avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate Viorela Nita

Activitate Viorela Nita

soacra a decedat in anul 2007, socrul in 2008, decedatii au doi baieti cumnatul care are doi copii si eu si sotul care nu avem copii. vreau sa stiu urmatoarele lucruri:
- soacra are taxa de succesiune cu surorile din care rezulta ca fiecareia ii revine cate 1/3 (mostenire de la parinti)
- socrul are titlu de proprietate pe ce ii revine din partea parintilor.
impreuna el si soacra au un apartament cu trei camere. noi locuim in apartament, cumnatul avand apartamentul lui proprietate personala. el ne-a produs multe neplaceri cu privire la faptul ca noi am ramas in cotinuare sa locuim in apartamentul parintilor, drept pentru care am schimbat incuietoarea usii. anul acesta ne-a amenintat ca o sa ne ceara despagubiri pentru faptul ca el nu a putut beneficia de partea lui din apartament si ca doreste sa faca taxa de succesiune doar pe apartament. poate sa faca aceste lucruri???
La primaria localitatii de care apartineti, trebuie sa existe un compartiment care tine de administratia blocurilor.
sunt o proprietara de apartament, cele doua doamne presedinta si administratora
asociatie de proprietari unde locuiesc nu doresc sa imi incaseze intretinerea, pe motiv ca eu refuz sa platesc penalitatile pe care ele mi le-au perceput, adica: ex.am intretinerea de acum 3 luni pe care eu nu am achitat-o, dupa prima intretinere im percepe penalitate, dupa a doua intretinere imi aduna prima intretinere + penalitatea + intretinere, calculeaza penalitatea si insumeaza. eu am refuzat sa platesc aceea penalitate la penalitate , iar ele sustin ca este corect asa cum au calculat. nu doresc sa imi incaseze partial intretinere. va rog un raspuns. multumesc
exemplu: sunt angajata la o societate comerciala cu un contract individual de munca pe durata nedeterminata - 8 ore/zi - si tot in cadrul aceleasi societati am incheiat un contract de prestari servicii pe o durata de 5.5 luni ( 200 ore ) cu pauza de 1 luna - proiecte POSDRU - ESTE LEGAL ??? - doresc explicatii daca se poate.
am inteles ca legal am voie la 2 norme adica nu mai mult de 352 ore / luna si pot avea cumul de functii.
cat de valabile mai sunt contractele sau conventiile civile (daca este acelasi lucru) ???
doresc daca se poate un model de buget venituri si cheltuieli pentru asociatiile de proprietari format pdf sau excel. multumesc
daca un muncitor este incadrat cu, conventie civila:
1. beneficiaza de somaj la incheierea unui an de munca ?
2. se considera vechime in munca conventia civila neinregistrata la ITM ?
In urma sedintei adunarii generale a asociatiei de proprietari sa demis din functie presedintele - legal , acesta refuzand dintr-un motiv nesemnificativ sa predea stampila cum procedam s-o recuperam .
nu se da in judecata pe cod civil pentru ca se cere 10% din suma prejudiciata , se face pe cod penal chiar daca il( o) condamna ii da cu suspendare ( 6 luni).
Buna. In primul rand se face sesizare la procuratura, printr-o adresa din partea proprietarulor de apartamente si se ataseaza copii dupa adresele eliberate de furnizori din care reies debitele. Se merge la Oficiul de Carte Funciare cu o sesizare din care reiese ca adm. este restant cu plata catre furnizori pentru a nu putea instraina apartamentul.
Sunt administrator la o asociatie de proprietari din jud. Arges. Cum pot scapa de 'Presedinta' de asociatie din urmatoarele motive :
- nu este corecta in ceea ce face; una zice si alta face; ma ameninta tot timpul; nu mai recunoaste ce a vorbit; jigneste oamenii si ii ameninta , etc.
Multumesc