Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare prin virament bancar. Cum ma asigur ca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare prin virament bancar. Cum ma asigur ca cumparatorul vireaza banii

Bună ziua.
Vand un apartament. Cumpărătorii au banii in banca o parte si fac transfer bancar. Restul cash. Cum se procedeaza la notar? Semnăm actele pe care scrie ca dreptul de proprietate se transfera in ziua semnarii ( e corect sa scrie asa) si apoi aștept sa imi intre banii? Cum ma asigur ca nu vor "uita" sa trimita banii? Care sunt etapele corecte?
Mulțumesc!
Tiberiu25, utilizator
Banii se virează instant în aceaiași zi în contul bancar. Clarificați cu notarul.
Dar nu contează ziua când intră banii în contul curent, deși oricum se face viramentul în aceeași zi, chiar și la altă bancă daca aveți contul curent.
Excepțional banii pot intra cel târziu a 2-a zi.

Dacă aveți contul curent la aceeași bancă cu cumpărătorul, banii intra în cont instant în aceași zi.
Dapix, utilizator
Personal , am vandut un apartament pentru o persoana din strainatate , avand procura . Banii s-au virat in contul proprietarului - in valuta - in afara tarii , in 2 zile . Cu toate ca s-a semnat contractul in ziua cand a fost intocmit , notarita a retinut documentele pana am confirmat ca banii au intrat in contul vanzatorului , abia apoi am primit fiecare dintre noi exemplarul de contract .
CHKa, utilizator
Da, vânzătorul nu semnează pana nu își vede banii în cont, iar cumpărătorul nu inițiază viramentul pana ce vânzătorul nu semnează.
Trebuie sa realizați ca la sume mari este absolut imposibil sa existe o sincronizare perfecta între degetul cumparatorului care da drumul la bani și pixul din mana vânzătorului care semnează contractul.
Trebuie sa aveți încredere și sa faceți concesii reciproce.
Or dacă nu, "va distrati". Se poate încheia contractul de vânzare cu pact comisoriu și ipoteca legala în favoarea vânzătorului, iar peste 24-48 de ore, va trebui sa vina vânzătorul și sa dea o declarație notariala ca a încasat prețul și cu declarația respectiva sa se radieze ipoteca de la Cartea funciară. Iar asta presupune costuri și umblatura extra.
Notarul nu are obligația decât sa aibă confirmarea plății prețului prin virament bancar.
"Detaliile tehnice" ce țin exclusiv de politica bancilor si de circulația banilor dintre conturi, legal, nu îl privesc.
Notarul are obligatia de a verifica confirmarea primirii platii de catre cumparator inainte sa dea drumul la acte!

Manuela Rășină, administrator
Notarul nu are obligația decât sa aibă confirmarea plății prețului prin virament bancar.

Și eu ce am zis?
Cum și în cât timp ajung banii în cont, nu mai e treaba lui.