Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara! Va rog frumos sa ma îndrumați cu privire ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara! Va rog frumos sa ma îndrumați cu privire la următoarea ...

Buna seara! Va rog frumos sa ma îndrumați cu privire la următoarea situație: sunt căsătorită și împreuna cu sotul meu avem doi copii: un băiat in vârsta de 17 ani (luna viitoare împlinește 17 ani) și o fetița in vârsta de 5 ani( va împlini tot luna viitoare 5 ani). Avem împreuna mai multe priorități , bunuri comune, clădiri, terenuri. Eu (soția) mai dețin un apartament, dobândit prin donație de la părinții mei, pe numele meu. Împreuna cu sotul am decis sa trecem o parte din aceste proprietăți pe numele copiilor, pe fiecare dintre ei câteva proprietăți la fiecare, încă de pe acum, chiar dacă nu au vârsta majoratului. Cum putem proceda? Ce act notarial este recomandat in aceasta situație, pentru fiecare dintre cei doi copilași? Un act care sa nu poată fi atacat ulterior de nimeni( nici de copii între ei doi, nici de noi ca părinți, de nimeni!) . Putem sa facem , ei neavând 18 ani încă? Ca și tutore ,poate fi doar unul din părinți? Cum anume? Iar apartamentul care este doar pe numele meu, cum îl pot da ? In ce forma? Ca tutore pentru amândoi copiii, dacă e cazul, ne-am înțeles sa fie mama copiilor, se poate? Va rugam frumos sa ne lămuriti cu aceste întrebări și ce avem de făcut! Va mulțumesc!
stati linistita ca se descurca notarul cu actele.
fiecare doneaza ce are, dvs un imobil, apoi impreuna cu sotul, alt imobil si asa mai departe.
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

stati linistita ca se descurca notarul cu actele.
fiecare doneaza ce are, dvs un imobil, apoi impreuna cu sotul, alt imobil si asa mai departe.

Va mulțumesc frumos!