Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Abuz asociatie de proprietari

Buna seara. Incerc sa fiu cat mai succint, sa nu plictisesc.
Am un proces pe civil cu asociatia de proprietari la care este arondat apartamentul alor mei. E platit avocatul de 2 ani, abia in ianuarie 2024 va incepe. Cauza: abuz in calculul penalizarilor lunare de pe tabel + doamna administrator nu respecta legea: am achitat retroactiv pe ultimii 5 ani toate cheltuielile + penalizarile aferente acestor 5 ani insa s-au pastrat pe tabel sumele datorate mai vechi de pana in acei 5 ani. Exista o lege a prescrierii pe care nu toata lumea o respecta, se pare.
Intre data platii din 2021 si astazi, noiembrie 2023, s-au platit luna de luna cheltuielile lunare.
Problema merge mai departe: vorbim de un apartament debransat de la agentul termic al orasului, nu beneficiaza de caldura si apa calda. Doar apa rece.
Luna de luna se trezesc ai mei cu totaluri de plata pe tabel de 400-500 lei. Sume exorbitante la rubricile de reparatii. Ne-am interesat si peste tot ni se transmite ca cei cu centrala sunt exclusi, doar cei fara centrala trebuie sa achite pierderile.
As vrea sa stiu parerea avizata a cuiva: care este diferenta intre un apartament debransat dar cu centrala si respectiv unul in aceeasi situatie dar fara centrala? Nu tot DOAR APA RECE ajunge in locuinta cuiva? Este un abuz tacit valabil prin toate asociatiile de proprietari care se regaseste in statutul de organizare intern?
Cat timp apa rece ajunge in apartamentul fiecaruia, cred ca nu conteaza cum o incalzesti, si gazul cui il folosesti, absolut toti locatarii unei zone ar trebui sa contribuie la un buget pentru reparatiile tevilor ce produc inundatii.
Multumesc in avans pentru eventualele raspunsuri.
GEKO17, utilizator
Apreciez multitudinea de raspunsuri dar, concret, astia fac sau nu un abuz daca am la plata 390 lei pe ultima luna si 2000 lei penalizari?
Penalizarile de 0,2% pe zi se aplica ptr. suma "TOTAL CHELTUIELI" sau ptr. suma "TOTAL GENERAL" (inclusiv penalitati)?
GEKO17, utilizator
Penalizarile nu se aplica nici pentru total cheltuieli (nu inteleg ce inseamna) nici pentru total general (inteleg ce inseamna.
Se plica independent la fiecare luna in parte ..

Trebuie sa luati fiecare luna asa:
De exemplu:
Luna | 01/2015 | Suma 100| data afisarii 15.02.2015 data scadenta 20.03.2023 datacurent/data platii nr zile intre data curenta si data scadenta apoi penalizarea nr zile x procent (0.2% sau 0.1%) depinde cat au procent si nr zile apoi puneti conditia ca nr maxim zile sa fie 500 daca e procent de 0,2% si 1000zile daca e 0.1% ca atunci se dubleaza suma cat e maximul legal.
Apoi vedeti daca ordinea incasarii este luna apoi penalizarea apoi luna apoi penalizarea si tot asa.

Daca va iau intai lunile toate apoi lasa penalizarile e in avantajul dv.
Asa reiese de acolo ca a luat lunile si a lasat penalizarile ceea ce e bine ca platiti mai putin per total. Nu e corect dar e in avantajul dv.

Daca ati facut indicarea sumelor ce vreti sa fie platite e normal sa ramana penalizarile.
Dar oamenii nu inteleg si cred ca daca au facut scapa de penalizari. In realitate nu scapa ca nu au cum.
w_v_w_v, utilizator

GEKO17 a scris:

Apreciez multitudinea de raspunsuri dar, concret, astia fac sau nu un abuz daca am la plata 390 lei pe ultima luna si 2000 lei penalizari?
Penalizarile de 0,2% pe zi se aplica ptr. suma "TOTAL CHELTUIELI" sau ptr. suma "TOTAL GENERAL" (inclusiv penalitati)?

Penalitățile se aplică pentru fiecare lună în parte pentru toate debitele principale care au depășit cele 30 de zile de la data scadentă, fiind evidențiate pentru fiecare apartament în parte în „Registrul de penalități” și „Fișa de client”.

Nu se calculează penalități la penalități.
Nu stiu, eu va spun ca pe legea prescrierii avocatul pe care l-am ales eu a castigat 9 din 10 procese. Tot ce e datorie se trece la pierderi. (Vezi: ""[ link extern ] "")
Fondul asta de reparatii, la fel, tare interesant, din 10 locatari doar pe apartamentul meu apar 300 lei imputati in ultimele luni.

GEKO17 a scris:

Nu stiu, eu va spun ca pe legea prescrierii avocatul pe care l-am ales eu a castigat 9 din 10 procese. Tot ce e datorie se trece la pierderi. (Vezi: ""[ link extern ] "")
Fondul asta de reparatii, la fel, tare interesant, din 10 locatari doar pe apartamentul meu apar 300 lei imputati in ultimele luni.

„Asociația de proprietari este forma juridică de organizare și de reprezentare a intereselor comune ale proprietarilor dintr-un condominiu, cu personalitate juridică, fără scop lucrativ, înființată în condițiile prezentei legi, care are ca scop administrarea, exploatarea, întreținerea, repararea, reabilitarea și modernizarea proprietății comune, menținerea în stare bună a imobilului, respectarea drepturilor și asumarea obligațiilor de către toți proprietarii”.

Deci asociația de proprietari este persoană juridică non profit. Nu are cum să înregistreze pierderi care să se compenseze anul următor din eventuale profituri, sumele „precrise” urmând ca la un moment dat să fie repartizate celorlalți proprietari pentru reîntregirea fondurilor din care s-au achitat deja debitele dvs.

robert1958, utilizator