avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare prin virament bancar. Cum ma asigur ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare prin virament bancar. Cum ma asigur ca cumparatorul vireaza banii

Bună ziua.
Vand un apartament. Cumpărătorii au banii in banca o parte si fac transfer bancar. Restul cash. Cum se procedeaza la notar? Semnăm actele pe care scrie ca dreptul de proprietate se transfera in ziua semnarii ( e corect sa scrie asa) si apoi aștept sa imi intre banii? Cum ma asigur ca nu vor "uita" sa trimita banii? Care sunt etapele corecte?
Mulțumesc!
Ultima modificare: Duminică, 1 Octombrie 2023
Tiberiu25, utilizator
Cel mai recent răspuns: hotumattua , utilizator 12:31, 9 Octombrie 2023
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Banii se virează instant în aceaiași zi în contul bancar. Clarificați cu notarul.
Dar nu contează ziua când intră banii în contul curent, deși oricum se face viramentul în aceeași zi, chiar și la altă bancă daca aveți contul curent.
Excepțional banii pot intra cel târziu a 2-a zi.

Dacă aveți contul curent la aceeași bancă cu cumpărătorul, banii intra în cont instant în aceași zi.
Ultima modificare: Duminică, 1 Octombrie 2023
Dapix, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Personal , am vandut un apartament pentru o persoana din strainatate , avand procura . Banii s-au virat in contul proprietarului - in valuta - in afara tarii , in 2 zile . Cu toate ca s-a semnat contractul in ziua cand a fost intocmit , notarita a retinut documentele pana am confirmat ca banii au intrat in contul vanzatorului , abia apoi am primit fiecare dintre noi exemplarul de contract .
Ultima modificare: Duminică, 1 Octombrie 2023
CHKa, utilizator
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, vânzătorul nu semnează pana nu își vede banii în cont, iar cumpărătorul nu inițiază viramentul pana ce vânzătorul nu semnează.
Trebuie sa realizați ca la sume mari este absolut imposibil sa existe o sincronizare perfecta între degetul cumparatorului care da drumul la bani și pixul din mana vânzătorului care semnează contractul.
Trebuie sa aveți încredere și sa faceți concesii reciproce.
Or dacă nu, "va distrati". Se poate încheia contractul de vânzare cu pact comisoriu și ipoteca legala în favoarea vânzătorului, iar peste 24-48 de ore, va trebui sa vina vânzătorul și sa dea o declarație notariala ca a încasat prețul și cu declarația respectiva sa se radieze ipoteca de la Cartea funciară. Iar asta presupune costuri și umblatura extra.
Notarul nu are obligația decât sa aibă confirmarea plății prețului prin virament bancar.
"Detaliile tehnice" ce țin exclusiv de politica bancilor si de circulația banilor dintre conturi, legal, nu îl privesc.
Notarul are obligatia de a verifica confirmarea primirii platii de catre cumparator inainte sa dea drumul la acte!

Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2023
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Notarul nu are obligația decât sa aibă confirmarea plății prețului prin virament bancar.


Și eu ce am zis?
Cum și în cât timp ajung banii în cont, nu mai e treaba lui.

Alte discuții în legătură

Plata apartamentului, prin transfer bancar cristina.risca cristina.risca Buna seara, Intentionez sa cumpar un apartament de la o persoana fizica, iar plata as vrea sa o fac prin ordin de plata, prin transfer in contul ... (vezi toată discuția)
Doresc tranzactie fara risc Neali Neali Buna dimineata. Am facut tranzactii imobiliare la viata mea. Dar mi se pare ca acum s-a schimbat cate ceva. Voi vinde un imobil. Nu se mai poate da cash? ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ma intereseaza daca in momentul cand doresc sa cumpar ... milena2020 milena2020 Buna ziua Ma intereseaza daca in momentul cand doresc sa cumpar un apartament sunt restrictionata la a i da doar 10000 euro vanzatorului in mana si restul prin ... (vezi toată discuția)