Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce sanse am sa depun plangere la itm ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce sanse am sa depun plangere la itm ?

Inainte de sarbatori am fost anuntata de catre seful meu sa imi caut de lucru ca firma se va inchide in cateva luni.Contabila mi-an spus sa fac cerere de incetare a activitatii dar cu acordul partilor, am fost de acord dar nu stiam ce va urma.
Am tot sunat dupa cartea de munca dar fara rezultat;intr-un final m-a sunat contabila si a spus ca nu imi poate da cartea de munca decat daca le fac alta cerere, de demisie, pentru ca la camera de munca au realiza(cica)ca au beneficiat de programul student si ar lua amenda daca eu nu " imi dau demisia ".
Eu stiam ca nu au beneficiat de acest program, se pare ca au mintit.
Eram hotarata sa nu le dau nimic, pentru ca nu am dus-o tocmai bine ca angajata a lor, dar dupa rugaminti am cedat.M-am gandit ca daca ei nu sunt oameni cinstiti si cu bun simt, sa fiu eu.Grabita sa iau cartea de munca nu am observat ca era o greseala( data de incheiere era 01.01.2006 si nu 2007).Acum nu vor sa imi modifice sub nici o forma, nici nu mai raspund la telefon.
As vrea sa fac o plangere la itm, sunt obligati sa modifice dar nu vor.Au scapat de amenda , de ce sa ma ajute ?
Ma intreb cum au reusit sa scoata cartea de munca de la itm, incheiata cu demisie cand ei aveau la firma cererea mea de incetare cu acordul partilor.Cererea de demisie le-am dat-o cand am primi cartea de munca .
Ce sfat imi dati ?
Am vreo sansa sa reusesc cu plangerea mea, mi se poate modifica in cartea de munca data corecta ?
Daca le-am dat acea cerere de demisie, mi se poate intampla ceva ?
Dati-mi un sfat va rog.M-am saturat de angajatori fara scrupule, care invart angajatii pe degete, santajeaza si isi bat joc .
Multumesc.
Nu este chiar asa cum ai inteles tu ca "in momentul in care munca prestata nu este in totalitate legala CIM devina automat nul" #-o. Cauzele de nulitate ale unui contract individual de munca pot fi diverse.
Cornel Vasile, Consilier juridic
cu cat mai diverse, cu atat mai bine:D o sa ma descurc eu. Multumesc mult, oricum!
tina32 a scris:

GridLine a scris:

cu cat mai diverse, cu atat mai bine:D o sa ma descurc eu. Multumesc mult, oricum!

ruslana a scris:

Inainte de sarbatori am fost anuntata de catre seful meu sa imi caut de lucru ca firma se va inchide in cateva luni.Contabila mi-an spus sa fac cerere de incetare a activitatii dar cu acordul partilor, am fost de acord dar nu stiam ce va urma.
Am tot sunat dupa cartea de munca dar fara rezultat;intr-un final m-a sunat contabila si a spus ca nu imi poate da cartea de munca decat daca le fac alta cerere, de demisie, pentru ca la camera de munca au realiza(cica)ca au beneficiat de programul student si ar lua amenda daca eu nu " imi dau demisia ".
Eu stiam ca nu au beneficiat de acest program, se pare ca au mintit.
Eram hotarata sa nu le dau nimic, pentru ca nu am dus-o tocmai bine ca angajata a lor, dar dupa rugaminti am cedat.M-am gandit ca daca ei nu sunt oameni cinstiti si cu bun simt, sa fiu eu.Grabita sa iau cartea de munca nu am observat ca era o greseala( data de incheiere era 01.01.2006 si nu 2007).Acum nu vor sa imi modifice sub nici o forma, nici nu mai raspund la telefon.
As vrea sa fac o plangere la itm, sunt obligati sa modifice dar nu vor.Au scapat de amenda , de ce sa ma ajute ?
Ma intreb cum au reusit sa scoata cartea de munca de la itm, incheiata cu demisie cand ei aveau la firma cererea mea de incetare cu acordul partilor.Cererea de demisie le-am dat-o cand am primi cartea de munca .
Ce sfat imi dati ?
Am vreo sansa sa reusesc cu plangerea mea, mi se poate modifica in cartea de munca data corecta ?
Daca le-am dat acea cerere de demisie, mi se poate intampla ceva ?
Dati-mi un sfat va rog.M-am saturat de angajatori fara scrupule, care invart angajatii pe degete, santajeaza si isi bat joc .
Multumesc.

Poate nu este nici o greseala. In afara de data de incetare care este din 2006 verificati si care este data deciziei in baza careia s-a facut incetarea daca este tot din 2006 atunci incetarea in fapt s-a petrecut cu un an in urma dar nu ati stiut de ea.
Puteti face reclamatie la ITM, acolo va veti lamuri si in privinta adevarului. Si puteti verifica si daca figurati in statele de plata pe anul 2006 pana la ianuarie 2007.
Incercati sa va lamuriti, nu mai amanati.
Daca este o eroare o puteti rectifica si fara interventia angajatorului. Avand o copie a demisiei atasata la decizia de incetare se poate vedea cu usurinta daca data este modificata pe cererea dvs. In mod normal trebuia sa vi se imaneze si dvs. un exemplar al deciziei.
Astfel puteti actiona in justitie pentru fals.
Si eu am depus astazi o sesizare la ITM,si as vrea sa imi raspundeti daca voi avea castig de cauza.Sunt angajat de circa 6 luni cu drepturi depline la o firma,insa nu am semnat niciodata stat de plata,bani am primit cand isi aduceau aminte,am fost obligata sa fac ore suplimentare neplatite bineinteles,m-am casatorit iar imediat dupa nunta am fost la servici ,nu mi-au platit concediul medical la urgenta.Astept raspuns...pot demonstra ca mi-au dat vreun ban daca eu nu am semnat niciodata nimic.