avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate Nightmareo6

Activitate Nightmareo6

Buna ziua ,

Am si eu o nelamurire, am achizitionat un imobil la o executare silita , l-am achitat in termen de 30 de zile iar acum astept inscrierea in cartea funciara pe mine ca proprietar . Dupa aceasta cand as putea intra in imobil dat fiind faptul ca fostii proprietari nu sunt de gasit , sunt plecati la munca in strainatate si nu putem lua legatura cu ei pentru a veni si a elibera imobilul .

Pot sa intru in imobil dupa ce ies actele de la cartea funciara ?
Trebuie sa apelez la o procedura speciala ? (executorul imi mentiona de o evacuare silita care costa si aceea in jur de vreo 2000-2500 RON ceea ce as vrea sa evit sa arunc bani aiurea fara sa fie nevoie.)

In cazul in care intru in casa dupa ce ies actele de la cartea funciara , poate exista vreo consecinta legala ?
Ce se intampla cu bunurile aflate in imobilul respectiv (in cazul in care este vreunul) ???
Va rog sa ma ajutati ,
Executorul care s-a ocupat de caz este foarte zgarcit in a oferi informatii .
Va multumesc !
O zi buna !
Buna ziua ,

M-ar interesa sa particip la o licitatie pentru un imobil dar domnul Executor judecatoresc imi spunea ca nu poate sa imi garanteze vanzarea imobilului liber de sarcini si ca s-ar putea ca si dupa vanzare DIICOT sa mai aibe inca sarcini in CF .

Ce ar putea sa se intample in cazul in care adjudec imobilul . Ce poate sa faca DIICOT-ul ? Cum pot sa eliberez CFul de sarcina DIICOTULUI ?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri ,
O zi buna !
Buna seara ,

As avea si eu o intrebare , in urma unei licitatii tinuta la un executor judecatoresc am adjudecat un imobil . Dupa efectuarea platii in cursul celor 30 de zile urmeaza sa se transfere dreptul de proprietate pe numele meu si al sotiei . Problema sta in felul urmator , proprietarul pe numele caruia s-a facut executarea silita si care mai are adresa la domiciliul respectiv NU ESTE DE GASIT ... este plecat undeva in strainatate , este divortat nu stie nimeni unde este . Cum se poate face mai departe ? Cum putem intra in posesia imobilului ? Cum putem avea acces la acest imobil pe cai legale ?
Buna dimineata ,

Am si eu o nelamurire , compania la care lucrez a acumulat de-a lungul timpului foarte multe datorii iar de vreo luna de zile se discuta intrarea in insolventa si reorganizarea , problema sta in felul urmator : salariile noastre pe luna decembrie trebuiau platite in 15 ianuarie , dar am primit un mesaj afisat la resurse umane ca din cauza proceselor de intrare in insolventa samd plata se va face cel tarziu in 5 feb . Ieri 20.01.2016 companiei i-a fost alocat administratorul judiciar . Intrebarea mea ar fi : exista vreo sansa ca noi sa nu ne luam salariul pe luna decembrie ? sa se incadreze ca datorii exact ca si datoriile catre furnizori si sa se sisteze timp de 6 luni ? sau ne vom lua salariul ?
Răspuns la discuția Contract colectiv de munca
Bun si in acest moment ce inseamna ? Compania in care lucrez functioneaza cu 150 de angajati fara un contract colectiv de munca ?
Buna ziua ,

Avem o situatie in cadrul companiei in care lucrez ;
Contractul colectiv de munca anterior 2012-2014 a expirat iar cel din 2015-2017 nu s-a semnat inca datorita patronatului care vrea sa scoata niste beneficii din contract de genul bonurilor de masa samd .

In acest caz , noi cu ce contract colectiv de munca functionam ? cu cel expirat de la sfarsitul anului 2014 ? fara nici un contract ??? Avem o persoana la resurse umane care spunea ca nu e obligata sa acorde cele 2 zile prevazute in lege pentru cei care au peste 5 ani vechime pentru ca acele 2 zile erau prevazute in vechiul contract ori acesta nu mai este in vigoare .

Exista vreo lege care sa precizeze faptul ca in lipsa contractului nou ramane in vigoare contractul vechi ?

Exista vreo precizare in codul muncii cu perioada in care ar trebui sa se semneze noul contract colectiv de munca ?

Multumesc pentru raspunsuri ,
O zi buna !
Buna seara ,

As avea si eu o intrebare , in trecut am lucrat la o companie am plecat de la aceasta companie cu preaviz in favoarea unei alte companii mai mari , acolo am facut niste cursuri unde am avut nevoie de o adeverinta pentru a putea participa la un examen , am apelat la cineva din prima companie sa ma ajute cu o adeverinta chiar daca "teoretic" nu ma puteau ajuta , mi-au facut adeverinta si mi-au pus stampila firmei si au semnat in numele unei persoane ... ( Stiu se numeste fals in acte ; sunt constient de acest aspect ). A 2 a companie s-a documentat de adeverinta mea si a aflat ca aceasta nu este in regula urmand ca eu sa fiu dat afara ( pus in fata unui proces impotriva mea sau situatia in care urma ca eu sa imi dau demisia pe loc si sa plec din companie ) . Vremea a trecut si acum imi dau seama ca la orice firma mai mare as incerca sa aplic nu ma contacteaza nimeni chiar daca postul pentru care aplic este exact pe cunostintele mele samd ... si acum vine intrebarea :

Exista o baza de date cu oameni cu "bulina neagra" ; se documenteaza persoanele de la RU de la o companie la cealalta despre persoana pe care ar dori sa o angajeze ? Au voie sa faca acest lucru ?
Auzeam la un moment dat ca este interzis in codul muncii ca o firma angajatoare sa se documenteze fara acordul persoanei de la ceilalti angajatori . Ati putea sa ma lamuriti si pe mine ... sa fie oare asa sau sunt eu doar paranoic ???


Multumesc pentru raspunsurile primite !
O seara buna !
Buna ziua ,

As avea si eu o intrebare din punct de vedere legal daca m-ar putea ajuta cineva .

Sunt angajat la o companie cu program de 8 ore , nu frecventez locul de munca , sunt angajat doar ca avea nevoie de specializarea mea in cadrul companiei , mi se platesc toate darile catre stat : CAS , Somaj, Pensii samd iar acum vreau sa ma angajez cu norma intreaga in alta parte . As putea pastra locul de munca initial si sa ma angajez cu norma intreaga la al 2 lea loc de munca ? sau ar trebui sa renunt la primul loc de munca cu norma intreaga pentru a ma putea angaja la al 2 lea ...

Din punct de vedere legal pot sa fiu angajat cu norma intreaga la 2 locuri de munca ?

Multumesc frumos in avans pentru raspunsurile primite . Apreciez mult !

Raspunsul la prima intrebare este NU iar la a doua este DA dar conform HCL 61/2014 a judetului cluj ei incadreaza stationarea pe trotuar ca si contraventie . asta ma deranjeaza cel mai tare si ciorna respectiva din parbriz :D care nu are nici o noima ...
Chiar si fara nici o stampila fara un numar de inregistrare ?