avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului

Buna ziua!
Situatia mea este urmatoarea: am fost angajata timp de 14 ani. Din aprilie anul trecut am intrat in somaj si din cauza acestei crize si a domeniului de nisa in care sunt pregatita nu mi-am putut gasi de lucru. Am fost anuntata in decembrie 2009 ca perioada de somaj mi se prelungeste pana in iunie 2010 - inclusiv.
De asemenea, sunt studenta la zi in anul II la Universitatea Spiru Haret.
Eu tocmai am aflat ca am ramas insarcinata =D>.
Vreau sa stiu daca in conditiile de mai sus pot beneficia de concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: madalina_m , utilizator 10:56, 16 Iunie 2011
Andreea-Maria a scris:

Am si eu o problema.Postul mi-a fost restructurat iar in momentul de fata sunt in somaj,insa mi s-a inchis contractul pe data de 29.10.2009 si mi s-a deschis somajul cu 30 .11.2009 ,avand 1 zi intrerupere .In momentul de fata sunt insarcinata si din cauza acelei zile nu pot beneficia de banii pt cresterea copilului.Ce se poate face in cazul acesta?#-o .Pe cartea de munca am 1 an si 7 luni si 2 sapramani:((


Dvs spuneti ca aveti 1 zi intrerupere.
Sunteti intr-o situatie in care noi nu ne dorim dar avem nevoie de ajutorul dvs. pentru a ne da informatiile corecte.

Care este data desfacerii CIM?
Cu ce data sunteti inregistrata la somaj?
Am carte de munca din data de 12.02.2008 ,iar data desfacerii contractului de munca este 29.10.2009.Data cu care sunt inregistrata la somaj este de 30 .11.2009.
Solicitati de la fostul angajator o adeverinta din care sa reiasa ca data de 29.102009 este ultima zi de raport de serviciu , zi care are toate obligatiile angajatului cat si a angajatorului platite . Cu acea adeverinta mergeti la somaj si o ataseaza la dosarul dvs de somaj.
Sper sa fie o greseala ca ati specificat 30.11 in loc de 30.10.
Stima!
Offfff :(( .Oare nu stiu sa ma exprim corect? Ultima zi de munca a fost in data de 29 octombrie 2009 , iar dosarul de somaj l-am bagat in data de 30 noiembrie 2009, adica pe luna noiembie am luat somaj pe o zi (15 lei).Si dupa cum am specificat mai sus, cei de la somaj m-au ''trambalat...'' dosarul i-mi era gata , dar s-a trezit o doamna sa-mi ceara o hartie care sa ateste ca nu sunt inscrisa la somajul din deva :(( , era logic si normal sa nu fiu inscrisa si acolo la somaj , pentru ca nu aveam 2 randuri de acte originale : doua carti de munca , doua adeverinte de la fisc(pt ca o adeverinta de la fisc este valabila 3 sau 6 luni nu mai stiu exact , nu puteam sa cer 2 adeverinte pt somaj) si restul actelor necesare ... in fine , sunt satula de situatia in care ma aflu :((, mai ales ca am rugat-o pe acea doamna sa-mi dea numar de inregistrare si nu a vrut :(( , bataie de joc :(( .Va multumesc din suflet .Sunt foarte trista , am nevoie de ajutor in privinta asta si nu stiu cine mi-l poate da :((
Informatiile postate de dvs. sunt contradictorii,intr-o postare anterioara ati mentionat ca aveti 1 zi intrerupere si pe baza acestei informatii noi v-am spus ca nu trebuie sa va faceti probleme.

Ulterior veniti cu alte relatari,din care inteleg ca dvs. aveti intrrupere perioada 30 oct-29 nov,adevarat?

Pentru a beneficia de concediu CIC vi s-au expus mai sus care sunt conditiile.

Alte discuții în legătură

Concediu anda_24 anda_24 Buna Am si eu o nelamurire,am lucrat 4 ani,iar apoi o luna jumatate am intrerupere pe cartea de munca dupa care am intrat in somaj (de 5 luni sunt in somaj) ... (vezi toată discuția)
Contract de munca perioada determinata-sarcina-somaj-concediu maternitate nataliaz nataliaz Buna ziua, va solicit ajutorul in urmatoarea problema: Ma aflu la finalul primei saptamani la noul meu loc de munca pe perioada determinata de 3 luni. In ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului Catalina-voicu11 Catalina-voicu11 Buna ziua. Lucrez cu contract de munca din septembrie 2014, iar in luna august 2015 angajatorul urmeaza sa imi inceteze contractul (doar o luna) . Pentru a ... (vezi toată discuția)