Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Se poate refuza testarea
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Se poate refuza testarea

Daca o firma vrea sa testeze angajatii pentru COVID-19 pot acestia refuza sau exista vreo lege care sa oblige la testare ?

Acestia nu au simptome.
In mod normal aceasta este o procedura medicala preventiva deci obligativitatea nu ar trebui sa existe. Este necesar acordul persoanei. In statustul starii de alerta de asemenea nu se precizeaza vreo obligativitate.
La nivelul unei firmei angajatorul poate sa completeze ROI, CCM, CIM sau sa dea o decizie interna prin care sa instituie obligativitatea testarii la covid 19. Angajatorul poate invoca Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 6 (1) Angajatorul are obligaţia de a asigura securitatea şi sănătatea lucrătorilor în toate aspectele legate de muncă.
Nerespectarea deciziei poate duce la aplicarea de sanctiuni disciplinare (inclusiv concedierea) prevazute de Codul muncii si ROI.
inspectorSSM, In CCM scrie de control medical obligatoriu, care majoritatea il au la zi. Eu cum pot convinge angajatii sa fac alt tip de control neprevazut in CCM ?

POPA GHEORGHE, CCM se poate modifica doar odata la cativa ani, in urma negocierilor. Deci nu se poate adauga pur si simplu ceva acolo.

ROI poate fi contestat in justitie. Daca fac un ROI pentru testare si oamenii contesta in justitie, eu nu pot face testarea pana la verdictul respectiv.

CLAUDIU LASCOSCHI, nu asimptomaticii sunt de vina ci sistemul politic. De ce au adus la Ploiesti, cu elicopterul, 3 infecati intr-un spital unde nu erau deloc, conditii in care la Brasov aveau locuri, in alte zone deja cu pacienti COVID aveau de asemenea locuri.
Se pot face acte aditionale la orice document negociabil, in orice moment, in conditiile in care partile semnatare sunt de acord.
Orice contestare in instanta pe tema aceasta are putine sorti de izbanda.
Daca cititi cu atentie penultimul meu mesaj va puteti lamuri.
Pe aceastaa sectiune de forum nu facem politica, doar comentam vis a vis de prevederi legale, nu de pareri.

BX a scris:

inspectorSSM, In CCM scrie de control medical obligatoriu, care majoritatea il au la zi. Eu cum pot convinge angajatii sa fac alt tip de control neprevazut in CCM ?

Probabil ati vrut sa va referiti la controlul medical periodic cand ati zis control medical obligatoriu. Dar HG nr. 355/2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor nu se refera numai la controlul medical periodic. HG 355 reglementeaza :
- controlul medical la angajarea;
- controlul medical de adaptare;
- controlul medical periodic;
- controlul medical la reluarea activităţii;
- controlul medical de supraveghere special;
- controlul medical de promovarea a sănătăţii la locul de muncă;
Testarea se incadreaza in controlul medical de promovarea a sănătăţii la locul de muncă functie de evolutia factorilor de risc (cazul de fata a riscului biologic) si nu are legatura cu controlul medical periodic.

ART. 1
Prezenta hotărâre stabileşte cerinţele minime pentru supravegherea
sănătăţii lucrătorilor faţă de riscurile pentru securitate şi
sănătate, pentru prevenirea îmbolnăvirii lucrătorilor cu boli
profesionale cauzate de agenţi nocivi chimici, fizici, fizico-chimici
sau biologici, caracteristici locului de muncă, precum şi a
suprasolicitării diferitelor organe sau sisteme ale organismului în
procesul de muncă.
ART. 8
(1) Serviciile medicale profilactice prin care se asigură
supravegherea sănătăţii lucrătorilor sunt: examenul medical la
angajarea în muncă, de adaptare, periodic, la reluarea activităţii,
supraveghere specială şi promovarea sănătăţii la locul de muncă.
ART. 26
Promovarea sănătăţii la locul de muncă reprezintă supravegherea
activă a sănătăţii lucrătorilor în raport cu caracteristicile locului
de muncă şi, în mod particular, cu factorii de risc profesionali.

inspectorSSM, utilizator
Da, la cel periodic ma refeream, care este de obicei obligatoriu la un anume interval de timp (1 an uzual, conform cu CCM).

HG-ul specificat de dvs l-am gasit aici:
[ link extern ]

Continutul este destul de complex, avem definit supravegherea la art2.
Serviciile medicale profilactice sunt categorie speciala, nu generala, este altceva.
Am sa studiez in detaliu continutul HG-ului.