Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Injuraturi prin telefon , autor necunoscut
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Injuraturi prin telefon , autor necunoscut

Daca primesc 2-3 injuraturi pe telefonul mobil gen f...m....matii, cand ma duc la politie sa sesizez,
scriu injuraturile mot-a mot sau scriu doar ca mi s-au adus injurii sau scriu ca mi s-au adresat expresii pornografice la adresa mamei? Deci scriu injuraturile mot a mot sau nu ? Multumesc. As vrea sa trimit de pe mail politiei ca sa scap mai repede de poveste.....( oricum este o detaliere a sesizarii pe care am facut-o mai inainte, dar am uitat sa scriu fix ce era mai important ca m-a injurat de 2-3 ori ...) ce greu e uneori sa scrii o petitie....uff
ContSters83715, utilizator
Depinde de dvs, fapta , mai ales ca exista si o amenintare, este una grava. Propuneti marotrul pe care il aveti, poate ca se va tine cont de marturia lui.
1) Este amenintare veritabila?
("Lasa ca vezi tu ce o sa patesti, f...m...matii. Lasa ca o sa te astept f...m...matii") (al doilea apel: Asta e adresa unde stai tu ? a spus adresa, iarasi expresii pornografice cu injurii)
2) neincuvintarea martorului (care si el a primit la randul lui acelasi telefon - cel de-al doilea) si lipsa inregistrarii convorbirii telefonice (probei)

inseamna ca se poate intoarce totul impotriva mea drept "denunt calomnios"?

Martorul nu e incuviintat, fiind parinte
iar proba nu exista, nu am inregistrat convorbirea si nici interceptarea apelurilor nu a fost solicitata dinainte.

Sfatuiti-ma daca sa retrag cu totul, pleasse. Ce ati face in locul meu?
ContSters83715, utilizator
Am avut si eu aceeasi problema. Dupa o perioada cei care ma sunau au renuntat. E drept, după o perioadă lungă în care eram sunată în special noaptea și înjurată în toate modurile posibile. M-am decis să fac o plângere, dar din păcate, ar fi fost de prisos. Astfel de plângeri nu prea sunt luate în seamă.
Există o altă posibilitate, dacă aveți o persoană cunoscută în rețeaua dvs. de telefonie mobilă. Aceata vă poate oferi o listă a nr. de telefon care v-au contactat. Am văzut o astfel de listă la un prieten și erau trecute inclusiv sms-urile în integralitate.
1) a fost dat cu numar ascuns, chiar si asa credeti ca pot afla de la orange, chiar daca a fost numar ascuns?

eu am fost si putin amenintat si injurat..
de aceea intreb daca sa imi retrag petitia sau sa o completez
deoarece am uitat sa scriu tot.
si atat eu cat si tatal meu am fost sunati, imediat unul dupa altul.

2) intrebarea este:

a) proba nu exista
b) suntem doua persoane care am fost sunate ( rude )
chiar si asa nu ajuta cu nimic... e de recomandat sa renunt linistit deoarece a) si b)? raspuns final?

avand in vedere ca este ...autor necunoscut.. oricine ar fi sunat de pe mobilul acela....putea sa fie altcineva decat posesorul mobilului...deci pot sa dorm linistit, ca nu are cum sa imi faca denunt calomnios...nu? ( nu stiu cine e persoana, unul, un necunoscut, dar am niste vagi banuileli seriose cine are putea fi....., care sunt conexate la alta petitie legate de niste persoane juridica, iar numele administratorilor chiar nu il stiu, eu am reclamat doar persoanele juridice...nici vorba sa ii cunosc.)

raspuns final? o completez sau o retrag? e vorba de amenintare sau nu e amenintare?
ContSters83715, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~