Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectarea unei hotarari judecatoresti ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectarea unei hotarari judecatoresti civile-litigiu de munca

Buna ziua.Am o mare nedumerire,cum este posibil ca in anul de gratie 2010 sa avem un sistem juridic asa de greoi si complicat?Sa ma explic: Am o hotarare judecatoreasca impotriva firmei la care am lucrat,hotarare definitiva care a fost comunicata de tribunal tuturor partilor,adica si firmei in cauza.Aceasta insa nu a pus in aplicare hotararea judecatoreasca.Acum eu ar trebui fie sa ma adresez unui executor judecatoresc (pe care trebuie sa-l platesc#-o,dar nu am banii necesari,fiind somer datorita firmei impricinate),fie sa fac o plangere penala, la parchetul de pe langa tribunalul care a dat hotararea judecatoreasca.Acum vin si intreb.:..daca este o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie si firma respectiva nu o pune in alicare,de ce este nevoie de tot acest circ cu executor judecatoresc si plangere penala,cand doar de aceea sa infiintat tribunal special pentru conflicte de munca....sa se rezolve mai urgent problemele legate de conflictele de munca. Deci sa concluzionez: eu care am fost privat de dreptul meu legal ,din vina angajatorului, tot eu care am castigat in instanta sunt pus pe drumuri si lasat la bunul plac al angajatorului de a respecta sau nu O HOTARARE JUDECATOREASCA#-o:stunned:....in ce secol traim????Multumesc de atentie si va sunt recunoscator pentru orice sugestie pe care mi-o puteti da.=D>
cristi2306, utilizator
ma o intrebare :(
am fost dat afara de la servici in februarie 2009, am dat firma in judecata, am castig de cauza definitiva si irevocabila, firma este obligata sa imi plateasca drepturile salariale pana la incadrarea inapoi pe postul respectiv lucru care nu s-a intamplat,si nici in somaj nu pot intra din cauza lui pt ca eu am proces pe rol
am facut plangere penala la parchet, am fost audiat la politie de vreo 5 ori, intr-un fina am reusit sa vb si cu procuroru care se ocupa de acest caz care mi-a zis ca nu poate sa inceapa urmarirea penala pt ca firma respectiva a intrat in insolventa
deci am hotarare judecatoreasca definitiva am toate plangerile si cererile facute si nimeni nu vrea sa faca absolut nimic, ce as putea sa fac in continuare
cristi2306 a scris:

Prin intampinarea la recurs, trebuie sa respingeti toate sustinerile partii adverse si sa aratati instantei ca hotararea primei instantei este legala si temeinica chiar daca dosarul se va judeca la Curtea de Apel.
Pe baza probelor administrate, instante de recurs va va da sau nu dreptate.

Din cate stiu la Curtea de Apel , la recurs se judeca doar daca hotararea Tribunalului...adica a primei instante este legala si conforma cu Codul de procedura Civila si nicidecum fondul cauzei care se judeca doar o singura data si doar de catre prima instanta:(:(:(:(#-o#-o Dupa cele spuse de dumneavoastra inteleg ca eu trebuie acum la recurs sa fac pe avocatul primei instante...adica a Tribunalului si sa dovedesc ca hotararea luata de o instanta judecatoreasca este legala #-o#-o#-o FRATILOR...IN CE TARA TRAIM?:O:O:ODaca tot eu care imi caut dreptatea in justitie trebuie sa-i dau totul pe tava justitiei adica sa fac munca pe care ea este platita din banii mei ca sa o faca si sa ajung eu sa demonstrez unei instante superioare ca cea inferioara a respectat legea pe care este de fapt pusa sa o apere,,,,atunci despre ce Justitie si ce Sistem de Justitie vorbim?#-o#-o#-o

Lasand la o parte acuzatiile aduse Justitiei, nu v-am spus ca trebuie sa faceti pe avocatul Tribunalului , ci sa combateti ceea ce recurenta sustine ... de asemenea, nu v-am spus ca in recurs se judeca fondul cauzei .. cred ca ar trebui sa stiti ca întâmpinarea este actul de procedură prin care pârâtul răspunde la cererea de chemare în judecată urmărind să se apere faţă de pretenţiile reclamantului
lorant1982 a scris:

ma o intrebare :(
am fost dat afara de la servici in februarie 2009, am dat firma in judecata, am castig de cauza definitiva si irevocabila, firma este obligata sa imi plateasca drepturile salariale pana la incadrarea inapoi pe postul respectiv lucru care nu s-a intamplat,si nici in somaj nu pot intra din cauza lui pt ca eu am proces pe rol
am facut plangere penala la parchet, am fost audiat la politie de vreo 5 ori, intr-un fina am reusit sa vb si cu procuroru care se ocupa de acest caz care mi-a zis ca nu poate sa inceapa urmarirea penala pt ca firma respectiva a intrat in insolventa
deci am hotarare judecatoreasca definitiva am toate plangerile si cererile facute si nimeni nu vrea sa faca absolut nimic, ce as putea sa fac in continuare

Daca aveti hotararea Instantei de Fond, aceasta, conform legii este definitiva si irevocabila, deci puteti apela la un executor judecatoresc pentru recuperarea debitului. Daca firma respectiva este in insolventa trebuie sa luati legatura cu lichidatorul firmei. Prin penal nu va recuperati banii...Cititi mesajele anterioare pentru alte detalii...:rtfm:
lorella, utilizator

Lasand la o parte acuzatiile aduse Justitiei, nu v-am spus ca trebuie sa faceti pe avocatul Tribunalului , ci sa combateti ceea ce recurenta sustine ... de asemenea, nu v-am spus ca in recurs se judeca fondul cauzei .. cred ca ar trebui sa stiti ca întâmpinarea este actul de procedură prin care pârâtul răspunde la cererea de chemare în judecată urmărind să se apere faţă de pretenţiile reclamantului

Asta stiam....doar prin postarile anterioare despre asta vorbeam.....imi cer scuze:) se pare ca nu am inteles exact ce ati vrut sa spuneti si am interpretat eu gresit....oricum ...va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru sfaturile acordate:)
multumesc mult