avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Negare paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Negare paternitate

Tatal constata ca fiul pe care l-a crescut, nu este fiul biologic. Baiatul are 20 de ani, este conceput in timpul casatoriei. Tatal al carui nume il poarta copilul, a apelat la instanta, negand paternitatea. Poate avea castig de cauza?
Ultima modificare: Marți, 30 August 2022
camelia72, utilizator
Cel mai recent răspuns: camelia72 , utilizator 09:51, 9 Septembrie 2022
Fiul nenatural a fost luat prin susprindere de brutalitatea cu care cel care l-a crescut i-a aruncat acele vorbe "nu esti copilul meu, sa nu-mi mai spui tata". A fost in stare de soc o vreme si obligat sa stea departe de casa. E un tanar silitor, cu rezultate excelente la invatatura (olimpic de nationala la o materie), capabil sa inteleaga multe lucruri. Exact asta nu pricepe: de ce acest om s-a razbunat pe el.
Retin o intamplare de cand acest baiat era foarte mic: parintele lui a ramas fara bani si era foarte afectat de situatie, copilul i-a dat 1600 din pusculita lui (bani primiti de la bunici, parinti cu diverse ocazii si pastrati in timp). Nu i-a primit niciodata inapoi si nu a facut niciun repros pt ca "tati avea nevoie de ei".
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa este, procesul este ca si pierdut. Probabil va trebui sa ceara recunoasterea paternitatii prin chemarea in judecata a tatalui natural. Motivul pentru care copilul s-a opus efectuarii testului, este exact acest pas. Si faptul ca cel care l-a crescut, alimentat de femeia cu care sta acum si care a dezvaluit toata povestea, va face o mizerie publica ce il implica.
Toata familia este distrusa, nu pentru ca el e cu alta, ci pentru suferinta inutila a copiilor.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Septembrie 2022
camelia72, utilizator
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Oare nu sotul este cel care a mintit primul cand s-a cununat in biserica? Dupa asta a vrut relatie deschisa iar ea a crezut ca de-a lungul timpului, el va face ce fac "toti barbatii care mai calca stramb". Nu, el venea acasa si povestea cu nosalanta cum era cu celelalte iar ea a tot acumulat, pana s-a intamplat sa fie in vizorul tatalui natural. Dupa mai multe saptamani de insistente, impotriva educatiei si principiilor (a primit o educatie conservatoare, iar sotul a fost primul barbat din viata ei), a ales sa traiasca si sa mearga mai departe.
Sigur, trebuia sa vorbeasca si sa-si asume copilul care e nascut din iubire, nu in urma unei aventuri.
Insa raul e facut, toata lumea sufera (in speta, copiii), iar sotul da dovada de lipsa de caracter razbunandu-se pe cel mare. Inclusiv cel mic (fiul lui natural)sufera din cauza tatalui si el nu realizeaza ca loveste si in el.
De acord ca e un barbat ranit si furios, dar chiar si asa, nu are scuze cand se razbuna pe un copil nevinovat care a gresit numindu-l "tata" timp de 20 de ani si in general, pe o fiinta mai slaba decat el.
Acest copil nu si-a putut sarbatori ziua de nastere la 20 de ani!
Nu-l va ierta niciodata, iar cel mic e atasat de fratele lui. Va veni ziua cand va intelege.

Ultima modificare: Miercuri, 7 Septembrie 2022
camelia72, utilizator
Stimata @camelia72 , in opinia mea , nu judecati cu dreapta masura . Si nici fiul dvs. mai mare . Nu vad de ce considerati ca sotul dvs. ( sau e - deja - “ fostul “ ? ) se razbuna pe cineva . De acord , reactia aceea atat de brutala nu are scuza , a fost ne-umana , dar in rest - despre ce razbunare ar fi vorba ? Omul simte ca dvs. l-ati lovit cu o maciuca in cap , si nu doar odata , ci cale de 20 de ani . Iar maciuca a fost copilul . Puteti sa-i cereti sa aiba sentimente calde fata de vreunul dintre dvs. doi ? E adevarat , primul a mintit sotul , dar mai are vreo importanta ? si dvs. ati achiesat la acel stil de viata . Corect era , cand s-a nascut copilul , sotul sa fie informat ca nu e al lui si sa poata alege daca vrea sa si-l asume ca fiu sau nu . Dar asta , acum , are prea putina importanta . Doar ca greselile au reverberatii , si lovesc unde te astepti mai putin , taman in cei care NU le-au comis . Priviti putin in perspectiva situatia , ca si cum nu ati fi implicata : e un motiv bun cel al fiului dvs. sa refuze testul ? Ce si-ar fi dorit ? sa ramana toate cum au fost , cu toate ca ambii ( copil si sot ) stiau ca nu e real ? ca el NU e fiu , iar tatal NU e tata ? A dorit sa-i apere cariera tatalui biologic ? sau sa nu fie nevoit sa treaca printr-un proces cu acesta ? dar nu-l sileste nimeni , poate sa ramana si liniuta in certifiatul lui de nastere la rubrica “ tata “ , il cheama in instanta doar daca are nevoie de intretinere . Si-a aparat propria liniste , fara sa-i pese deloc de linistea celui care l-a crescut . Tanarului i-a lipsit - cred eu - si un bun sfatuitor , pentru ca , daca ar fi mers la cel pe care la stiut drept tata cale de 20 de ani , si i-ar fi spus ca intelege situatia , intelege ca actele nu se potrivesc cu realitatea si s-ar fi oferit sa faca tot ce considera acesta ca trebuie facut ca sa se remedieze . Sa-i fi cerut sa se intereseze ce demersuri sunt necesare , ca el e gata sa le faca .” Vrei test ? facem test . Vrei actiune in instanta ? o introduc eu , ca tu pare ca ai niste impiedecari legale “ . Fara nici un fel de circ , totul prin buna-intelegere . Asa - cred eu - ar fi ramas loc de “ buna-ziua “ . Cum se prezinta acum situatia , sotul dvs. simte ca a fost inselat toti cei 20 de ani de dvs. , iar acum si copilul ii rade in nas , vrand sa-l insele si el . Inteleg ca aveti un copil deosebit , nu-i lipseste decat intelepciunea care vine cu experienta de viata , dar - fara indoiala - o va capata . Si - sunt convinsa - va intelege ( chiar daca nu va aproba ) pozitia celui pe care l-a crezut tata . Daca dvs. veti considera in continuare ca sunteti toti victimele lui , si veti inocula in continuare in capul copiilor ca sotul dvs. e cel care v-a stricat tuturor viata , ca e balaurul cu 7 capete , veti suferi in continuare toti trei , cu toate ca omul doar a vrut sa nu mai fie inselat in continuare . De ce a fost implicat si copilul de 12 ani in problemele dvs. de adulti ( parinti si frate ) , eu nu pricep . Nici nu trebuia sa stie ca exista vreo problema . Un baiat de varsta lui are mare nevoie sa-si admire tatal , si asta ar fi trebuit dvs. sa cultivati , nu sa ruinati , chiar daca considerati ca omul nu merita . Copilul merita . PS . Sa stiti ca , daca un secret e cunoscut de doi oameni , atunci sunt cu unul prea mult cei care-l stiu .
Ultima modificare: Miercuri, 7 Septembrie 2022
CHKa, utilizator

Alte discuții în legătură

Test adn paternitate lumifatu lumifatu Un tanar doreste sa faca un test ADN pt a-l prezenta la tribunal pt a dovedi ca cel care-i era trecut in certificatul de nastere drept tata, nu ii este tata ... (vezi toată discuția)
Stabilire paternitate-test adn denis2012 denis2012 Buna ziua,as vrea sa stiu daca tatal meu are acelasi adn ca al meu,cum pot face sa aflu daca el nu doreste sa faca analizele de sange?nu avem acelasi nume ... (vezi toată discuția)
Test de paternitate cristinaioana cristinaioana buna,am nevoie de ajutorul vostru,al tuturor care sunteti...care-mi puteti da un,un sfat,o consultanta,orice ,e bine venit!! am primit o citatie prin care ... (vezi toată discuția)