jumătate plus unu, după cum mi s-a precizat de către cei puși pe treabă. Va mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Nu e suficient doar atit, 14 proprietari sunt necesari doar pentru aprobarea investitiei, care se incadreaza la art.51.

Prelucrarea datelor este un subiect mai delicat si pentru asta trebuie organizata o AGA, in care sa se discute subiectul. Nu atit avizul tuturor proprietarilor este necesar (nu exista aceasta interpretare in normele GDPR), cit un regulament clar despre cum se va desfasura aceasta supraveghere:
- structura sistemului de supraveghere, numar si necesitate camere
- unde este instalat echipamentul care arhiveaza imaginile (nu poate fi in apartamentul cuiva) ,cit se pastreaza imaginile si cum este controlat accesul
- in cazul unui eveniment cum se acceseaza arhiva video

In principiu un astfel de sistem trebuie sa mearga in orb, fara ca cineva sa se uite vreodata pe vreun monitor, doar un eveniment reclamat de orice proprietar poate sa declanseze studiul acestei arhive si anuntarea unei autoritati competente.

[ link extern ]
latka, utilizator
Simplu...nu mai vin daca nu vor sa fie filmati! Se pun afise la intrarea in casa scarii prin care se atentioneaza ca se filmeaza 24/7 si...gata. Clientii supermarketurilor doresc sa fie filmati?? Nu cred...dar daca vrei sa mananci...te duci!
Oricum legile in tara noastra sunt facute ca sa fie inculcate iar multe dintre ele sunt.."neclare"..chiar DACA sunt..clare! Depinde de cine si cum vrea sa interpreteze..de bani...

latka a scris:

Pentru investiția în sine e nevoie de doar 2/3 dintre proprietari, pentru prelucrarea de imagini este necesar consimțământul
tuturor celor ce vor fi în imagine. Cam greu de crezut ca numai locuitorii din acea scara vor fi în imagini. Restul care vin pe acolo cum își dau consimțământul ?

Cred ca nu ati inteles ce am subliniat, nu filmatul e problema, ci prelucrarea (folosirea si justificarea) acelor date. Un supermarket, ca sa poata instala acel sistem, are nevoie de aprobari si de un responsabil pentru operarea datelor. Care nu sunt numai video, ganditi-va la cardurile lor, pe care le folosim cu atita nonsalanta.

Ce subliniam eu prin acel consintamint este tocmai pe dos, absurdul si ironia situatiei, caci, daca citeati ceva mai sus, se vorbea de acordul scris al tuturor proprietarilor, lucru care nu este specificat in nici o norma, e o interpretare anapoda, fata de recomandarea GDPR de a avea consimtamintul celui filmat., in anumite situatii. De aia era pusa intrebarea la sfarsit, normal ca cine vine in vizita poate doar sa vada o avertizare ca acea cladire e supravegheata de un sistem video si atit. Si probabil de o declaratie ca se respecta normele GDPR.

Problema consimtamintului se pune in mod sigur la firmele care au dat navala sa-si monteze sisteme de supraveghere angajati, dar fara vreo justificare legala. Sunt situatii specifice si singulare, care justifica acest lucru. Intotdeauna esti invitat ca patron/director executiv sa oferi argumente ca ai avut alternative, dar care nu au dat rezultate.
latka, utilizator
1. Cine stocheaza si administreaza inregistrarile ???
Peste 6 luni volumul stocat va fi imens.

2. Cine are acces la inregistrari ??? Ma refer la dreptul si capacitatea de a le vizualiza.
Sper, din tot sufletul, ca aceste inregistrari nu sunt la discretia unor "exaltati" din cadrul condominiului.

3. Inregistrarile sunt criptate (codificate), astfel incat sa nu poata fi vizualizate decat de politie, la solicitarea expresa a unui procuror de caz, doar in conditiile prevazute de legea romana inca in vigoare ???

Incercati sa vizualizati urmatorul link:

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Succes.
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari
1. Inregistrarile se pastreaza un timp limitat, sa zicem 1-3 luni.
2. Da, aici e problema, nu acordul proprietarilor, ci regulamentul aprobat in AGA. Care sa prevada responsabilitati stricte.
3. Sunt in principiu de acord, desi pare ca se merge in extrema cealalta. Ideal este sa existe o procedura de acces, astfel incat sa nu poata nici macar membrii CE si presedintele (administratorul nu are voie) sa vada inregistrarea, fara martori si fara un motiv intemeiat.

Subiectul la care ati pus link il stiu.