Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cenzor extern la asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cenzor extern la asociatii de proprietari

Conform Legii 230/2007: "Daca dintre membrii asociatiei de proprietari nu se poate alege un cenzor sau comisia de cenzori, atunci adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociatiei de proprietari, persoana fizica ori juridica de specialitate, pe baza de contract sau conventie de prestari de servicii".

Intrebarea mea este daca cenzorul extern trebuie sa fie macar persoana fizica autorizata, deoarece personalul biroului Indrumare a Asociatiilor de Proprietari din cadrul primariei sustine acest lucru.
Noi avem angajata o contabila autorizata CECAR care n-a semnat niciodata listele de plata si nu face decat sa verifice "casa" si "banca",si nici asta la timp.In prezent avem inca nefinalizata luna decembrie...Care sunt sanctiunile daca nu avem comisie de cenzori?
In legea 230/2007 se spune:
Art. 33. - (1) Cenzorul sau comisia de cenzori a asociatiei de proprietari are, in principal, urmatoarele atributii:
a) verifica legalitatea actelor si documentelor, a hotararilor, deciziilor, regulilor si regulamentelor;
b) verifica executia bugetului de venituri si cheltuieli;
c) verifica gestiunea financiar-contabila;
d) cel putin o data pe an, intocmeste si prezinta adunarii generale rapoarte asupra activitatii sale si asupra gestiunii asociatiei de proprietari, propunand masuri.
(2) Cenzorul sau cenzorii alesi ai asociatiei de proprietari pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat, conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli.
(3) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, cenzorul sau cenzorii asociatiei de proprietari raspund personal sau in solidar, in fata legii si a proprietarilor, pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Asociatia poate avea o comisie de cenzori sau poate angaja o persoana autorizata pentru cenzorat. Deci nu poate fi vorba de sanctiuni.
Daca acea persoana are un contract cu asociatia (si asa ar trebui sa fie) ea raspunde in solidar cu administratorul si conducerea asociatiei in caz de prejudicii. Deci nu e obligatoriu sa semneze listele, dar e mai confortabil pentru locatari sa vada si semnatura cenzorului pe liste, dovada ca cineva e atent la gestiunea asociatiei......
elga50 a scris:

In legea 230/2007 se spune:
Art. 33. - (1) Cenzorul sau comisia de cenzori a asociatiei de proprietari are, in principal, urmatoarele atributii:
a) verifica legalitatea actelor si documentelor, a hotararilor, deciziilor, regulilor si regulamentelor;
b) verifica executia bugetului de venituri si cheltuieli;
c) verifica gestiunea financiar-contabila;
d) cel putin o data pe an, intocmeste si prezinta adunarii generale rapoarte asupra activitatii sale si asupra gestiunii asociatiei de proprietari, propunand masuri.
(2) Cenzorul sau cenzorii alesi ai asociatiei de proprietari pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat, conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli.
(3) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, cenzorul sau cenzorii asociatiei de proprietari raspund personal sau in solidar, in fata legii si a proprietarilor, pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Asociatia poate avea o comisie de cenzori sau poate angaja o persoana autorizata pentru cenzorat. Deci nu poate fi vorba de sanctiuni.
Daca acea persoana are un contract cu asociatia (si asa ar trebui sa fie) ea raspunde in solidar cu administratorul si conducerea asociatiei in caz de prejudicii. Deci nu e obligatoriu sa semneze listele, dar e mai confortabil pentru locatari sa vada si semnatura cenzorului pe liste, dovada ca cineva e atent la gestiunea asociatiei......

=======================================================

Asociatia noastra de proprietari (transformata, luna trecuta, din asociatie de locatari in asociatie de proprietari) doreste sa angajeze un cenzor extern (din cadrul CECCAR) ..
Avem urmatoarele intrebari:

1. Cenzorul extern poate lucra FARA NICIUN FEL DE CONTRACT cu asociatia de proprietari ? Am contactat un expert contabil CECCAR care mi-a zis ca nu e nevoie de contract si ca doar va emite factura in fiecare luna pt serviciile de cenzorat (!?). Cum poate fi tras la raspundere un asemenea cenzor pt eventuale erori in verificarile sale, DACA NU ARE CONTRACT cu Asociatia de proprietari?

2. Care este (orientativ) tariful pt cenzor ? (Blocul nostru are 192 apartamente - cate 32 pe fiecare din cele 6 scari)

3. Cenzorul are obligatia sa verifice lista lunara cu cheltuielile de intretinere INAINTE (control preventiv) sau DUPA (post factum) afisarea acesteia la avizier ? (Intreb asta pt ca pe lista de intretinere apare loc de semnatura pt cenzor) . Exista un model al listei de intretinere (cu persoanele ce trebuie sa o semneze ) prezentat in vreo reglementare legala ?

4. Am fi recunoscatori daca ne-ati recomanda cativa experti-contabili care sunt interesati sa presteze servicii de cenzorat pt asociatia noastra (inclusiv un model de contract ).

5. Vrem sa efectuam o expertiza -contabila pentru perioadele 2007-2008; 2008-2009; 2009-2010. Cam care este tariful / apartament /1 an de verificare pt o expertiza contabila. Totodata am fi recunoscatori daca ne-ati recomanda cativa experti-contabili care sunt interesati sa presteze serviciul de expertiza-contabila pt asociatia noastra (inclusiv un model de contract ).

Multumesc f mult !
George Staicu , Consultant credite si finantari
1.Un cenzor exterm trebuie sa aiba un contract cu asociatia, ca orice prestator de servicii.
2 -----
3. Cenzorul trebuie sa verifice lunar listele cu cotele de intretinere prezentate de administrator, sa le semneze. Si in general trebuie sa faca tot ce scrie in lege ca trebuie sa faca.
4-5. Recomandari nu va putem face pentru ca nu se face asa ceva pe forum, dar aveti cam tot ce va intereseaza sa stiti si ceea ce poate nu stiti ca trebuie sa stiti..... in primul topic din sectiune, intitulat Documentatie aferenta asociatiilor de proprietari.

elga50, moderator
floringeorge a scris:

1. Cenzorul extern poate lucra FARA NICIUN FEL DE CONTRACT cu asociatia de proprietari ? Am contactat un expert contabil CECCAR care mi-a zis ca nu e nevoie de contract si ca doar va emite factura in fiecare luna pt serviciile de cenzorat (!?). Cum poate fi tras la raspundere un asemenea cenzor pt eventuale erori in verificarile sale, DACA NU ARE CONTRACT cu Asociatia de proprietari?

Cenzorul se angajeaza pe baza de contract de mandat, daca este persoana fizica, sau contract comercial, daca este SC.

2. Care este (orientativ) tariful pt cenzor ? (Blocul nostru are 192 apartamente - cate 32 pe fiecare din cele 6 scari)

Tarifele variaza, in functie de cat de ok sunt actele. Preturile incep de la 3 lei/ apartament si pot ajunge chiar si la 10 lei.

Cenzorul are obligatia sa verifice lista lunara cu cheltuielile de intretinere INAINTE (control preventiv) sau DUPA (post factum) afisarea acesteia la avizier ? (Intreb asta pt ca pe lista de intretinere apare loc de semnatura pt cenzor) . Exista un model al listei de intretinere (cu persoanele ce trebuie sa o semneze ) prezentat in vreo reglementare legala ?

Cenzorul verifica intotdeauna inainte de afisarea listei si se afiseaza dupa ce exista toate semnaturile: administrator, cenzor, presedinte.
Atentie, una dintre obligatiile comitetului executiv este aprobarea listei de intretinere, dar in 99% dintre cazuri nu se intampla acest lucru.

4. Am fi recunoscatori daca ne-ati recomanda cativa experti-contabili care sunt interesati sa presteze servicii de cenzorat pt asociatia noastra (inclusiv un model de contract ).

Va trimit un mesaj privat niste numere de telefon: firma si persoana fizica

5. Vrem sa efectuam o expertiza -contabila pentru perioadele 2007-2008; 2008-2009; 2009-2010. Cam care este tariful / apartament /1 an de verificare pt o expertiza contabila. Totodata am fi recunoscatori daca ne-ati recomanda cativa experti-contabili care sunt interesati sa presteze serviciul de expertiza-contabila pt asociatia noastra (inclusiv un model de contract ).

Asa cum spuneam anterior, pretul e in functie de cat de bine pusa la punct este arhiva din punct de vedere contabil.
Armenteros, utilizator