Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

in partajul cu fostul meu sot mi s-a atribuit apartamentul cu dreptul de sulta in termen de 6 luni, eu nu am acesti bani, pot face credit ipotecar? ...cum?...fara ca el sa semneze...nu se poate comunica cu el..
buna ziua!
cred ca ati mai deschis topicuri pe site si v-am mai raspuns.
faptul ca debitorul sultei nu are acesti bani, ca trebuie sa acceseze un credit pt obtinerea lor, nu trebuie sa il intereseze pe creditor.
de ce a mai cerut sa i se atribuie bunul?
ContSters97658, utilizator
...e simplu de vorbit...daca nimeni nu vrea sa i se atribuie bunul doar nu va opta pentru vanzare...
Se stie foarte bine ca la vanzare se pierd si bani si timp si mai multe...
Nu cred ca instantele sunt atat de absurde...totusi...
kyky_micky, utilizator
pai si in cazul asta daca va intelegeti, de ce ati mai ajuns pe la instanta?!
puteati face frumos un partaj prin care bunul se atribuia unuia din copartasi, cu obligatia de plata a sultei intr-un termen X.
...s-a ajuns la instanta din cauza parerilor impartite despre procente: el zice ca i se cuvin mai multe, eu ca i se cuvin mai putine...
Cine putea stabili corect decat numai instanta...atata timp cat fiecare are viziuni diferite despre aportul la dobandirea bunului...?
kyky_micky, utilizator
ok am inteles, dar puteati investi instanta de judecata doar cu acest capat de cerere.
nu trebuia investita si cu partaj.