avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Actionare judecata Vivo Cluj-Napoca
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Actionare judecata Vivo Cluj-Napoca

Am fost la Vivo! Cluj-Napoca sa mananc si mi s-a cerut dovada ca sunt vaccinat, altfel nu pot intra in incinta special amenajata. Nu sunt vaccinat si doresc sa ii dau in judecata pentru discriminare. Daca doreste un avocat sa participe la un astfel de caz, va rog sa raspundeti.

Nu sunt interesat de povesti si nu sunt aici sa dezbat conspiratii. Cred in stiinta, cred in medicina si in vaccin, probabil ma voi vaccina la un moment dat, insa consider ca cei care nu sunt vaccinati, sunt discriminati. Cunoasteti de un caz similar prin lume, au mai fost care au dat in judecata entitati pt. discriminare?
Cel mai recent răspuns: cris0811 , utilizator 22:01, 22 Octombrie 2021
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce presupui ca orice nevaccinat e automat bolnav? E o intrebare retorica dar asteptati rapuns? E clar.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu e nicio o "discriminare pe baza de competenta" cata vreme nu ti se interzice oportunitatea de a-ti dovedi competenta si de a participa la un concurs/interviu etc.
De cand legile se fac dupa ce-si doresc persoane ca dvs.? Mergeti si stati la stana, daca sunteti ipohondru, germofob, fascist etc. Oricum nu cred ca-si doresc prea multi sa stea la masa cu persoane de "calitatea" dvs. intelectuala si morala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar cine vorbeste de o revizuire a constitutiei?? Ati cautat pe net, dar nu ati cautat ce trebuie. Faptul ca aveti google la dispozitie nu va face jurist! Daca ati fi citit in primul rand constitutia, acum nu mai purtam aceasta discutie.

Art. 53 – Restrângerea exerciţiului unor drepturi sau al unor libertăţi
(1) Exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru: apărarea securităţii naţionale, a ordinii, a sănătăţii ori a moralei publice, a drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor; desfăşurarea instrucţiei penale; prevenirea consecinţelor unei calamităţi naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.

giornonoi2 a scris:

Nici o revizuire a constituției nu poate fi facuta dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor și libertăților fundamentale ale cetățenilor sau a garanțiile acestora. Am cautat pe google cum poate fi revizuită constituția. Deci nu se poate. Constituția nu poate fi revizuită pe durata stării de asediu sau a stării de urgenta și nici în timp de război.
Iar dacă eu am bani și imi plătesc teste la 72 de ore, căci tot am gasit o oferta la o firma de abonament teste covid PCR, eu imi verific astfel și starea de sănătate și am si certificat verde perpetuu, sau mai bine zis certificate verzi succesive.

Si dvs cine va interzice sa mergeti sa va vaccinati sau sa va imunizati natural?

George_I a scris:

Nu e nicio o "discriminare pe baza de competenta" cata vreme nu ti se interzice oportunitatea de a-ti dovedi competenta si de a participa la un concurs/interviu etc.
De cand legile se fac dupa ce-si doresc persoane ca dvs.? Mergeti si stati la stana, daca sunteti ipohondru, germofob, fascist etc. Oricum nu cred ca-si doresc prea multi sa stea la masa cu persoane de "calitatea" dvs. intelectuala si morala.

Alte discuții în legătură

Salutare este sau nu discriminare între vaccinați și nevaccinați? ... FZappa FZappa Salutare Este sau nu discriminare între vaccinați și nevaccinați? In Constituția României scrie: Art. 53 – Restrângerea exerciţiului unor ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am si eu cateva intrebari legate de drepturile noastre ... Exorcitus68 Exorcitus68 Buna ziua! Am si eu cateva intrebari legate de drepturile noastre fundamentale! In primul rand, se poate ca eu ca persoana fizica, fara a termina domeniul de ... (vezi toată discuția)