avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate iriva

Activitate iriva

Serviciul se include la art 133 alin 2 din codul fiscal - locul prestarii serviciilor este acolo unde beneficiarul este stabilit - deci in Elvetia. Trebuie doar sa justificati ca partenerul din Elvetia este persoana impozabila (nu neaparat inregistrata in scop de TVA). Solicitati -i documente din care rezulta ca este inregistrat la autoritatile din Elvetia, un numar de inregistrare, certificat de inregistrare, etc. In aceste conditii emiteti factura fara TVA - cu mentiunea pe factura " serviciu neimpozabil in Romania". Factura o faceti in valuta, dar o inregistrati in contabilitate la cursul BNR din data emiterii. Pe exemplarul facturii care ramane la Dvs mentionati si cursul valutar si valoarea facturii in lei. Nu se inregistreaza in 390 - pentru ca Elvetia nu e stat membru UE si nu aveti un cod de tva valid.

Bafta !
Răspuns la discuția Credit fiscal
inregistrarea va fi de genul: 635 /6581 = 4111 cu impozitul retinut. cheltuiala consider ca este nedeductibila - vezi art 21 alin 4 lit a "...precum si impozitele pe profi sau venit platite in strainatate".In D101 - suma se trece la rd.41.2 daca exista documente justificative pt efectuarea platii la autoritatile fiscale din japonia - document de la firma japoneza ca a virat impozitul. daca ati datorat si platit minimul - cred ca banii sunt pierduti. nu stiu sa se reporteze creditul fiscal -vedeti art 31 cod fiscal - nu scrie nimic de vreo reportare
Răspuns la discuția impozit minim
Se plateste impozit minim pe toate cele 3 luni din trim 1 - societatea a functionat in toate cele 3 luni, nu are importanta ca firma inca nu are 1 an vechime. prin firma nou infiintata se intelege firma infiintata in anul curent - deci in 2010.
Răspuns la discuția impozit minim
Platiti impozit minim pana la data radierii de la registru, chiar daca este in lichidare.
Răspuns la discuția impozit minim
Se iau in considerarea veniturile totale inregistrate la 31.12.2009 - din care se scad cele exceptate.
Răspuns la discuția Inregistrare in scopuri TVA
Nu este cursul BNR la 31 a lunii trecute ! Este cursul BNR de la 1 ianuarie 2007 - data aderarii (1 eur = 3.3817) - vezi cod fiscal art 152
Multumesc!

Se poate sa imi indicati si prevederea legala?
buna ziua,

Am avut un accident de munca pe santier - muncitorul a fos grav accidentat. Au fost respectate de noi regulile privind protectia muncii..etc. ITM -ul nu a constatat nimic in neregula, insa familia a dat in judecata societatea - iar procesul l-am pierdut. Am fost pusi la plata cheltuielilor de spitalizare, cheltuieli de judecata plus plata unor daune. CAre este tratamentul fiscal al acestor cheltuieli? Sunt deductibile la calculul impozitului pe profit?

Multumesc

Nu imi poate raspunde nimeni? Deci persoana juridica romana platitoare de TVA in Romania presteaza servicii de taiere lemne in Ungaria la solicitarea unei persoane juridice din Ungaria si ea platitoare de TVA. Cum fac factura? cu TVA sau Fara? Eu as zice ca e neimpozabil in RO - si as merge pe art 133 2 h ?
fi bine?


SC X SRL are titluri de participare in valoare de 2.00.000 ron la sc Y srl, care reprezinta capital social (100% ) in soc Y. SC Y SRL se lichideaza si se recupereaza suma de 1.000.000 ron. Cum tratez si inregistrez diferenta? Reprezinta pierdere deductibila sau nu ? Venitul obtinut in urma lichidarii este impozabil sau nu?