avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Idei si solutii pentru combaterea crizei politice si ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Idei si solutii pentru combaterea crizei politice si economice

Majoritatea populatiei asteapta solutii de la viitorul guvern. Toti vrem sa traim mai bine, tocmai de aceea e timpul sa constientizam importanta contributiei noastre.
Aici puteti posta posibilele idei si sugestii referitoare la combaterea crizei.

In urmatoarele zile o sa lansez si o invitatie catre consilierii presedintelui de a participa la acest topic.
Cu siguranta solutiile de macroeconomie sunt in mana viitorului guvern, care ar trebui , dupa parerea mea sa icurajeze prin diferite metode antreprenorii tineri .
Foarte multi antreprenori tineri se vor indrepta catre zona "online " , sau vor utiliza la maxim facilitatile oferite de acesta.Tinerii ar putea aduce multe idei noi , alt stil , alta disciplina in administrarea afecerilor.Reprezinta si o categorie de mari consumatori de bunuri si servicii (case , masini , distractie , haine , etc.)

Daca te uiti la coziile de la finante si celelalte institutii unde se depun lunar fel de fel de declaratii , poti sa-ti dai seama de nivelul de eficienta a muncii in Romania .
Se cere o eficientizare la nivel macro a activitatii institutiilor prin utilizarea unor sisteme electronice pentru circuitul informatiilor .Sa se elimine timpul de asteptare , timpul de cautare , timpul alocat luarii deciziilor .Legi ca Legea 260/2007 privind inregistrarea operatiunilor comerciale prin mijloace electronice si Legea nr. 135/2007, legea privind arhivarea documentelor in forma electronica care ar putea reprezenta un punct de plecare.

Cred ca este importanta si activitatea economica la nivel " micro " , adica cum gestioneaza fiecare societate in parte situatia.Cred ca cea mai buna solutie este , sa imprumutam niste solutii de management concepute si testate de altii si sa le adaptam la situatile concrete.Cum ar fi un model japonez , conceptia "GEMBA KAIZEN " , o abordare practica , cu costuri reduse a managementului.

Si la nivel macro guvernul ar trebui sa vada , ce si cum au facut tarile care au reusit sa depaseasca criza.
Eu cred ca trebuie incurajat antreprenoriatul , nu antreprenorii tineri !
romania inedit a scris:

jus80 a scris:

romania inedit a scris:


Legalizarea prostitutiei ar fi o solutie valabila pentru iesirea din criza .

buna gluma !

Rectific : legalizarea prostitutiei ar fi una din masurile pentru cresterea incasarilor la bugetul de stat si al bugetului asigurarilor sociale .

Daca prostitutia ar deveni o meserie si nu ar mai fi infractiune , ar fi un lucru pozitiv pentru economie .


Si eu sunt de aceeasi parere.
Crima organizata ar suferi o lovitura foarte puternica.
Grupurile de interes ar pierde bani si baniis-ar duce la buget.
Coruptia si ea ar primi o... lovitura sub centura.
E curata comedie ce se spune aici. Marii finantisti ai lumii si-ar da palme sa se trezeasac daca ar citi, fiind convinsi ca viseaza.

Merga si eu cu gluma mai departe, ca sa fiu in ton cu dv si sa nu va suparati pe mine.
Legalizarea prostitutiei va aduce fericire unei mari parti a natiunii romane, iar economia s-ar infierbanta serios.X-(
Grupurile de interese s-ar prostitua si-ar duce elegant banii la buget intrand in recesiune de fericire.
Mai greu ar fi totusi de practicat prostitutia de catre cei care vor primi lovitura sub centrura ca ar urla in gura mare si iar s-ar intra in criza.
Asa ca trebuie analizate toate fazele economiei care seamana cu cei 4 timpi ai ciclului motoarele cu aprindere prin scanteie. #-o

Acum o propunere serioasa: oamenii in general si oamenii de afaceri, in special, au nevoie de stabilitate legislativa. In economia noastra subreda, modificarile fiscale dese, strica planurile, deruteaza afacerile de la cea mai mica pana la cea mai mare. Eu sunt deacord cu orice impozit. Am propus odata sa se dubleze impozitul pe profit sau pe venit, dar sa ramana neschimbat macar 20 de ani. Eu mi-as face planul de afaceri tinand cont de acestea. Dar cand se schimba peste noapte nu mai poti sa faci fata, sa ai o activitate normala si incepi sa disponibilizezi, sa imprumuti la banci, sa te reprofilezi, sa speculezi, sa te duci spre economia subterana.
Vreau stabilitatea legislatiei economice!
romania inedit a scris:

jus80 a scris:

romania inedit a scris:


Legalizarea prostitutiei ar fi o solutie valabila pentru iesirea din criza .

buna gluma !

Rectific : legalizarea prostitutiei ar fi una din masurile pentru cresterea incasarilor la bugetul de stat si al bugetului asigurarilor sociale .

Daca prostitutia ar deveni o meserie si nu ar mai fi infractiune , ar fi un lucru pozitiv pentru economie .


Din punct de vedere moral nu sunt de acord cu aceasta "meserie" !
Din punct de vedere al economiei si al incasarilor la buget sunt de acord ca s-ar aduce mari incasari la buget daca s-ar legaliza prostitutia! Si s-ar schimba mult si conditiile de practicare ale acestei "meserii" mai ales din perspectiva controalelor medicale obligatorii! Ca ne place sau nu , prostitutia se practica la fiecare colt de strada si statul nu are oricum nici un fel de beneficiu!

Alte discuții în legătură

E momentul de a vinde, sau de a astepta ? dmh dmh in conditiile actuale, in Romania, ce parere avet, preturile la locuinte cum vor evolua ? E momentul de a vinde, sau de a astepta ? (vezi toată discuția)
Legalizarea prostitutiei si a drogurilor. e oare benefic ? Szentkiraly Boda  Laszlo Szentkiraly Boda Laszlo [b]MIHAI GRIGORE[/b] a scris: [quot] [b]romania inedit[/b] a scris: [quot] [b]jus80[/b] a scris: [quot] [b]romania inedit[/b] a ... (vezi toată discuția)