Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Ma aflu intr.o situatie din care nu gasesc ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Ma aflu intr.o situatie din care nu gasesc iesire. ...

Buna ziua!
Ma aflu intr.o situatie din care nu gasesc iesire. Situatia sta in felul urmator. Acum doi ani am divortat de fosta sotie. In urma casatoriei avem un baiat care acum are putin peste 20 de ani. Problema este cu copilul. De cativa ani se drogheaza, l.am avut internat si pe la Obregia unde a stat trei saptamani la dezintoxicare. Intre timp eu am ramas in orasul natal iar mama lui s.a mutat la Bucuresti impreuna cu baiatul. De cand a terminat liceul nu face absolut nimic decat sa ceara bani de la mine si de la maica.sa iar cand nu primeste urmeaza scandal. Nu mai putem sa mai traim asa. Intrebarea mea este: El avand peste 20 de ani, nu s a dus o zi la facultate si serviciu nu are. Doar face scandal si se drogheaza. Care ar fii solutia sa nu mai avem nicio treaba cu el? Sa putem sa.l dam afara din casa, sa se duca sa traiasca dupa propriile reguli pentru ca regulile de la maica.sa din casa nu ii convin? Maica.sa nu mai vrea sa mai aiba de a face cu el, ii este frica de el. Si pe mine si pe maica.sa ne a injurat de nenumarate ori, nu exista pic de respect din partea acestui copil pentru parintii lui. Care este solutia sa nu mai avem nimic de a face cu acest copil nerecunoscator?
In calitate de consilier juridic. Strict din punct de vedere profesional, in cazul in care nu reusim sa facem niciun progres cu el ce ma sfatuiti sa fac? Nu pot sa am rabdare pana la Dumbezeu. Avem servicii de unde ne castigam mancarea si rata la apartament. Nu pot sa imi pierd serviciul pentru ca nu pot fiu cu mintea acolo. O sa incerc sa am rabdare cu el dar sunt om si rabdarea are o limita. Daca o tine in ritmul asta nu stiu unde ajungem. De ceva vreme ma gandesc sa l dau afara din casa sa se duca sa si traiasca viata asa cum vrea el dupa regulile lui. Daca ajung in acest punct, care ar fi optiunile? Stiu ca este cam radicala solutia dar eu simt ca am ajuns cam la capatul puterilor. Nu am cum sa pun aici mesaje audio pe care mi le.a trimis ca sa va puteti face o impresie mai exacta despre ce vorbesc.
V-am spus, fara un diagnostic este aproape imposibil sa solicitati punerea sub interdictie. Puteti incerca. Exista niste institutii private unde se trateaza adictiile. Va promit ca voi cauta unde imi amintesc ca am vazut o discutie si revin maine cu niste nume. Le puteti solicita si lor o opinie fiindca sigur s-au confruntat cu situatii similare si cunosc avocati specializati pe asa ceva. Eu nu pot sa va spun decat in teorie si din bun simt, nu am experienta in asa ceva. Mi-as dori sa va ajut fiindca inteleg destul de bine prin ce treceti dar si prin ce trece el. Am fost, cumva, in ambele situatii acum destul de mult timp. Dar voi reveni maine cu ceva mai multe detalii, catre cine va puteti indrepta pentru consiliere, inclusiv pe partea juridica.
Va multumesc din suflet!
Fiind major, puteți să-l chemați în judecată cu o acțiune în evacuare. Este o procedură specială, mai rapidă, reglementată în Codul de procedură civilă. Faptul că aveți înregistrări și alte dovezi ale comportamentului său abuziv, chiar amenințător la adresa dumneavoastră și a fostei soții ajută. Discutați cu un avocat.

Cu tot respectul, doamnă @irina.pricop, plecați de la premisa că tânărul își dorește și el să se vindece de dependență și să-și aducă viața pe un făgaș corect, dar s-ar putea să fim la ani distanță de așa ceva. Ca dependent abstinent (e adevărat, de tutun, nu de alte droguri mai puternice), vă pot spune că atât timp cât dependentul nu vrea să se vindece, nu e nicio șansă.

flaviusstaff a scris:

In calitate de consilier juridic. Strict din punct de vedere profesional, in cazul in care nu reusim sa facem niciun progres cu el ce ma sfatuiti sa fac? Nu pot sa am rabdare pana la Dumbezeu. Avem servicii de unde ne castigam mancarea si rata la apartament. Nu pot sa imi pierd serviciul pentru ca nu pot fiu cu mintea acolo. O sa incerc sa am rabdare cu el dar sunt om si rabdarea are o limita. Daca o tine in ritmul asta nu stiu unde ajungem. De ceva vreme ma gandesc sa l dau afara din casa sa se duca sa si traiasca viata asa cum vrea el dupa regulile lui. Daca ajung in acest punct, care ar fi optiunile? Stiu ca este cam radicala solutia dar eu simt ca am ajuns cam la capatul puterilor. Nu am cum sa pun aici mesaje audio pe care mi le.a trimis ca sa va puteti face o impresie mai exacta despre ce vorbesc.

Alexandru Surcel, Avocat
Domnule avocat, plec de la premiza ca se ajunge la dependenta din niste motive, ca dependenta este un raspuns la niste factori perturbatori. Motiv pentru care, persoana afectata nu isi doreste nimic, a gasit o zona de confort si acolo se afla in siguranta. Este complicat sa va explic aici dar exista materiale pe aceasta tema. Nu cred ca un parinte trebuie sa isi evacueze copilul aflat intr-o situatie limita. Se poate ajunge la lucruri grave care sa nu mai poata fi reparabile. Credeti-ma ca daca dependentul s-ar putea afla vreodata in pozitia de a-si dori sa se "vindece", nu ar mai ajunge dependent din start. Sigur ca este nevoie si de participarea acestuia la intregul proces dar asta nu se poate intampla din momentul 0. De aceea e nevoie de sprijinul neconditionat al familiei si al apropiatilor.