Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Ma aflu intr.o situatie din care nu gasesc ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Ma aflu intr.o situatie din care nu gasesc iesire. ...

Buna ziua!
Ma aflu intr.o situatie din care nu gasesc iesire. Situatia sta in felul urmator. Acum doi ani am divortat de fosta sotie. In urma casatoriei avem un baiat care acum are putin peste 20 de ani. Problema este cu copilul. De cativa ani se drogheaza, l.am avut internat si pe la Obregia unde a stat trei saptamani la dezintoxicare. Intre timp eu am ramas in orasul natal iar mama lui s.a mutat la Bucuresti impreuna cu baiatul. De cand a terminat liceul nu face absolut nimic decat sa ceara bani de la mine si de la maica.sa iar cand nu primeste urmeaza scandal. Nu mai putem sa mai traim asa. Intrebarea mea este: El avand peste 20 de ani, nu s a dus o zi la facultate si serviciu nu are. Doar face scandal si se drogheaza. Care ar fii solutia sa nu mai avem nicio treaba cu el? Sa putem sa.l dam afara din casa, sa se duca sa traiasca dupa propriile reguli pentru ca regulile de la maica.sa din casa nu ii convin? Maica.sa nu mai vrea sa mai aiba de a face cu el, ii este frica de el. Si pe mine si pe maica.sa ne a injurat de nenumarate ori, nu exista pic de respect din partea acestui copil pentru parintii lui. Care este solutia sa nu mai avem nimic de a face cu acest copil nerecunoscator?
In ordinea recomandarilor:
TeenChallenge - teenchallenge.ro
ALIAT - clinica-aliat.ro
Colormind - color-mind.ro
Oxigen - centruloxigen.ro
Au cele mai calduroase recomandari atat din partea pacientilor cat si a apartinatorilor. Cu exceptia ultimei, care este in Bacau, celelalte sunt in Bucuresti. Va recomand sa le cereti o consultatie dvs., sfaturi, solutii.
De fapt lucrurile sunt mai complicate de atât și nu e bine să generalizați pe baza câtorva lecturi. Nici să ardeți etapele. Oamenii pot deprinde diferite vicii din pură plăcere și nu vor considera că e cazul sa combată dependența până când nu se vor confrunta cu ceva, fie probleme de sănătate, fie de alt fel, care să le dea un sentiment de așa nu se mai poate.

În cazul domnului care a cerut un sfat juridic (și nu medical!) este foarte posibil ca tocmai o procedură de evacuare să-l trezească un pic pe fiu la realitate. Mă tem că doar cu mu mu mu și lugu lugu nu se va rezolva nimic decât moartea prematură, de inimă rea, a părinților. Da, fiul este bolnav, dar și părinții se vor îmbolnăvi dacă lucrurile vor continua în același stil.

Apoi, poate că mai există apoi acolo și o altă problemă. Dumneavoastră citați clar din articole despre dependența de droguri de mare risc (heroină, cocaină, LSD, ecstasy, metamfetamină etc.), în timp ce domnul într-unul din răspunsurile sale a spus "iarbă". Iarba este o denumire colocvială pentru canabis și derivatele de canabis care, să mă ierte Dumnezeu, nu explică comportamentul fiului. Și care va fi curând legalizată, că asta e tendința în toată lumea occidentală

irina.pricop a scris:

Domnule avocat, plec de la premiza ca se ajunge la dependenta din niste motive, ca dependenta este un raspuns la niste factori perturbatori. Motiv pentru care, persoana afectata nu isi doreste nimic, a gasit o zona de confort si acolo se afla in siguranta. Este complicat sa va explic aici dar exista materiale pe aceasta tema. Nu cred ca un parinte trebuie sa isi evacueze copilul aflat intr-o situatie limita. Se poate ajunge la lucruri grave care sa nu mai poata fi reparabile. Credeti-ma ca daca dependentul s-ar putea afla vreodata in pozitia de a-si dori sa se "vindece", nu ar mai ajunge dependent din start. Sigur ca este nevoie si de participarea acestuia la intregul proces dar asta nu se poate intampla din momentul 0. De aceea e nevoie de sprijinul neconditionat al familiei si al apropiatilor.

Alexandru Surcel, Avocat
Eu nu citez nimic. Exprim pareri de bun simt pe care mi le-am format in urma studiilor. Asa se invata, citind. Inca nu am deprins o alta metoda de invatare, in afara studiului. Ne place sau nu, parintii raman parinti toata viata si copiii raman copiii acestora tot toata viata. Echilibrul asta nu il darama nimic, nici macar inversarea rolurilor odata cu intervenirea necesitatii. In cazul de fata chiar avem de-a face cu un copil, un baiat de douazeci si ceva de ani. Si niste parinti care au lasat, din neputinta, nestiinta sau alte varii motive imputabile sau nu, sa se ajunga la o astfel de situatie din care acum nu stiu cum sa iasa. Poate ati observat ca m-am ferit sa opinez asupra divortului care la varsta asta de trecere de la adolescenta la maturitate poate afecta grav "copilul" din punct de vedere emotional. Nu invoc culpa exclusiva a parintilor dar nici nu o pot exclude sugerand o actiune in forta din care, poate-poate, copilul va reusi sa iasa mai intelept. Chestiile astea motivationale functioneaza in filme. Realitatea e mai dura si mai colturoasa si dupa o actiune de evacuare in forta s-ar putea sa urmeze 4 scanduri .... sau mai multe. Nu recomand, mai ales in relatiile parinti-copii-bunici-frati.
In toata discutia singurul adevar e acesta : ,,[...]atât timp cât dependentul nu vrea să se vindece, nu e nicio șansă."
As adauga ca primul pas este sa-ti recunosti adícția, abia apoi poti sa te vindeci.
DlGoe, utilizator
Doamnă, părinții mei au divorțat când aveam 9 ani și mi-au făcut un bine. Adevărul statistic nu e adevăr individual.

Și un tânăr de 20 de ani e totuși un adult. Corcolitul de parcă ar fi copil mic poate mai rău să-l afunde. Nu e o întâmplare că fiii de oameni bogați, ultrarăsfățați, ajung de prea multe ori să consume droguri, să comită înfracțiuni etc. Săracii din ghetouri nu sunt singura categorie de risc.

În orice caz însă, oricât și orice am fi citit, acesta nu e un forum psihoterapeuric, ci juridic. Așa că ori îi răspunem omului la problema de drept pe care a ridicat-o, ori ignorăm întrebarea dacă avem o dilemă morală vizavi de subiect

Dar nu tragem omul de urechi când noi nu-l cunoaștem nici pe el, nici familia și nici toate detaliile speței concrete.

irina.pricop a scris:

Eu nu citez nimic. Exprim pareri de bun simt pe care mi le-am format in urma studiilor. Asa se invata, citind. Inca nu am deprins o alta metoda de invatare, in afara studiului. Ne place sau nu, parintii raman parinti toata viata si copiii raman copiii acestora tot toata viata. Echilibrul asta nu il darama nimic, nici macar inversarea rolurilor odata cu intervenirea necesitatii. In cazul de fata chiar avem de-a face cu un copil, un baiat de douazeci si ceva de ani. Si niste parinti care au lasat, din neputinta, nestiinta sau alte varii motive imputabile sau nu, sa se ajunga la o astfel de situatie din care acum nu stiu cum sa iasa. Poate ati observat ca m-am ferit sa opinez asupra divortului care la varsta asta de trecere de la adolescenta la maturitate poate afecta grav "copilul" din punct de vedere emotional. Nu invoc culpa exclusiva a parintilor dar nici nu o pot exclude sugerand o actiune in forta din care, poate-poate, copilul va reusi sa iasa mai intelept. Chestiile astea motivationale functioneaza in filme. Realitatea e mai dura si mai colturoasa si dupa o actiune de evacuare in forta s-ar putea sa urmeze 4 scanduri .... sau mai multe. Nu recomand, mai ales in relatiile parinti-copii-bunici-frati.