avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Eutanasia poate fi un procedeu normal pentru curmarea ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Eutanasia poate fi un procedeu normal pentru curmarea suferintelor? Ati fi de acord cu legalizarea ei?

Chiar daca parerea mea este contra unor asemenea practici si sunt ferm impotriva legalizarii eutanasiei,stiu ca prin "punerea pe tapet" a acestui subiect voi crea discutii si controverse,care pana la urma pot aduce macar o raza de lumina,chiar daca intr-un domeniu atata de sensibil
Personal consider ca aceasta este o omucidere, o crima facuta impotriva vietii facuta cu ajutorul medicinii si a medicilor.
In punerea in discutie a acestui subiect am plecat de la decizia Olandei,data la data de 12,09.2009,de a autoriza eutanasierea copiilor de mai putin de 12 ani(eutanasierea adultilor fiind aprobata de Parlamentul Olandei cu majoritate de voturi printr-o decizie anterioara) ,cat si de la faptul ca in SUA,in afara Statului Oregon,in toate celelalte state americane ,aceasta procedura medicala este interzisa prin lege.
Mai ar fi de adaugat cele aratate de Presedintele Federatiei Internationale a asociatiei Medicilor Catolici,Prof.Gian Luigi Gigli:
"Recenta decizie a Olandei de a autoriza eutanasierea copiilor in varsta de mai putin de 12 ani,constituie un atac violent asupra fundamentelor coexistarii noastre civile"
Punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe Romane este de asemena foarte ferm si in sprijinul tuturor dogmelor religioase care guverneaza de fapt crestinismul:
Recunoscand valoarea vietii fiecarui om,clerul ortodox,considera inadmisibile orice incercari de a legaliza eutanasia"
Din toate aceste realitati si puncte de vedere,cred ca ramane intrebarea laica:
Suferinta umana,poate fi interupta de alta fiinta umana ?
Dragi prieteni, pana acum doar citisem sau auzisem despre eutanasie. Astazi sunt foarte trista fiindca , dupa o lunga suferinta, catelusa mea, prietena mea a parasit aceasta lume , insa ceva mai simplu: prin eutanasiere.A fost o decizie grea, dureroasa.In sensul ca aveam de ales intre a o lasa sa isi dea ultima suflare , in chinuri, sau sa ii curm suferinta si sa adoarma usor, fara dureri, in cateva secunde. Ieri nu se punea asa problema .Inca mai erau sperante , cel putin cateva zile.Insa astazi , impreuna cu doctorita, am realizat ca sfarsitul e tare aproape. E foarte greu sa-ti iei adio de la cel mai bun prieten, e sfasietor, si mai ales atunci cand nu sti precis daca ai gresit decizand sa nu-i mai lasi cateva ore de viata , in chin .Am tinut-o aproape si am maingaiat-o in timp ce acul ucigas ii patrundea in branula montata in vena ei. Ma privea si o priveam in ochii ei negri si stiam ca in doar cateva secunde lumina lor va disparea. Acele secunde mi-as fi dorit sa fie cat mai lungi.
Aceasta este eutanasia, oameni buni. Si patrupedele au suflet si au nevoie sa-si ia ramas bun. Asa ca nu uitati, aratati-le ca ii iubiti inainte ca ei sa adoarma pentru totdeauna. :(
Deci , pana la urma eutanasierea este un procedeu dureros dar absolut necesar .
Nu stiu sigur pentru cine e mai dureros, pentru fiinta care decide , pentru fiinta supusa eutanasiei...ea nu a schitat , nu a avut timp sa scihteze vreun semn de suferinta in timpul acela , de ordinul catorva secunde. Pentru mine, care am decis in locul ei , fara ca ea sa o poate cere , fara a se putea opune , a fost sfasietor de dureros. Practic, nu mi-as mai dori sa fiu vreodata nevoita sa decid ca viata unei fiinte trebuie curmata, chiar daca ea , ar mai dura doar un minut. Orice despartire definitiva e grea, dar cand stii ca ai fi putut sa ii mai acorzi putin ragaz unei fiinte , sa mai respire, chiar daca greu, din ce in ce mai greu, devine o povara grea.
Nu vreau sa imi imaginez cum ar fi in cazul fiintelor umane , daca eutanasia ar fi legiferata. Sigur e o chestiune cu mult mai delicata si cu implicatii majore.Fiindca vedeti...dincolo de aspectele morale , religioase, a fi liber sa decizi pentru o fiinta umana s-ar putea sa lase loc abuzurilor, pot fi interese ...poate ma duc cu gandul prea departe, dar o asemenea legiferarare ar trebui sa fie una foarte stricta , procedeul monitorizat cu mare grija ,de oameni , de medici integri, stiind in ce societate corupta traim.
Pai e mai bine sa vezi cum se chinuie o fiinta draga , sau sa iei o decizie care o poate ajuta sa moara demn ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta nyuszlinda nyuszlinda Medicul A are doi pacienti, aflati intr-o faza terminala a bolii. B este bolnav de cancer de plamani, iar C sufera de o severa boala de inima. Din cauza ... (vezi toată discuția)
De ce sa nu omoram caini maidanezi codulmuncii codulmuncii La inceput am fost de acord cu eutanasierea cainilor maidanezi deoarece nu este normal ceea ce se intampla pe strazi. Insa ceva din mine mi-a spus ca aceasta ... (vezi toată discuția)
Ucidere la cererea victimei alina_vi alina_vi noul cod penal incrimineaza uciderea la cererea victimei conf art. 188. intrebarea mea este daca aceasta infractiune se poate realiza si sub forma de ... (vezi toată discuția)