Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuz asociatie de proprietari

Buna seara. Incerc sa fiu cat mai succint, sa nu plictisesc.
Am un proces pe civil cu asociatia de proprietari la care este arondat apartamentul alor mei. E platit avocatul de 2 ani, abia in ianuarie 2024 va incepe. Cauza: abuz in calculul penalizarilor lunare de pe tabel + doamna administrator nu respecta legea: am achitat retroactiv pe ultimii 5 ani toate cheltuielile + penalizarile aferente acestor 5 ani insa s-au pastrat pe tabel sumele datorate mai vechi de pana in acei 5 ani. Exista o lege a prescrierii pe care nu toata lumea o respecta, se pare.
Intre data platii din 2021 si astazi, noiembrie 2023, s-au platit luna de luna cheltuielile lunare.
Problema merge mai departe: vorbim de un apartament debransat de la agentul termic al orasului, nu beneficiaza de caldura si apa calda. Doar apa rece.
Luna de luna se trezesc ai mei cu totaluri de plata pe tabel de 400-500 lei. Sume exorbitante la rubricile de reparatii. Ne-am interesat si peste tot ni se transmite ca cei cu centrala sunt exclusi, doar cei fara centrala trebuie sa achite pierderile.
As vrea sa stiu parerea avizata a cuiva: care este diferenta intre un apartament debransat dar cu centrala si respectiv unul in aceeasi situatie dar fara centrala? Nu tot DOAR APA RECE ajunge in locuinta cuiva? Este un abuz tacit valabil prin toate asociatiile de proprietari care se regaseste in statutul de organizare intern?
Cat timp apa rece ajunge in apartamentul fiecaruia, cred ca nu conteaza cum o incalzesti, si gazul cui il folosesti, absolut toti locatarii unei zone ar trebui sa contribuie la un buget pentru reparatiile tevilor ce produc inundatii.
Multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri.
GEKO17, utilizator

w_v_w_v a scris:

Da consider mai ales ca trebuie verificate de dv si vad ca sustineti imputatia platilor.
Presupunand ca un locatar are de plata 100 lei si considerand termenul de 60 zile perioada de aplicare a restantelor daca un locatar vine dupa dupa 90 zile cu 20 lei si apoi vine dupa alte 30 zile cu inca 20 lei si apoi dupa inca 30 zile cu inca 80 lei si spune ca ca cei 80 sa fie pentru luna urmatoare care este de fix 80 lei cum faceti concret si ce suma ii mai ramane de plata ??

Presupunad ca uni au restanta de 10 luni si vin oamenii cu o suma de bani care nu acopera tot in ce ordine ii luatii sumele ??

Ce faceti cu restantele la ce cei solicita alocarea platilor lor catre anumite sume si ce faceti la cei ce nu solicita?
Vi se pare corect ca unii sa scape de restante?

Atat timp cat nu am auzit de vreun proces in care sa arate ca nu ai voie la 31 de zile si toate procesele castigate au fost pe termenul asta nu consider ca e gresit deloc. Maxim e un cuvant definit de dictionar si altfel nu ar mai fi fost folosit.

Dvs ați aprofundat modul în care se face imputația plății în conformitate cu dispozițiile Codului civil ? De aici se poate deduce suficient de clar ce poate și ce nu poate debitorul în privința mențiunilor făcute de de el în privința stingerii datoriilor. Nu încercați să ridicați în mod inutil niște hărți matematice nerealiste doar de dragul conversației. Programul operațional utilizat de administratorul nostru, P. J, știe singur ce are de făcut în privința stingerii datoriilor.

Spuneți că președintele asociației trebuie să verifice modul în care se calculează penalitățile. Ați putea să precizați articolul din legea nr. 196/2018 care pune pe seama președintelui asociației de proprietari această sarcină și/sau verificarea contabilității în general ?

În privința termenului de plată de maxim 30 de zile de la afișarea listelor, am observat că sunteți cam singura de pe aici care are dă o altă interpretare dispozițiilor art. 77 alin. 2 din legea 196/2018 și nimeni nu vă poate convinge de contrariul. Am să vă întreb, fără a recurge la alte argumente pe care sunt convins că nu le veți admite, doar atât:

Dacă legiuitorul ar fi lăsat la latitudinea asociației stabilirea unui termen de plată între 0-30 de zile, de ce ar mai fi extins termenul de maxim 20 de zile prevăzut în legea nr. 230/2007 .? Doar așa ca dvs să considerați că oricum termenul de plată poate fi de zero zile și astfel să calculați penalități de întârziere din ziua 31 ?

Dvs puteți să calculați cum vreți, noi calculăm penalitățile de întarziere începând cu ziua 61 de la afișarea listei de plată, pentru că putem și merităm.
robert1958, utilizator
Eu asteptam sa ma lamuriti dv cu imputatia platilor. Dar vad ca nu doriti .
In privinta nr de zile acel MAXIM va sta in cale.
Este bine orice perioada intre 31 si 61 de zile dupa parerea mea.In functie de cum doresc acei locatari .
Deasemenea este bine si fara penalizari daca oamenii plates la timp.
Altfel daca ati fi un judecator ati aplica mereu pedeapsa MAXIMA.
Modelul de 31zile l-am preluat de la altii mai in varsta si cu mai multa experienta respectiv ADAM GRECU, domnul Adriantot si il aplica si altii .
Cand am mers fara penalizari la inceput sunam o locatara si spunea ca o sa platesc si achita la 120 zile.
Cum am aplicat cum achita mai devreme .

- Articolele astea va fac pe dv care spuneti ca sunteti presedintele asociatiei sa verificati tot.

ART. 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce
privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al
acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta
costul de multiplicare a acestora.
(2) În vederea bunei informări a proprietarilor, asociația de proprietari amplasează la loc vizibil
un avizier la care sunt afișate documente, în conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de
contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de
10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă,
în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.

ART. 57
Președintele asociației de proprietari are următoarele atribuții:
a) în baza mandatului acordat de adunarea generală reprezintă asociația de proprietari în
relațiile cu terții, inclusiv în acțiunile în instanță;

ART. 69
(1) În cazul schimbării administratorului, vechiul administrator este obligat să transmită noului
administrator, în baza unui proces-verbal de predare-primire vizat de președintele asociației și de
către cenzor/comisia de cenzori, într-un termen de 5 zile de la încetarea contractului său,
totalitatea documentelor, bunurilor și valorilor aflate în administrarea sa, situația financiarcontabilă
a asociației și a fiecărui proprietar în raport cu asociația, situația soldurilor elementelor
de activ și de pasiv la data predării. Procesul-verbal cuprinde și chitanța de plată cu care s-a făcut
ultima încasare, numele proprietarilor restanțieri, sumele restante, contractele în derulare, plățile
ce urmează a fi făcute după data predării.

Vedeti ce zice aici domnul Adriantot
www.avocatnet.ro/forum/discu...

De unde stiti ca programul care stie singur ce are de facut e bun sau nu?
O fi programul bun dar cine introduce datele inel este cel ce duce la greseala.
w_v_w_v, utilizator
@ w_v_w_v

Chiar trebuie să vă explic cum se face imputația plății ? Consider că este suficient să vă indic sediul materiei : art. 1507 -art. 1509 din legea 287/2009 cu privire la Codul civil.
Sper să înțelegeți, dacă nu...... reveniți.

Cu privire la verificările despre care faceți vorbire, legea nu mi-a pretins studii de specialiate financiar contabilă sau juridică ca condiție pentru a fi ales ca președinte al asociației de proprietari, acestea fiind pretinse cenzorului la care apelez ori de câte ori este nevoie să ofer explicații de natură financiar contabilă proprietarilor, iar în materie juridică la nevoie apelez la servicii de specialitate, ceea ce vă recomand să faceți și dvs.

Cu privire la termenul de maxim 30 de zile prevăzut la art. 77 alin. 2 , am să mai fac o ultimă încercare.

În teoria dreptului, interpretarea normei juridice se face combinat, prin metodele de interpretare literară, logico-juridică, sistemică și teleologică, astfel încât să fim cât mai aproape de scopul și sensul în care norma juridică a fost elaborată de legiuitor.
În consecință, articolul 77 alin. 2 nu este „singur la părinți” ci are un „frate mai mare”, respectiv art. 78 alin. 2, în textul căruia se face vorbire despre termenul scadent, deci implicit este conexat la art. 77 alin. 2:

„ Asociația de proprietari, prin președinte, are dreptul de a acționa în instanță proprietarul care se face vinovat de neplata cotelor de contribuție la cheltuielile asociației mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei, informând membrii asociației prin afișare la avizier”.

La un calcul matematic simplu, rezultă că termenul scadent este de 30 de zile ( 90-60 =30 ), adică maximum prevăzut la art. 77 alin. 2 din lege.

Termenul de plată de maximum 30 de zile este un drept acordat de legiuitor proprietarilor, drept tce nu poate fi îngrădit de o asociație de proprietari prin interpretări după ureche din care să concluzioneze că termenul de maximum 30 de zile este opțional.

Sau vedeți mai bine ce spune dl av. Surcel și Latka într-o altă argumentație, și lăsați interpretarile personale.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
robert1958, utilizator
Fix aici unde spuneti dv este explicat de Ricadinas eu si domnul Grecu ca se poate orice perioada intre o-30 zile.
Evident ca a intervenit dupa un timp si a sters domnul Latka tot ce argumentase domnul GRECU.
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Maxim inseamna cel mult.
Din atatea procese cu restantierii ale domnul Grecu ale mele cu banci care tot punea evaluatori externi doar doar vor gasi vreo greseala nu a zis un judecator macar ca ar fi gresit sa luam la 31 zile.
Si au comentat evident ca trebuia la nu stiu cat ca dar nu a hotarat adunarea etc.
Pana acum nu am avut nevoie de avocat ci doar am folosit sfaturile avocatei bancii unde lucrez.
Si nu am pierdut nimic.

Ma rog fiecare cu distractia lui.

Pana tunci raspundeti va rog dv la www.avocatnet.ro/forum/discu... .
Eu nu fac diferenta intre membri si nemebri ca ar insemna sa ii iei drept prosti daca i-as considera nemembri.
w_v_w_v, utilizator
@ w_v_w_v

Ce a explicat prietenul dvs este greșit. Dacă am putea considera scadența la „zero” zile asta ar însemna că am avea dreptul să-l acționăm în instanță pe restanțier încă din ziua 61 de la afișarea listei ceea ce ar intra în conflict evident cu „respectiv 90 de zile” iar cererea ar fi respinsă ca prematur introdusă.

Dar sunteți tare de tot ! Chiar mă întreb cum arată o astfel de listă de plată :

Data afișării : 10.11.2023
Data scadentă : 10.11.2023

Dacă predecesorii mai ar fi avut tupeul să afișeze o astfel de monstruozitate, a doua zi cel târziu ar fi primit cadou un guler cu forma de avizier.
Devine jenant și deja intrăm în zona penibilului.

Nu știu ce vreți să spuneți cu :

Pana tunci raspundeti va rog dv la www.avocatnet.ro/forum/discu... .
Eu nu fac diferenta intre membri si nemebri ca ar insemna sa ii iei drept prosti daca i-as considera nemembri.

Nu se deschide linkul ( eroare 404)
robert1958, utilizator