avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfiintare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfiintare loc de munca

buna seara!
am si eu o intrebare, in ce lege gasesc faptul ca trebuie sa fie macar o zi diferenta intre data la care mi se comunica ca incepe preavizul si data din care intra in vigoare? ca mie mi-au comunicat in aceeasi zi de cand s-a si scurs preavizul... si mai am o intrebare .. daca a adus o alta persoana in locul meu, si l-a incadrat sub o alta denumire dar face ce faceam eu la munca plus alte lucruri, cum pot sa demonstrez in instanta ca doar denumirea postului e schimbata?? please help me
buna ziua!
multumesc frumos pentru raspunsuri.

la intrebarea (1) ..firma apartine de ramura de transporturi.. si se prevede acolo conform art 80 ca trebuie sa mi se dea 6 salarii compensatorii brute de baza... ei nu vor sa mi le dea spunand ca doar la concediere colectiva se dau acest salarii compensatorii... pot aici sa invoc art.5 alineatul 4 din Codul Muncii, referitor la discriminare intre concedierea colectiva si individuala?

la intrebarea (3) pot sa trec ca martor o persoana cu adresa acesteia de domiciliu? chiar daca refuza sa depuna marturie?

:">de asemenea as dori sa mai stiu daca, acum dupa ce am primit decizia, pot trimite prin fax cererea mea de a mi se acorda aceste drepturi, si nu scrisoare prin posta.. faxul e dovada in instanta?

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si amabilitate
1. Daca CCM/ramura transporturi prevede 6 salarii, atunci 6 salarii trebuie sa luati.
Acestea se acorda pentru concedierea salariatului pe motive ce nu tin de persoana sa. Concedierea individuala difera de concedierea colectiva DOAR prin nr de persoane care sunt afectate. IN rest, drepturile acestora sunt identice.

2. Puteti sa treceti ca martor acea persoana, doar ca veti intampina greutati: fie nu se va prezenta la termenele citate, fie... va spune altceva.

3. Cel mai bine este depuneti cererea ptr salariile compensatorii la registratura sau la cabinetul angajatorului, astfel incat sa aveti si un nr de intrare pe copia dvs.
Faxul este acceptat de instanta, dar angajatorul poate spune ca nu a receptionat nici un fax, chiar daca la dvs transmisia a fost OK. Si motivul va fi acceptat de instanta, intrucat nu se poate face dovada primirii cererii.
ok, multumesc frumos pentru raspunsuri..keep in touch!
buna ziua!

am cateva intrebari, daca se poate sa imi raspundeti:

1) mi-a venit decizia in urma cu 2 zile si maine trimit cerere de acordare a drepturilor la registratura societatii.

Este obligatoriu sa astept 15 zile pentru ca ei sa imi ofere un raspuns, si abia atunci sa ii atac in instanta? Sau pot si mai devreme??

Pentru ca sunt foarte sigura ca nu imi vor da nici un raspuns, insa nu vreau sa incalv vreun articol de lege... si sa se anuleze atacarea deciziei in instanta.. se poate asa ceva? in clz.. e vreun articol care sa ma oblige ca doar dupa 15 zile sa atac decizia in instanta/.? in timpul asta asteptand rapuns de la ei?


2) am 30 de zile de la incheierea contractului sau din momentul in care a ajuns decizia acasa, pentru a contesta-o?

3) cu articolul 101 din codul de procedura civila pot spune in instanta ca este ilegala inceperea preavizului, care a inceput in aceeasi zi de cand mi s-a si comunicat..?
pot obtine nulitatea deciziei?

Multumesc anticipat
CCMramura transporturi 2008-2010 la art.80(1)se refera la concediere individuala,deci sunt obligati sa va dea cele 6 salarii compensatorii si zilele de concediu de odihna neefectuat..Dar, fara cerere scrisa,se fac ca uita(specificati exact articolele din CCM r.transporturi).Va vor da raspunsul,pt.ca-i obliga contractul.Normal la ultimele drepturi salariale la incheierea CIM va vireaza acesti bani.Nu va grabiti cu instanta inca.Incercati si o reclamatie la ITM.Si raspunsul ITM-ului este proba in instanta.In instanta mergeti acum numai daca atacati Decizia de concediere.

Alte discuții în legătură

Neacordare preaviz Lipi Lipi In CCM incheiat la nivel de unitate exista o prevedere conform careia, in cazul unei concedieri individuale pentru motive care NU tin de persoana salariatului, ... (vezi toată discuția)
Concedierea individuala bvr bvr Buna dimineata! Stimati colegi, Ma puteti ajuta , va rog, cu cateva informatii legate de concedierea individuala conform articolului 65 aliniatul 1 din ... (vezi toată discuția)
Somaj mihalinatt mihalinatt Cu ce articol trebuie incheiata cartea de munca pentru a putea beneficia de somaj? Ce pasi trebuie urmati a.i. sa nu se comita greseli. Multumesc (vezi toată discuția)