avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intreþinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intreþinere

buna tuturor,

deoarece si eu ma aflu in divort, urmeaza prima infatisare si este "primul" o singura intrebare ma framanta deorece salariul meu net depaseste 9000 de ron ma intreb oare si in acest caz tot 25% se va dicta? Eu sunt responsabil de ce am facut copil dar cu 2500 de ron va traii toata familie ei fericita urmatorii 18 ani.

Ce parere aveti am vreo sansa la mai putin de 25%???

va multumesc
va multumesc.....:(
care e ideea cu pensie prea mare? mi se pare normal ca daca ai facut un copil sa ii platesti cresterea....... daca nu vrei incredintare.....B-) daca ai salar mare copilul tau va avea de castigat prin aceea ca nimeni nu ii va spune vreodata....nu avem bani pentru.....
Si datoriile casei nu sunt si in interesul copilului? Esti minor? Atunci administreaza parintele banii in locul tau, desi poti sa i-i ceri sa sa-i administrezi cu acordul lui.
Daca esti major, se schimba treaba.

Cel mai bine: vb cu celalalt parinte sa-ti deschida un cont si sa-ti vireze acolo banii.
da copilu nu mananca? nu consuma curent electric etc? ideea e sa iti dea si tie ceva de buzunar......dar chiar tot......
Pentru followme: se presupune ca acel copil este obisnuit cu un anumit standard de viata, conform posibilitatilor materiale ale parintilor. Aceasta este logica pentru care parintele plateste procent: pentru ca pe viitor copilul sa aiba o pensie proportionala cu venitul parintilor...

Si daca voi traiati 3 oameni din 9000 lei, crezi ca ii va ajunge fostei, pentru 2 oameni, 2250??? Darmite toata familia... Ma indoiesc...

Pensia o vei putea diminua (pana la 16,5%) la nasterea unui alt copil al tau.

Alte discuții în legătură

Salariu ContSters146685 ContSters146685 Buna ziua. M-am angajat in luna septembrie la o institutie de stat si am depus cerere pentru deducere la salariu deoarece am in intretinere un minor de 14 ... (vezi toată discuția)
Deducere personala pitici pitici Ce acte trebuie pentru a beneficia de deducere personala din salariu, eventual unde pot citi. Daca copilul are peste 18 ani, este inca la scoala, dar are ... (vezi toată discuția)
Deduceri personale enco enco Daca 2 persoane traiesc impreuna in concubinaj, au acelasi domiciliu, au un copil impreuna, barbatul poate avea in intretinere si mama copilului? Mentionez ca ... (vezi toată discuția)