Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Liberté, égalité, fraternité ?
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Liberté, égalité, fraternité ?

De ce oare o femeie, să o numim Dulcineea, care afirmă că în, să zicem, 10 ani a făcut sex cu 50 de bărbaţi este, în cel mai bun caz, dispreţuită (nu numai de bărbaţi ci chiar mai mult de către femei) iar un bărbat, să-l numim Dulcineeus, care face afirmaţia că în acelaşi interval de timp a făcut sex cu 50 de femei este în cel mai rău caz foarte uşor criticat că este cam … neserios ?
Dacă are farmec atât bărbaţii cât şi femeile o să-l critice foarte, foarte, foarte uşor şi cu un zâmbet în colţul buzelor insă orice critică îşi va pierde puterea în faţa faptului că Dulcineus este admirat, invidiat dar nu dispreţuit.
De ce oare in vreme ce căsătoria Dulcineei cu un individ mai modest din unghiul de vedere al vietii sexuale ar fi privită ca o fraiereală pentru “bietul dobitoc” care “s-a pricopsit" cu “poama aia”, căsătoria lui Dulcineeus cu cu o partenera mai modesta sexual ar fi privită ca o mare victorie pentru doamna Dulcineeus care “i-a pus căpăstrul armăsarului”?
Cu alte cuvinte, de ce oare în primul caz lumea crede că nefericitul soţ s-a ales cu o gloabă răpciugoasă în vreme ce în al doilea caz toată lumea admiră priceperea prin care a fost "imblanzit si supus" celebrul armăsar de rasă pură?
Afecteaza mentalitatea aceasta relatiile femei-barbati care ar trebuie (teoretic) sa se afle sub imperiul celebrului motto al Revolutiei "Liberté, égalité, fraternité" ?
CE VOR FEMEILE DE LA BARBATI
LISTA INITIALA (25 DE ANI)
1. Sa fie frumos
2. Sa aiba succes financiar
3. Sa asculte cu atentie
4. Sa aiba simtul umorului
5. Sa fie in buna forma fizica
6. Sa se imbrace elegant
7. Sa aprecieze lucrurile fine
8. Sa fie plin de surprize placute
9. Sa fie un amant grozav
10. Sa o iubeasca
.
LISTA REVIZUITA (35 DE ANI)
1. Sa fie dragut (de preferinta cu par pe cap)
2. Sa deschida usa, sa tina scaunul la masa
3. Sa aiba suficienti bani pentru o cina placuta
4. Sa asculte mai mult decat vorbeste
5. Sa rada la glumele ei
6. Sa aduca cumparaturile din piata
7. Sa aiba cel putin o cravata si o pereche de sosete curate
8. Sa ii placa mancarea gatita acasa, sa-i faca ei ceai
9. Sa isi aminteasca onomasticile si aniversarile
10. Sa fie romantic macar o data pe saptamana
11. Inca sa o mai iubeasca.

LISTA REVIZUITA (45 DE ANI)
1. Sa nu fie prea urat (merge si daca e chel)
2. Sa nu porneasca masina pana nu se urca si ea
3. Ii paseaza ei de bunavoie telecomanda
4. Sa dea din cap cand vorbeste ea (vertical bineinteles)
5. Sa-si aminteasca replicile la bancuri
6. Sa fie in forma destul de buna incat sa poata mute mobila din cand in cand
7. Sa poarte o camasa care sa-i ascunda burta
8. Sa fie inca de acord sa-i viziteze pe parintii ei
9. Sa lase jos capacul de la toaleta ...problema universala!
10. Sa se barbiereasca in majoritatea week-end-urilor.
11. Inca sa o mai iubeasca.

LISTA REVIZUITA (55 DE ANI)
1. Sa/si smulga pilozitatile nazale
2. Sa nu se scarpina si sa nu ragaie in public
3. Sa nu imprumuta bani prea des
4. Sa nu adoarma cand vorbeste ea
5. Sa nu repete acelasi banc de prea multe ori
6. Sa fie forma fizica suficient de buna incat sa se poata da jos de pe canapea macar in week-end
7. Sa poarte in majoritatea timpului sosete ce se potrivesc una cu alta
8. Sa aprecieze o cina in doi, fie chiar si in fata tv-ului
9. Sa rosteasca mai mult de trei vorbe cand raspunde la telefon rudelor ei
10. Sa se barbiereasca macar in unele week-end-uri
11. Inca sa o mai iubeasca.

LISTA REVIZUITA (65 DE ANI)
1. Sa-si aminteasca unde e baia
2. Sa-si aminteasca sa iasa din baie
3. Sa nu necesite prea multi bani pentru medicamente
4. Sa nu sforaie prea tare cand doarme
5. Sa-si aminteasca de ce ride
6. Sa fie intr-o forma destul de buna pentru a sta in picioare nesustinut
7. Sa-si aduca aminte sa se imbrace (cu hainele lui)
8. Sa-i placa mancarurile usoare
9. Sa-si aminteasca unde si-a lasat dintii
10. Sa-si aminteasca ca e week-end.

11. Inca sa o mai iubeasca.

LISTA REVIZUITA (75 DE ANI)
1. Sa respire
2. Sa nimereasca toaleta in majoritatea cazurilor
3. Inca sa o mai iubeasca

;)
@zoritong, =D> :D
dar, cred ca femeile "vor" de la barbati doar ca acestia sa se comporte ca niste barbati... Ramane a defini ce inseamana "a se comporta ca un barbat". :D
@trope_doi
Cine sa defineasca "a se comporta ca un barbat", femeile sau barbatii? :D

@romascanu
De mult n-am mai ras asa bine. Curat divagatie, acest topic!
trope_doi a scris:

..... Cand oamenii vor intelege fiziologia - sub toate aspectele - gelozia ar trebui sa inceteze, la fel si ideea ca unul domina pe celalalt - din perspectiva sexuala, cel putin… Dar, cred, ar trebui sa inceteze si valabilitatea teoriei fidelitatii…

@Magda Staicu! Excelent banc!
… Mi-e “mila” si de ei, dar si de femeile care au alaturi de ele barbati care adorm imediat dupa o “partida de sex”… Pentru ca nu e somnifer… Daca adormi imediat inseamna ca esti epuizat - ori, ceva reusit inseamna “alimentarea bateriilor”, nu epuizare - parerea unora (femei si barbati)…

Recent o "tinta plina de dorinta unei pusti incarcate" care nu a inteles fiziologia a savarsit una dintre cele mai oribile crime injunghindu-si partenerul de mai multe ori, privind mai apoi fara sa faca nimic in ajutorul "pustii despre a carei stare de incarcare/descarcare doar banuia" . Se intampla recent undeva prin tara "cam pe acolo pe unde intoarce uliul". Iata deci cum "Lucretia" lasata nepenetrata indeajuns de Sextus si banuind ca acesta ar avea suficienta munitie de virilitate pe care ar fi dispus sa o risipeasca aiurea tragand in alte tinte , alte Lucretii, l-a dominat pe acesta de totului lasandu-l fara suflare. A fost oare acesta reactie a agresorului tocmai raspuns la mentalitatea aceasta a relatiei femei-barbati care ar trebui teoretic sa se afle sub imperiul celebrului motto al Revolutiei "Liberté, égalité, fraternité" ?
Sa fie oare de vina faptul ca tinta si-a dorit cu orice pret a domina pusca sau doar o banala reactie fratricida de gen Cain si Abel ?
Vorbim aici de teoria fiziologiei si cred ca parca uitam dinadins sa evocam faptul ca doar trei dintre excitatii nervoase iradiaza larg pe scoarta cerebrala producand adevarate furtuni electromagnetice. Foamea , Sexul si Instinctul de conservare propriu.Astfel cum dupa orice furtuna se asterne linistea tot astfel si dupa aceste dezlantuiri se asterne epuizarea.
Nu pot comenta despre crima - nu e... rationala omuciderea...
Cat despre epuizare... subiectul ramane deschis...
Bine, recunosc :D : exceptiile exista pentru a confirma o regula... B-)