Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aprobari sonerie video
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aprobari sonerie video

Buna ziua.
Vreau sa montez o sonerie care are sistem de comunicatie video-audio.
Gen...vine omul la usa si apasa butonul. Soneria are o camera video care se activeaza in momentul in care apesi butonul si prin aplicatia de mobil vezi cine este la usa.
Soneria este conectata la internet si in momentul respectiv primesti un apel video prin intermediul aplicatiei sale si poti discuta cu persoana.
Soneria este plasata la usa. Locuiesc la bloc. Am vecini care au usi care sunt langa usa mea sau vis-a-vis, ca orice scara de bloc.
Intrebarea mea este:
- Aveti idee ce legislatie este aplicabila.
- Aveti idee daca trebuie luat acordul de la vecini ca sa instalezi sonerie vodeo ca teoretic cand suna cineva la usa poate trece pe scara blocului un vecin si te poate reclama ca il filmezi.....etc....sau eu stiu ce mai trece prin cap oamenilor din ziua de azi care au o predilectie deosebita pentru plangeri sau sesizari.
Ma poate cineva lamuri care are idee despre legislatia aplicabila sau eventuale precizari suplimentare ale autoritatilor in legatura cu aceasta situatie.
Ca idee un model la care m-am gandit este: EKEN S1 Pro
giv, utilizator
Eu mi-am instalat un vizor electronic. Cine sună este fotografiat instant. Nu vrei să fii fotografiat nu suni. Nici nu pot sta la mana vecinilor pentru a-mi oferi un minimum de siguranță... Cine are ceva împotrivă să-mi demonstreze, cu legea în mână, contrariul. Nu cu o opinie, chiar și scrisă, nefundamentată juridic, a unui polițist. Montați-vă jucăria și gata!
Eu așa voi face dar vreau să mă documentez sa nu fie discuții.
Până acum toate părerile sunt contrare.
Nu îmi arată cineva un text de lege care să fie clar și să lămurească situația. Nici măcar poliția nu îmi dă o bază legală ci doar îmi scrie un text cu o recomandare fara a invoca o dispoziție legală.
Nu mă pot lua de pe ce scrie pe un site.

mira55 a scris:

Eu mi-am instalat un vizor electronic. Cine sună este fotografiat instant. Nu vrei să fii fotografiat nu suni. Nici nu pot sta la mana vecinilor pentru a-mi oferi un minimum de siguranță... Cine are ceva împotrivă să-mi demonstreze, cu legea în mână, contrariul. Nu cu o opinie, chiar și scrisă, nefundamentată juridic, a unui polițist. Montați-vă jucăria și gata!

Cum adică nu va luați după ce scrie pe un site!?! Păi toți ne luam acum după ce scrie pe site-uri. Legile le găsiți pe portalul justiției, actualizate. ANSPDCP are un site oficial și este autoritatea legislativa în România. Dosarele din justiție se publica pe site, rezultatele proceselor sunt pe site. Politia nu face legi, dacă polițistul respectiv avea habar, va scria un text cu citarea temeiului legal, dar habar n-are. V-am dat linkuri cu subiectele legate de GDPR prezentate de redactorii acocatnet. ro. Sunteți Toma Necredinciosul. Pentru o amărâtă de sonerie video, de parca ar fi un sofisticat sistem de supraveghere video.
latka, utilizator
Daca ma reclama cineva nu raspundeti dumneavoastra.
Nu e vorba de Toma sau de alt ucenic.
Vreau sa ma lamuresc pe textul de lege. Atat.
Mi-ati dat sfaturi pretioase si va multumesc foarte mult.
Ideea este ca la mine pe scara distractia favorita (mai ales a pensionarilor) este reclamatia si vreau sa evit la maxim aceasta pierdere de timp.

latka a scris:

Cum adică nu va luați după ce scrie pe un site!?! Păi toți ne luam acum după ce scrie pe site-uri. Legile le găsiți pe portalul justiției, actualizate. ANSPDCP are un site oficial și este autoritatea legislativa în România. Dosarele din justiție se publica pe site, rezultatele proceselor sunt pe site. Politia nu face legi, dacă polițistul respectiv avea habar, va scria un text cu citarea temeiului legal, dar habar n-are. V-am dat linkuri cu subiectele legate de GDPR prezentate de redactorii acocatnet. ro. Sunteți Toma Necredinciosul. Pentru o amărâtă de sonerie video, de parca ar fi un sofisticat sistem de supraveghere video.

Cel care vă va reclama va trebui să invoce încălcarea unui drept în baza unui text de lege. Care ar fi acel text de lege? Eu nu am găsit!