avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate ziuliana

Activitate ziuliana

Răspuns la discuția transfer sold 447
447 "timbru verde " a fost creat la 01.01.2012 si nu a fost inchis si are sold final.
multumesc frumos
buna ziua,
am observat un lucru,contabila dinaintea mea a trecut timbrul verde pe contul 447 si nu pe 446. intrebarea mea este: pot transfera soldul pe 446 si sa inchid cu 635 lunar?
inregistrarile acestea au fost facute de la inceputul anului.
Buna ziua,
as vrea sa stiu care este procedura pentru efectuarea unei compensari in valuta. Societatea noastra are primite facturi in valuta de la acest furnizor, dar de asemenea are si emise catre acesta. Noi nu putem emite compensari in valuta, de aceea as avea nevoie de mai multe detalii despre acest lucru.
Multumesc.
Buna ziua, as vrea sa stiu daca pot intregistra in contabilitate o chitanta pentru o plata facuta de persoana juridica pentru persoana fizica, cu care are contract de inchiriere. De asemenea pe chitanta am trecute cateva facturi pe care nu le am, ale persoanei fizice. Pot inregistra aceasta chitanta ca plata utilitati spatiu inchiriat pe 605, fara aceste facturi?
multumesc.
Buna ziua,
as vrea sa stiu ce pot face pentru a ma reincadra in munca , in cazul in care firma mea este suspendata. In luna decembrie mi se termina concediul de crestere a copilului si nu stiu cui sa ma adresez, la firma nu-mi mai raspunde nimeni.
Va multumesc
Buna ziua, as vrea sa aflu de ce imi cere actul casei in original si in copie, pentru un credit de nevoi personale care nu este girat cu casa. Adresa mea reiese din cartea de identitate, din factura de utilitati, pt ce e nevoie de actul casei care nici macar nu e pe numele meu este al parintilor mei.
va multumesc.
buna ziua, de curand am aflat ca nu am avute forme legale, cartea de munca nu mi-a fost intregistrata, contract de munca nu am avut si pana la 1 septembrie sunt obligata sa plec pentru ca ei nu ma mai pot tine. Asa am aflat ca am lucrat la negru, cand am incercat sa-mi fac actele de somaj. As vrea sa stiu ce pot face.
va multumesc.
Buna ziua, as dori sa stiu ce pot face in cazul in care am aflat de curand ca nu mi s-a inregistrat cartea de munca la itm si a stat in dulapul unuia dintre prietenul patronului meu.
astazi de dimineata m-au anuntat ca au o veste proasta: nu mi-au inregistrat cartea de munca si adevarul e ca nu am semnat nici un contract de munca, asta e greseala mea. Deci clar nu figurez la ITM. Si nu stiu daca un act aditional semnat de mine, o factura si niste awb de la curieri ma ajuta cu ceva. Astea sunt toate actele semnate de mine. Am vreo sansa sa-mi castig drepturile? Si sunt sigura ca aceeasi problema o mai au si alti angajati ai firmei, muncitori. Firma se ocupa cu prestari de servicii si are un sediu in acte, un punct de lucru unde sunt doar eu si un depozit. Si sunt sigura ca nu-i gasesti niciodata nicaieri.
nu mi-au dat niciodata fluturas de salariu, mail-uri am dar nu stiu cat de oficiale sunt, sunt semnate de ei, respectiv directorul de vanzari si directorul general. Tot ce am semnat de mine sunt awb-urile de la curieri si binenteles colegi martori, dar la o adica nu stiu cat s-ar baga. Pot spune foarte simplu ca nu ma cunosc.