avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate dekel

Activitate dekel

Bună ziua.
Aș dori să achizitionez un autoturism electric, prin programul de reînnoire al parcului auto....etc., cu subvențiile aferente. În cazul în care îmi voi schimba domiciliul, într-o altă țară,există posibilitatea de a-mi reinmatricula autoturismul în țara respectivă? Cu precizarea ca aș dori să fac aceasta mutare înainte de trecerea anului de la prima înmatriculare din România!
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Circulatie cu permis suspendat.
cu tot respectul,dar a condus fara permis!
buna
la oficiul prefecturii unde doriti sa depuneti cererea de preschimbare,trebuie sa specificati doar ca doriti sa il pastrati in valabilitate si atunci functionarul o sa va inapoieze documentul respectiv
dar daca o sa intrebati la ghiseu ve-ti primi,cu siguranta ,informatiile dorite.
in mod normal nu sunteti obligata ,dar nu puteti beneficia de doua alocatii simultan romania+austria,totusi cel mai bine este sa discutati cu cei abilitati,de la ajipis....cred ca exista si o varianta care s-ar putea aplica dvs.de a v-i se achita o diferenta pe durata in care profesati in austria....dar mai bine intrebati la autoritati:)
trebuie sa va adresati agentiei judetene pt protectie sociala...nu cunosc exact denumirea institutiei...trebuie sa trimiteti ceva acte si o cerere
cel mai bine interesativa la primarie sau prefectura si dansii va vor indruma
eu am reusit sa rezolv totul telefonic si prin e-mail...dar am intalanit niste functionari foarte amabili(jud.mures)
ajpis.mures@mmanpis.ro
in loc de mures introduceti numele jud dvs...
trebuie buletinele parintilor scanate,certificatele de nastere ale copiiilor scanate,cerere prin care solicitati sistarea alocatiei...cam atat
mult succes!
Răspuns la discuția DISCRIMINARE?
cum poate un copil cu varsta de pana in 14 ani sa demonstreze ca este dintr-o anumita comunitate ,acesta nedetinand un act de identitate?
si e putin probabil ca ,copiii,indiferent de apartenenta de o comunitate sau alta sunt contribuabili la bugetul local!
si cum precizam si in mesajul anterior ,funcionara de la primarie nu stia nimic de vreo anumita sponsorizare!
Discuție DISCRIMINARE?
buna
cu ocazia zile copilului ,s-a organizat in ultimi ani un concurs de pescuit ,pentru copii ,la un lac din judetul Harghita,la care a participat si fetita mea,acum 2 ani
anul acesta am sunat la administratia lacului pentru rezervare si m-i s-a raspuns ca sponsorul concursului din acest an este consiliul local Cristurul Secuiesc si ca dansii nu accepta prezenta copiiilor din alte localitati,am uitat sa precizez ca locuiesc in Sighisoara...
poate cineva sa ma lumineze si pe mine cum o entitate PUBLICA a statului roman poate sa dispuna de selectia preferentiala a unei activitati de agrement pentru copii?
buna ziua
am si eu o nelamurire cu privire la legitimitatea acordarii de sporuri salariale
mai exact...salariatii direct productivi ai unei societati beneficiaza de un spor de 300% pentru o duminica lucrata iar cei care nu sunt direct productivi*regie*,doar de 200%,explicatia pentru diferenta de procente fiind ca cei din *regie* au salariile mai mari....
este sau nu discriminare?
si daca este,ce se poate face pentru solutionarea problemei?
va multumesc!
ca sa nu mai fie probleme,puteti sa ii cereti dvs.tatalui dvs,cei 1000 de lei ramasi de returnat,imprumut ,va achitati datoria,anulati poprirea pe salariu,si rezolvati restul datoriilor in familie...
Răspuns la discuția Prins fara permis dar stationat
1.ar trebui sa te bucuri ca a scapat fratele tau,pentru ca faptele sunt destul de grave
2.si mie personal m-i se pare corect sa fie trasi la raspundere cei vinovati pt incalcarea legii si pot sa precizez ca si eu am patit-o si mi-a prins bine
3.din cauza acestor ...inconstienti ...poate nu e cel mai bun cuvant,se intampla cele mai multe tragedii in care in marea majoritate a cazurilor au de suferit persoane nevinovate,Daca ,doamne fereste,ar fi avut un accident in care patea ceva si fratele tau ,ii mai cautai varului circumstante atenuante?