Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Injuraturi prin telefon , autor necunoscut
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Injuraturi prin telefon , autor necunoscut

Daca primesc 2-3 injuraturi pe telefonul mobil gen f...m....matii, cand ma duc la politie sa sesizez,
scriu injuraturile mot-a mot sau scriu doar ca mi s-au adus injurii sau scriu ca mi s-au adresat expresii pornografice la adresa mamei? Deci scriu injuraturile mot a mot sau nu ? Multumesc. As vrea sa trimit de pe mail politiei ca sa scap mai repede de poveste.....( oricum este o detaliere a sesizarii pe care am facut-o mai inainte, dar am uitat sa scriu fix ce era mai important ca m-a injurat de 2-3 ori ...) ce greu e uneori sa scrii o petitie....uff
ContSters83715, utilizator
tot nu am inteles bine

scriu injuraturile mot a mot, cum le-am auzit

sau scriu

"mi s-au adus expresii insultatoare la adresa mamei"?

cum e corect?
mot a mot
atata timp cat convorbirile telefonice nu sunt inregistrate si nu se cunoaste continutul lor obiectiv

ci doar se cunosc data si ora si cine a apelat...

practic e imposibil sa acuzi pe cineva ca te-a injurat. amenintat sau orice altceva, chiar daca a facut-o in realitate

se poate afla doar autorul, daca e necunoscut, in rest nimic....

am inteles corect? :(
Parerea mea este ca nu trebuie sa le scrieti mot a mot, asta deoarece nu injuraturile in sine sunt incriminate , ci fapta de insulta ! Credeti ca daca veti spune ca ati fost injurat de mama sau ,,pornografic" , cum spuneti dvs. , nu este suficient? sau credeti ca un anume tip de injuratura este mai grav pedepsit decat un alt tip? nu! Nici nu cred ca d-lor politisti le-ar placea sa citeasca un intreg ,,repertoriu" de injurii .Si pana la urma ceea ce este important , este sa puteti si dovedi ceea ce sustineti. De aceea, trebuie sa va straduiti sa obtineti dovezi, nu stiu daca va vor fi aprobate intercetarile convorbirilor.
Daca nu ai interceptarea convorbirilor telefonice solicitata dinainte

Practic nu poti sa dovedesti ca ai fost injurat in repetate randuri pe telefon in nici un fel
Inregistrare nu exista (chiar daca s-ar fi intamplat asa)
paradoxal: nu pot dovedi nimic.

Totusi - mentionez ca am fost doua persoane sunate si injurate.
Eu intai, apoi tatal meu pe alta linie telefonica.

nu sunt singurul injurat....
Dovezi nu exista doar un martor, care si el a fost injurat la randul lui.

Avand in vedere ca face parte din familie va fi considerat martor? (la lucruri penale, inteleg ca nu se mai pune problema ca esti sau nu ruda cu martorul)

Dovezi nu am.
Ma sfatuiti sa retrag plangerea de amenintare cu injuraturi ("Lasa ca vezi tu ce o sa patesti, f...m...matii. O sa te astept f...m...matii") (al doilea apel: Asta e adresa unde stai tu ? a spus adresa, iarasi expresii pornografice cu injurii). Singurul avantaj e ca Suntem doua persoane luate in colimator.
Dar inregistrari nu exista.
Sa nu mi-o retrag?

ContSters83715, utilizator