avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... legislatie cu privire la calculul intretinerii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

legislatie cu privire la calculul intretinerii

buna seara tuturor

vreau sa mi se spuna care este cadrul legal cu privire la problemele enumerate mai jos:
1. in cazul apartamentelor care nu au contorizare individuala a apei cum se calculeaza numarul de metri cubi de apa datorati sau mai bine zis exista un numar de mc de apa care revin de plata stabilit prin lege? Sunt in situatia de a fi singura perosana care nu are apometre si pana la data curenta sincer nu m-a interesat ce plateam la intretinere. Insa pt luna ianuarie am observat o crestere prea mare a sumei de plata si atunci am acordat mai multa atentie calculelor din tabelul de intretinere, observand cum la ap meu sunt de plata 32 mc de apa (16 mc apa rece si 16 mc apa calda). Am intrebat administratora de ce asa de multi mc si raspunsul ei a fost ca asa este in lege si anume conform legii persoanele care nu au apometre trebuie sa plateasca 8 mc apa cald per persoana si luna si 8 mc de apara rece per persoana si luna. Binenteles nu a stiut sa imi zica numarul legii.
2. in cazul in care o persoana nu este locuieste un numar de zile ( peste 15 zile) in decursul unei luni nu ar trebuie sa fie scutita partial/integral de plata intretinerii?Exista stipulat undeva in lege acest numar de zile?

Va multumesc anticipat pentru ajutor

Buna ziua
O intrebare scurta am si eu, am inteles cum se calculeaza in care blocul nu este contorizat dar nu pot intelege de ce in conditiile in care exista contorizare de AR, incalzirea si AC sunt furnizate de centrala proprie de bloc, se calculeaza peste 9 mc apa/persoana/luna?
Din discutiile purtate am inteles ca pentru un apartament contorizat se ajunge la max 5 mc pana la 9 mc mai este destula apa, chiar daca sunt pierderi imi este greu ca, dupa calculele mele, ar trebuie sa se evapore app 20 mc/zi, sincer cam greu de realizat.
Multumesc
Norma de apa, la calculul apartamentelor necontorizate in blocuri contorizate la nivel de apartamente este, conform normelor ANRSC de 3.3 mc apa calda / persoana / luna si 5.1 mc apa rece / persoana / luna, adica in total 8.4 mc / persoana lunar.

Puteti aplica si dv. aceleasi norme, desi nu sunteti departe de normele ANRSC.
NiculescuP a scris:
Din discutiile purtate am inteles ca pentru un apartament contorizat se ajunge la max 5 mc ...

Pai daca este contorizat nu mai exista maxim sau minim si nu mai sunt discutii pentru ca apometrul (aparatul care contorizeaza) indica prin diferenta de index de la o luna la alta consumul exact. Noi avem familii care la 2 persoane consuma 9 metri cubi si alte familii tot cu 2 persoane care consuma 22 de metri cubi pe luna. Este treaba fiecaruia cat consuma atat timp cat acest consum este contorizat pe fiecare apartament asa cum ati precizat dumneavoastra.
Acele norme se aplica acolo unde nu este contorizare.
NiculescuP a scris:

Buna ziua
O intrebare scurta am si eu, am inteles cum se calculeaza in care blocul nu este contorizat dar nu pot intelege de ce in conditiile in care exista contorizare de AR, incalzirea si AC sunt furnizate de centrala proprie de bloc, se calculeaza peste 9 mc apa/persoana/luna?


Probabil aplica acelasi sistem incorect de repartizare a pierderilor ca cel propus de doamna Elga. Nu e posibil ca pierderile ce raman dupa scaderea consumurilor individuale(atat pentru ap contorizate cat si cele necontorizate), sa se imparta la apartamentele necontorizate.

Pentru ca nu e corect ca pierderile celor necontorizati care lasa apa sa curga in sa fie platite de cei contorizati. Unde s-a mai auzit de asa ceva.

Pe de alta parte fiecare asociatie isi poate stabili propriul mod de repartizare a cheltuielilor. Discutati cu administratorul sa vedeti cum face calculele in cazul dumneavoastra.
Buna ziua,
Nu am inteles CONTORIZAT din cele sustinute de dvs " contorizat nu mai exista maxim sau minim" se refera la ce, sau altfel spus la ce raportam acel contorizat, apartament, scara, bloc etc. Adica daca unul din bloc isi pune apometre suntem toti contorizati ?
Multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consum apa pausal Anca07 Anca07 S-a hotarat in adun.generala sa se verifice contoarele de apa individuale montate acum 5 ani. Sunt 12 proprietari care nu vor sa le verifice si nici sa le ... (vezi toată discuția)
Repartizare apa rece si calda adriandanciu90 adriandanciu90 Buna ziua. Sunt administrator la un bloc cu 3 scari (o singura asociatie deci o singura persoana juridica pentru 3 scari). Avem un singur bransament pentru ... (vezi toată discuția)
Plata in sistem pausal pentru consumul de apa dirina2 dirina2 Buna seara! Va rog sa-mi spuneti care este actul normativ care legifereaza modalitatea si cantitatea de apa rece platita in sistemul pausal? Reprezentantii ... (vezi toată discuția)